יצירת מופת חומרתית: מארז Define R6 TG בביקורת • HWzone
מחשביםמארזים וספקי כוחביקורותכתבות נבחרות

יצירת מופת חומרתית: מארז Define R6 TG בביקורת

לקחנו לביקורת את ספינת הדגל החדשה של מלכת השקט והעיצוב הסולידי של עולם המארזים, , שמבטיחה להיות כל מה שרצינו ועוד יותר מכך. האם היא עומדת במשימה? תשובות בפנים

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


לאלו מכם שעדיין לא יצא לשמוע עליה, חברת הינה חברה שוודית העוסקת בעיקר במארזי מחשב לצד רכיבים כמו ספקי כח וקירורים. מאז היווסדה בשנת 2007 חרטה על דגלה החברה שילוב של עיצוב סולידי עם קווים פשוטים וטיפול ברעש אותו מפיק המחשב.

סדרת המארזים הבולטת והמזוהה ביותר של היא סדרת ה-Define שהיא ספינת הדגל של החברה. המארזים הראשונים של סדרה זאת שנחתו בישראל היו ה-R2, רוויזיה שניה לעיצוב פנימי בחברה, שבאופן רשמי החלה להמכר כאן בשוק המקומי.

זה שהתחיל את הכל – Define R2

פופולאריות המארז בזמנו לא הייתה גדולה במיוחד ורק כמה מביני דברים הכירו ורכשו מארז שכזה לעצמם. העיצוב כבר בזמנו נחשב למתקדם מאוד ביחס למארזים אחרים בשוק ובא עם תג מחיר להראות זאת. הדגשים הם בעיקר איכות הבניה ורמת השקט בשימוש בחומר מבודד רעשים בדלתות.

מאז, ראו סדרות נוספות של הצלחה לא מבוטלת בשוק העולמי והישראלי גם כן. ה-Define R3 וה-Define R4 הפכו ללהיט בקרב חובבי חומרה שונים. מגיימרים ועד לאולפנים ביתיים ואפילו מקצועיים, כאשר נראה שלרבים יש משיכה לעיצוב השוודי של ולרמת השקט שהיא מצליחה לשמור עליו. כעת, ממשיכה להעלות את הרף ולהתאים את עצמה לפיתוחים האחרונים בעולם המארזים.

Fractal Design Define R6 TG

האריזה היא סטנדרטית למדי. המארז מגיע עם קלקר משני הצדדים וכיסוי אל-בד לבן. אנחנו בחרנו בגרסה הלבנה של ה-Define R6 TG. כמו כן, המילים TG הן ראשי תיבות של Tempered Glass. דלת המארז הימנית מכילה זכוכית מחוסמת. קיימת גרסה של ה-Define R6 עם דלת אטומה כמו הדלת השניה במארז והיא עולה כ-100 שקלים פחות.

ה-Define R6 הינו מארז סטנדרטי ומתאים ללוחות אם בתקני , mATX ו-Mini-ITX לדוגמה.

ה-Define R6 TG היא הגרסה היוקרתית ביותר של סדרת מארזי Define עד היום ועולה כ-820 שקלים בישראל.

קדמת המארז מכילה את אותה הדלת המפורסמת שמזוהה עם סדרת Define. היא מכילה שכבה מבודדת רעשים ונפתחת משני צירים בצד המארז. אחת התכונות הטובות שבמארז זה כמו קודמיו הוא שאפשר להחליף את כיוון פתיחת הדלת על ידי ניתוק ברגי הציר וחיבורים לציר השני. מלבד זאת, הצירים גם מהווים תופסן לדלת מהצד השני.

מאחורי הדלת נמצא מסנן אבק משולב מנגנון כנפיים המאפשר משיכת אוויר בכיוון כלפי מעלה. המסנן ניתן לשליפה בקלות על ידי משיכה של הידית למעלה וניתן לשטוף אותו במים ולייבש כאשר הוא זקוק לטיפול.

מלבד מסנן האבק ישנו גם מקום בודד להתקנת כונן דיסקים, לאלו מכם שמאיזושהי סיבה נאלצים עדיין להשתמש במדיה פיזית שכזאת.

בחלקו הקדמי-עליון של המארז ישנם כל הממשקים הקדמיים למשתמש. 2 יציאות USB2.0 לצד שתיים מסוג USB3.0, כפתור הדלקה עם נורת חיווי, כפתור אתחול שקוע למניעת לחיצות שגויות, וממשקי מיקרופון ואוזניות אנלוגיים. לצערי לא נמצא במארז זה חיבור Type-C. הגיע הזמן ליישם זאת, Fractal.

תחתית המארז מכילה 4 רגלי גומי עבות וגבוהות במיוחד לצורך משיכת האוויר מספק הכח וממאווררים שניתן להתקין בתחתית.

כמו כן, קיים מסנן אבק גדול לכל החלק התחתון של המארז הניתן בקלות למשיכה מקדימה. זה הוא מסנן האבק התחתון הנח והאיכותי ביותר שמצאתי בכל מארז כיום בשוק. אי אפשר לנצח שיטה כה פשוטה לסינון אבק בחלק זה של המארז. אפילו דאגה שיהיה 'קליק' משמעותי כאשר דוחפים את המסנן בחזרה ושיהיה מנגנון מכאני שיחזיק אותו במקום כמו שצריך.

גג המארז הינו אטום למדי ומכיל מנגנון המאפשר שליפה קלה של חלק מגג המארז, חלק שמגיע עם משטח אקוסטי. לחיצה על כפתור בגב המארז תגרום לשחרור אותו מכסה ולחשיפה של מנגנון עגינת המאווררים בגג המארז.

לאלו מכם שרוצים להקריב מעט שקט בעבור עוד , השמים הם הגבול כשזה מגיע לגג מארז ה-Define R6. ישנה אפשרות עגינה גמישה מאוד של מאווררי 120 ו-140 מילימטרים בקונפיגורציות רבות. ניתן לעגון כל רדיאטור מגודל של 120 עד גודל כולל של 360 או אפילו 420 מילימטרים. המסילות הפתוחות מאפשרות עגינה לכל הרדיאטורים הקטנים והבינוניים כך שבמידה ויש חלק בולט על לוח האם, אפשר להתרחק ממנו. יש אפילו חור יעודי שדרכו אפשר להעביר את כל הכבלים של מאווררים שיעוגנו באיזור זה.

כך נראה צידו השני של המארז. כאן קורה כל הקסם של התקנת החומרה הנלווה ללוח האם. בצד השמאלי בתמונה ישנם שישה מגשים להתקנה של מסוג 3.5 ו-2.5 אינצ'. זאת, על אף שישנם עוד 4 מקומות ריקים איתם ניתן לשחק במיקום המגשים הללו.

המגשים מעוגנים באמצעות בורג לפריים עליו יושב לוח האם, ויושבים עם שני וווים על פלטה מתכתית שהיא אטומה לחלוטין מכיוון הצד השני של המארז. הם דקים במיוחד ותורמים רבות להפחתה של התנגדות לזרימת האוויר מכיוון המאווררים הקדמיים.

האיזור התחתון מימין מיועד כולו לספק הכח ולמאווררים אותם ניתן לעגון בתחתית. אין הגבלה לאורך ספק הכח וגם אלו הארוכים ביותר בשוק יתאימו ללא כל בעיה.

ה-Define R6 כולל בקר מאווררים ראשי בעל יכולת לקבל עד 5 מאווררים בחיבור 3PIN ו-3 מאווררים נוספים בחיבור 4PIN. הבקר הזה מתחבר דרך חיבור חשמל מסוג SATA לספק הכח, ובחיבור 4PIN ללוח האם על מנת לקבל בקרת סל"ד נשלטת של מאווררים.

הגישה הזאת היא מאוד נכונה. נכון היום לתת את השליטה ללוח האם ולא לכפתור במארז עצמו. שליטה של אומרת שיש גישה תוכנתית נוחה, ואפשר להתאים את מאווררי המארז בהתאם לדיודות שונות במערכת כמו זאת שבמעבד או בכרטיס המסך.

מלבד המגשים הגדולים ישנם גם שניים קטנים בצד זה של המארז המתאימים אך ורק לכונני 2.5 אינצ' דוגמת כונני רבים. המיקום הוא נכון וטוב, בקרבת ספק הכח על מנת לקבל חשמל ללא מעבר ארוך של כבלים.

הרכבה, שימוש וביצועים

מערכת הבחינה שתורכב בתוך המארז כוללת:

  • מעבד: Ryzen 5 2600 6- 4Ghz 1.25V
  • לוח אם: Asus X470-F STRIX AM4
  • זיכרון: Kingston HyperX Predator 2933Mhz 2X8GB
  • קירור למעבד: CoolerMaster MA410 TUF
  • אחסון: P5S 256GB SSD
  • כרטיס מסך: Palit GTX 1080 Jetstream 8GB
  • ספק כח: High-Current Gamer Bronze 850W Modular

קיימת ערכה שניתן לרכוש מ-Fractal Design הכוללת מאריך שמאפשר עגינה אנכית של כרטיס המסך לצורך תצוגה. אישית, אני מעדיף את השיטה המסורתית שגם משאירה מקום לזרימת אוויר תקינה לרכיבים.

עוד צעד שעשיתי לפני התקנת לוח האם במארז הוא להסיר לחלוטין את הפלטה שמחזיקה את מגשי הכוננים הקשיחים. היות ואני משתמש בכונן אחד סטנדרטי להרכבה הזאת, אין לי צורך בהם ואני מעדיף את המראה הנקי. באמצעות 4 ברגים פשוטים לגישה פירקתי את הפלטה בשלמותה. לצערי לא ניתן לבחור מצב בו אפשר להתקין רק 1-2 כונני 3.5 אינצ' ולהשאיר את שאר החזית נקיה לחלוטין. לצורך כך, יש להשאיר מוט תמיכה לאורך כל גובה המארז, דבר שאני מעדיף מבחינה אסטטית שלא לעשות.

בכל הנוגע להתקנת לוח האם, אין כאן פשרות כלל. כל המגביהים לברגי לוח האם כבר היו מוברגים, יחד עם מגביה בולט אחד עליו ניתן להתקין את לוח האם ולקבל תמיכה במרכז.

אין צורך להביא ברגים או מתאמים מכל סוג להרכבה הזאת של Farctal Design. ישנם ברגים מכל הסוגים לחיבור כל סוגי הכוננים, מאווררים וגם אזיקונים לסידור כבלים. ישנה אפילו מטלית משי לניקוי חלון הזכוכית. אני חושב שכל מארזי הזכוכית המחוסמית צריכים להגיע עם דבר כזה.

התקנת ספק הכח במערכת מתבצעת באמצעות המתאם שבתמונה למעלה. יש לפרקו מהמארז, לחבר אותו לספק הכח, ואז להכניס את ספק הכח עם הכבלים המתאימים כבר מחוברים אליו אל המארז. השיטה הזאת נוחה מאוד לשימוש והיא המועדפת עלי במארזים מהסוג הזה. היא מונעת אי נוחות בהתקנה של ספקים כשנאלצים לחבר כבלים שונים.

החיווט ב-Define R6 היא מהנוחים ביותר שתמצאו כיום בעולם המארזים. כך נראה גב המארז לאחר שכל מערכת המחשב כבר מורכבת. ישנם וווים לשימוש עם אזיקונים, וגם כמה רצועות וולקרו שכבר מותקנות לצורך חיווט נח.

את שלושת המאווררים הגדולים שבאים עם המארז חיברתי לבקר המאווררים ואותו ישירות ללוח האם.

חיבור ה-8PIN למעבד עובר בקלות אל לוח האם מספק הכח, וכך גם חיבור ה-24PIN ללוח האם. כרטיס המסך הזה של Palit הינו באורך 30 סנטימטרים, אך מתגמד לחלוטין בתוך המארז. ישנם חורים מתחת לאיזור לוח האם להעביר את חיבורי המארז דוגמת האודיו וה- השונים.

עיצוב סקנדינבי או לא עיצוב סקנדינבי? עשתה עבודה נהדרת עם מארז ה-Define R6 TG שלה. סלחו לתמונות ללא חלון הצד, שכן ההשתקפות מאוד חזקה בתאורה רגילה. הנה אחת בחושך:

ברשותכם, כעת בואו וניגע גם בביצועי המארז הזה.

מבחן המאמץ למערכת כולל הרצת Prime95 לכל ליבות המעבד, יחד עם מבחן תלת המימד Unigine Heaven. במבחן זה צריכת החשמל של מערכת המחשב עומד על כ-325W.

במארז נבחן בשתי דרכים. באחת, דלת המארז פתוחה לגמרי ובאחת היא סגורה. בקרת מאווררי המארז מכוונת בהתאם לטמפרטורת המעבד.

כאשר הדלת פתוחה – טמפרטורת כרטיס המסך המירבית היא 65 מעלות צלזיוס, וטמפרטורת המעבד המירבית היא 67 מעלות צלזיוס. עוצמת הרעש במרחק של חצי מטר מהמחשב היא 27.2 דציבל מעל רעש הסביבה.

כאשר הדלת סגורה – טמפרטורת כרטיס המסך המירבית היא 68 מעלות צלזיוס, וטמפרטורת המעבד המירבית היא 70 מעלות צלזיוס. עוצמת הרעש במרחק של חצי מטר מהמחשב היא 27 דציבל.

משמעות הדבר היא שגם כאשר מאווררי המארז, המעבד וכרטיס המסך החלו להסתובב מהר יותר כתוצאה מטמפרטורת פעולה גבוהה יותר, רמת הרעש בסביבה למעשה נשארה זהה לחלוטין.

בכל הנוגע לרעש, אפילו כשמדובר בדלת זכוכית ולא בדלת מתכתית אטומה שכוללת חומר מבודד, נשמר השקט בצורה פשוט נהדרת ב-Define R6 TG.

סיכום

מארז ה-Define R6 TG של הוא צעד נוסף קדימה בעיצוב ובנוחות. איכות הבניה בכל חלקי המארז היא הגבוהה ביותר שתמצאו בעולם המארזים כיום. אין חלקי פלסטיק במקומות חשובים, אין צירים זולים שעלולים להתפרק בתוך מספר חודשים.

תכונה נוספת בולטת של המארז הזה היא פוטנציאל המודינג האדיר שלו יחד עם תאימות לקירורי מים. השמים הם הגבול עם מה שאפשר לעשות עם כל החלק הקדמי, גג המארז והדלת. צפויים להיות לא מעט פרוייקטים מעניינים עם המארז הזה בעתיד הקרוב, והוא יאמץ בשמחה מערכות מים מתקדמות במיוחד. תראו כמה מקום יש לכל האפשרויות.

בכל הנוגע למחיר צריך להבין שזה מארז פרימיום לכל עניין ודבר. לא הייתי ממליץ על מארז זה למערכות מחשב בהן התקציב והתמורה לו הם בעדיפות העליונה. Define R6 TG הוא רהיט יפה ופיסת הנדסה מתקדמת – הוא נולד בשביל לשרת את אלה שרוצים כלי עבודה יפהפה למשך מספר רב של שנים.

מארזים כמו ה-Define R3 שנרכשו לפני כ-5 שנים יכולים לשמש את בעליהם עם מערכות מודרניות כיום וכך גם ה-Define R6 יכול לעשות. בשונה ממעבדים או שרלוונטיות כוחם משתנה משנה לשנה, מארז שכזה הוא פריט בעל חיים ארוכים יותר.

מחירו של מארז זה בארץ הוא כ-800 שקלים, וזה מחיר מאוד מכובד לרכיב כמו מארז. אני לא מצפה כלל ממשתמשים שרוצים לקנות מחשב חדש ב-3,000-5,000 שקלים לעוט על מארז שכזה, אך אני יודע שביניכם יש גם את אלו שמעריכים רבות גמישות, איכות בניה ועיצוב. במידה ומזדמן לכם לשקול מארז לפרוייקט בניה יחודי ומתקדם במיוחד, ה-Define R6 TG הוא אחד המארזים הבולטים ביותר כיום, בייחוד בגוון לבן.

העיצוב הטוב ביותר, בחירת העורך

Fractal Design Define R6 TG

מארז זה קוטף את שני הפרסים המתקדמים ביותר שיש לנו לתת למארז כיום. התאהבנו בו מהרגע שהוא נחת אצלנו, דרך הליך הרכבת המחשב ועד לתוצאה הסופית. הכל מחושב, הכל מדויק, הכל איכותי. ה-Define R6 הוא מארז ה- האולטימטיבי כיום.


תגיות
Back to top button
Close
Close