יום עם 10: מערכת חדשה שנראית כמו עדכון

15 תגובות

מיקרוסופט שיחררה אתמול את גרסת ה-Tech Preview של מערכת ההפעלה 10 למעוניינים אמיצים – כמובן שניסינו ואלו הרשמים שלנו

windows 10-5
10 על המחשב היומיומי

מיקרוסופט פתחה את ההרשמה למשתמשים המעוניינים להוריד ולהריץ את ווינדוס 10, בגרסתה המוקדמת שהחברה הציגה באירוע. התקנת שעדיין בפיתוח על המחשב שלכם זה רעיון רע, וזה למה אנחנו ב-HWzone עשינו את זה עבורכם – אל תנסו את זה בבית (אלא אם כן יש לכם יותר ממחשב אחד והרבה זמן פנוי).

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


לאחר שהתחברנו למשתמש המיקרוסופט שלנו ואחרי כמה קליקים בהם הצטרכנו לקרוא (כמובן) את תנאי השימוש במערכת, בחרנו את סוג המערכת להורדה – 10 בגרסת 64 ביט באנגלית.

לאחר מספר הורדות כושלות (כנראה בגלל העומס על השרתים), גם דרך תוכנת IDM הפופולארית וגם דרך הדפדפן, קובץ ה-ISO של מערכת ההפעלה ירד והיה מוכן להתקנה. עם הרצת קובץ ה-ISO, ההתקנה בדקה עדכונים, ושאלה אם אנחנו רוצים לשמור את המידע שעל המחשב או להתקין את מחדש. אחרי שבחרנו לשמור את המידע של המחשב, ההתקנה כללה רק עוד מספר שלבים בודדים בהם נדרשה פעולה שלנו, ומעבר לכך לא היה צורך לגעת במחשב עד לאחר סיום ההתקנה.

כל תהליך ההתקנה ארך כשעה וחצי, זמן התקנה ארוך אבל עדיין נורמאלי ביחס לשדרוגים דומים (מווינדוס 7 ל-8 לדוגמה). בתהליך הספציפי הזה, שבו המשתמש מעוניין לשמור את כל הקבצים ואת המידע שעל המחשב, רוב זמן ההתקנה מתבזבז על שמירת האפשרויות של המשתמש והעברת הקבצים למקומם הנכון.


אחרי שהסתיימה ההתקנה ולאחר מספר שאלות בסיסיות על המערכת החדשה, כמו בחירת שיטת העדכונים שיעשו והתחברות למשתמש המיקרוסופט שלנו, נכנסו רשמית למערכת.

10 היא גרסה 6.4

ומה הדבר הראשון שנבדוק אחרי התקנה מוצלחת של חדשה? כמובן שאת חלון "About Windows". על ידי הרצת המילה "winver" שבחלון ההרצה, אליו ניתן לגשת על ידי לחיצה ימנית על כפתור ההתחל שבשורת המשימות ובחירת "Run", ניתן לפתוח את חלון המידע. כפי שאתם יכולים לראות בתמונה למעלה, 10 היא גרסה 6.4. בנוסף לגרסה, מצויין בדף שרישיון הגרסה הנוכחית יפוג ב-16.4.2015, מה שנותן לגרסה הנוכחית תוחלת חיים של פחות מחצי שנה.

לאחר שההתקנה עברה בשלום, התחלתי בשימוש בסיסי של גלישה באינטרנט, כתיבת כתבות, עריכת תמונות, שמיעת מוסיקה וצפיה בסדרות. הדבר הראשון ששמתי לב אליו הוא שהמערכת זזה לאט, ובמצבים בהם נדרש קצת כח מהכרטיס מסך, נראו תקיעות וקריעות. עם קצת מחקר הבנתי שהדרייברים שהיו מותקנים לפני השדרוג נמחקו כליל. זה לא שהם לא עבדו או נתקעו, הם פשוט נמחקו מהמערכת בזמן ההתקנה. לאחר ניסיון התקנה כושל של דרייברים רשמיים לווינדוס 8.1 (כי אין דרייברים לווינדוס 10 עדיין), שנתקע בשלב של "מחפש חומרה תומכת" (כרטיס המסך שבמחשב הוא HD 5870 יחיד), מיקרוסופט הציעה לי להתקין דרייבר דרך ה- Update של המערכת, לצד עדכון נוסף למערכת עצמה, וזה עבד.

אחרי שנפתרה הבעיה והמערכת רצה על כל חומרת המחשב, התחלתי בשימוש רגיל ודי אינטרנסיבי במערכת. אחרי יום של שימוש, אני יכול להגיד שבתור מערכת בשלבי מוקדמים, 10 היא עדכון מצויין המשפר את הקונספטים בווינדוס 8.1. להזכירכם, מה שאנחנו מקבלים בגרסה המוקדמת הזאת של לא קרוב לתוצר הסופי שהחברה עתידה להשיק, הן מבחינת הבאגים וביציבות המערכת והן בפיצ'רים החדשים שבמערכת.

האפליקציה Music מסוות כתוכנה רגילה

מספר נקודות שליליות אליהן שמתי לב:

 • עליית המחשב איטית יותר מהרגיל, לפחות עד השלב שהמערכת מציגה את מסך הנעילה. יחד עם זאת, לאחר פתיחת המחשב הכל היה מוכן להרצה והמערכת הגיבה במהירות, בשונה מהחוויה בווינדוס 8 וקודמיה. כל שפתחתי עלתה מיד וכל קובץ נפתח ללא הדיליי המוכר שיש מיד לאחר התחלת המחשב.
 • דפדפן הכרום שנכח במערכת לפני העדכון אומנם פעל רגיל, אך לפעמים הציג התנהגות מוזרה של טאבים תקועים ודיליי בתצוגה של אתרים.
 • פונקציית מילוי החלונות שמיקרוסופט שיכללה בווינדוס 10 (המאפשרת לחלון הנגרר לתפוס חצי או רבע מסך) גימגמה ונתקעה, והחלונות הפסיקו לשתף פעולה. בשלב מסויים התכונה אף נעלמה כלא הייתה. הפתרון היחיד שנמצא כיעיל הוא אתחול מחדש של המחשב.
 • כשניסיתי להשתמש באפליקציה "Xbox Music" לא רק שהאפליקציה הפסיקה לעבוד לאחר זמן מה, אלא כל אחרת, כמו אימייל, OneDrive או , לא פעלו. גם פה אתחול מחדש של המחשב פתר את הבעיה.
 • בתוכנת הפוטושופ, שהותקנה גם היא לפני השידרוג, אף אחד מקיצורי הדרך שבמקלדת לא עבד, והיו בעיות וקריסות.
 • חוסר תגובה של שורת המשימות ושל שולחן העבודה זה מצב נורמאלי בעבודה שוטפת.

בגלל שכל התוכנות שעשינו בהן שימוש במערכת הותקנו לפני העדכון, אין להתייחס לביצועים שלהן כבעיה במערכת, שכן התקנה נקיה של התוכנה יכולה לפתור חלק מהבעיות.

windows 10-4
המסרבת לפעול

מהשימוש בגרסת Tech Preview עולות גם כמה נקודות טובות:

 • המערכת מאוד יציבה בשביל גרסה מוקדמת כל כך של .
 • קיצור המקלדת "ALT+TAB" המוכר של המערכת כולל בתוכו את כל החלונות שבכל שולחנות העבודה, ולא רק את החלונות שבשולחן העבודה הפעיל.
 • תפריט ההתחל יכול לשנות את צורתו – עם פתיחתו ניתן להעביר את העכבר מעל הקצה העליון של התפריט, ומשם לגרור אותו למעלה בשביל תפריט גבוה וצר, או למטה בשביל תפריט נמוך ורחב.
 • חלון החיפוש שבתחתית תפריט ההתחל חיפוש במחשב לצד חיפוש במנוע חיפוש באינטרנט ומציגה אותם יחדיו באותה התיבה. מנוע החיפוש המשומש במערכת כרגע נעול לבינג ומציג את תוצאות החיפוש בצורה לא נוחה, אך החיפוש באינטרנט מעולם לא היה נוח יותר בווינדוס ואנחנו מצפים להרבה מהתכונה הזאת, כשתשתפר בעדכונים עתידיים.
 • ההבחנה בין חלון פעיל לחלון ברקע הרבה יותר קלה מבעבר. 

השימוש במערכת הוא נוח ואינטואיטיבי. תפריט ההתחל החדש משלב בין תפריט התחל רגיל שאנחנו מכירים מאז ווינדוס 95, עם עיצוב האריחים של החברה, המשתלבים טוב ומספקים מידע מהיר ומעודכן. חלון "Task View", לצפיה בחלונות הפתוחים בשולחן העבודה, עובד בצורה חלקה ומשפר ברמה ניכרת את ניהול החלונות שבמחשב. מערכת גרירת אומנם קיימת מאז 7, אך השיפורים שמיקרוסופט עשתה עם 10 הופכים את זה לפשוט וקל יותר. תכונה אחת שהתגלתה כנוחה במיוחד היא הצגת החלונות הפתוחים בחלל הריק, לאחר הצמדת חלון אל קצה מסויים. 

לצפות מהמערכת לפעול כמערכת מבוססת ומלוטשת זה לא ריאלי, ולמרות זאת הגרסה המוקדמת של המערכת עושה עבודה טובה. עם שדרוג שעבר ללא בעיות ושימוש יומיומי שעבר בהצלחה, גרסת ה-Tech Preview של 10 מראה לנו עתיד מזהיר למערכת.