יקר אבל פורץ דרך: כל מה שאתם צריכים לדעת על ה-Radeon R9 Nano • HWzone
מחשביםכרטיסי מסך

יקר אבל פורץ דרך: כל מה שאתם צריכים לדעת על ה-Radeon R9 Nano

הכרטיס שמבטיח נהדרים באריזה קטנטנה נחשף באופן מלא ומצליח להפתיע, אך בכל זאת עלול לאכזב רבים מאלו שהמתינו לו

אתמול (ה-27 באוגוסט) היה היום שעשוי להיזכר כתחילתו של עידן חדש בעולם העיבוד הגראפי – תודות להשקתו הרשמית של ה- R9 Nano.

ביקורות רשמיות עדיין אין, מה שכנראה מעיד על כך שמועד ההשקה קרוב מאוד למועד בו המוצרים החלו לרדת מקווי הייצור (וזה בתורו לא איפשר את קבלת הכרטיס והשלמות הביקורות עליו בטרם ההשקה), אך פרטים רשמיים מלאים מ- עצמה יש גם יש – ומכאן כבר אפשר להבין את הכיוון בו בחרה היצרנית עבור המוצר הייחודי הזה. להלן כל מה שאתם זקוקים לדעת.

מקור: videocardz.com
מקור: videocardz.com

הוא קטן

את זה כבר ידענו מהרגע הראשון שראינו אותו. ה-R9 Nano תופס שני מקומות (slots) במארז בהתבסס על האוויר שלו, ואורכו מסתכם בשישה אינץ' בלבד – כ-15 סנטימטרים, שהופכים אותו למתנה משמיים עבור לוחות ה-Mini-ITX למיניהם והמארזים הקומפקטיים שתומכים רק בהם.

rnan8

שלא יהיה כאן ספק – ה-R9 Nano הוא הדבר העוצמתי ביותר שתוכלו לכלול בתצורת ה-Mini-ITX הזעירה, ובהפרש ניכר. עם זאת, כפי שתגלו בהמשך – זה יעלה לנו הרבה יותר ממה שייחלנו לו.

הוא עוצמתי

עד כה, כרטיס המסך הקומפקטי העוצמתי ביותר שניתן היה למצוא בשוק היה GeForce GTX 970 שהוצע על ידי מספר יצרניות בתצורת 7 אינץ' (כ-18 סנטימטרים). ה-R9 Nano הוא לא רק קטן עוד יותר, 6 אינץ' בלבד, אלא גם מבטיח ביצועים עדיפים בכמה עשרות אחוזים (כ-30 אחוזים במצב המיטבי, לפי נתוניה של עצמה).

rnan11

זכרונות ה-HBM, לצד מיצוי מלוא יכולותיה של טכנולוגיית הייצור המזדקנת ב-28 ננומטר, איפשרו ל- ליצור מוצר ייחודי ועוצמתי אפילו יותר ממה שציפינו לו בתחילת הדרך. גם אם הביצועים בפועל יהיו קצת פחות מרשימים מאלו ש- מצהירה עליהם, מדובר כאן בפלא טכנולוגי במלוא מובן המילה, ולנו לא נותר אלא לומר 'שאפו' ובמקביל לנסות ולדמיין כמה מדהים יהיה כרטיס ה-Fiji כפול הליבות אותו עתידה להציג היצרנית האדומה בתוך מספר חודשים.

הוא יקר

כשם שלא ניתן להכחיש את היכולות המרשימות של כרטיס המסך הזה ביחס לגודלו, כך גם לא ניתן להכחיש כי מחיר של 650 דולר (כ-2,552 ש"ח בהמרה ישירה, וכנראה הרבה יותר מכך באופן מעשי בארץ) אותו קבעה הוא גבוה הרבה יותר מדי.

הכרטיס שעתיד להציע ביצועים ברמה דומה מאוד לזו של של ה-GTX 980 וה-Radeon Fury יתקשה מאוד להצדיק מחיר שגבוה ב-100 עד 150 דולר, על אחת כמה וכמה כשלוקחים בחשבון את יכולות ההמהרה האדירות בהן מאופיין המתחרה של (שככל הנראה גם פה לא תהיה להם תשובה ממשית מצידה של AMD).

rnan10

מן העבר השני,  מי שכן יהיו מסוגלים להשקיע 650 דולר בכרטיס המסך שלהם יוכלו למצוא את ה-GTX 980 Ti וה-Fury X, שמציעים שניהם עדיפים בכמה עשרות אחוזים מה-R9 Nano, ואפילו מימדים שאינם גדולים הרבה יותר במקרה של ה-Fury X (שאורכו עומד על כ-19.5 סנטימטרים).

כפי שניתן היה להתרשם מהסרטון שהופיע לפני מספר פיסקאות – ה-R9 Nano יהווה פתרון מעשי ומשתלם רק למערכות מאוד קומפקטיות ומאוד ספציפיות. כל שאר המערכות והצרכנים יוכלו למצוא הצעות קורצות הרבה יותר, הן מצידה של והן מצד עצמה.

rnan6 rnan5

יש תקווה?

לאחר שסיימנו "לשחוט" את ה-R9 Nano בשל מחירו הגבוה, הגיע הזמן לקחת צעד אחורה ולנסות להסתכל על התמונה הגדולה. המוצר הטרי של הוא אחד מהחשובים ביותר שנראו בעולם העיבוד הגראפי בשנים האחרונות, ומהווה ככל הנראה הצצה ראשונה אל עתידו של התחום כולו.

rnan9

דמיינו לכם את מצב השוק בתוך כשנה מהיום – עם טכנולוגיית ה-HBM2 שתספק נפחים וביצועי זכרון גבוהים עוד יותר באריזה קומפקטית כמו זו שאנחנו רואים ב-Fury וב-R9 Nano היום, ועם מעבר לטכנולוגיית ייצור FinFET מתקדמת במיוחד ב-16 ננומטר, סופר קומפקטיים כמו ה-Nano יוכלו להפוך לסטנדרט החדש בתחום, עם מינימום פשרות לעומת הכרטיסים הארוכים המוכרים לנו עכשיו.

עולם הגיימינג כולו יוכל להפוך לקומפקטי הרבה יותר – כרטיסים כפולי ליבות כבר לא יזדקקו להיות מפלצתיים בגודלם (אלא בגודל של כרטיסי מסך "גדולים" עכשוויים), וכנראה גם כרטיסי מסך למחשבים ניידים יוכלו להיות עוצמתיים הרבה יותר תודות לטרנד המיזעור, אשר אותו מתחילה ומוכיחה בכבודה ובעצמה כעת.

ה-R9 Nano הוא סיפתח למהפכת גיימינג שתעשה טוב יותר לכולנו, גם אם הוא עצמו לא ממש רלוונטי עבור רוב המשתמשים
ה-R9 Nano הוא סיפתח למהפכת גיימינג שתעשה טוב יותר לכולנו, גם אם הוא עצמו לא ממש רלוונטי עבור רוב המשתמשים

בעוד שנה או שנתיים, כאשר תרכשו כרטיס מסך בעוצמה ובמימדים של ה-R9 Nano אך בפחות ממחצית ממחירו העכשווי – תזכרו שאילולא כרטיס המסך בלתי משתלם הזה, המגמה הזאת הייתה מתעכבת כנראה באופן בלתי מבוטל.

קישורים נוספים

תגיות
Back to top button
Close
Close