חשיפה: כונני SSD מבית M-Systems

על פי מידע בלעדי שהגיע למערכת HWzone, חברת M-Systems הישראלית, אשר נרכשה לא מכבר על ידי סנדיסק תמורת כ-1.35 מיליארד דולרים,  עובדת על סדרת כונני SSD (ר"ת, Solid State Drive) לשוק הצרכני והעסקי. כונני SSD הינם כוננים קשיחים ללא חלקים נעים, אשר מבוססים על טכנולוגיית הפלאש מסוג NAND ומיועדים להחליף במשך הזמן את הכוננים הקשיחים (HDD, עבור Hard Disk Drive) בהם אנו עושים שימוש כיום.

על פי המידע שהגיע אלינו, M-Systems עובדת על סדרת כוננים חדשה, לראשונה אצל החברה, אשר תשווק כמוצר של סנדיסק. הסדרה מיועדת למשתמשים ביתיים ולא לשימושים צבאיים, והיא כבר בשלבי פיתוח מתקדמים של המוצר. הכוננים החדשים אמורים להכנס למחשבים ניידים של מספר יצרניות, כאשר השמועות מדברות על כך ש-Dell תהיה הראשונה לשלב את הכוננים של M-Systems בסדרת ניידי ה-Core 2 Duo שלה בתוך מספר חודשים.


מנהל ההתקנים של Windows Vista במערכת עם כונן SSD של M-Systems (לחץ להגדלה)

ל-M-Systems ישנה כבר סדרת כונני SSD, המשמשת בעיקר לצרכי צבאות ושאר גופים להם דרישות מחמירות ביותר. הסדרה היא אחת הותיקות בשוק, אולם המוצרים שבה נחשבים ליקרים ביותר.
החברה הישראלית (לשעבר) אינה החברה הראשונה בעולם שמפתחת כונני Flash, כאשר לסמסונג כבר ישנה סדרה שכזו הכוללת כונני 1.8 ו-2.5 אינץ'.


כונן מסדרת ה-SSD הצבאית של M-Systems

כונני SSD הם בעלי יתרונות רבים ומשמעותיים ביחס לטכנולוגיה הנוכחית. היתרון העיקרי שלהם הוא בצריכת החשמל הנמוכה, שעומדת על פחות מ-5 אחוזים מזו של הדיסקים הקיימים היום, מה שמאשר את הגדלת זמן חיי הסוללה של ניידים ביותר מ-10 אחוזים. כמו כן משקלם נמוך משמעותית, כך שכונן SSD בעל נפח מסוים שוקל פחות ממחצית המשקל של כונן HDD בעל אותו נפח. יתרון נוסף, הוא פליטת החום הנמוכה שלהם, והם כמובן שקטים בהרבה ויכולים לעמוד בתנאים של טמפרטורה ולחות קיצוניים. יתרונות אלה הופכים אותם לאידיאלים במחשבים ניידים, שנהנים מאוד מתכונות אלו.

מבחני ביצועים ראשוניים שנערכו לכוננים החדשים והגיעו לידינו, מראים כי בהשוואה לכונן קשיח רגיל בממשק SATA, בנפח 80 גיגה-בייט ובעל מהירות סיבוב פלטות של 7200 סל"ד, של חברת Westeren Digital, הכונן של M-Systems מציג קצב קריאה קבוע ויפה. ואולם, במבחן הכתיבה מתגלה חולשתו של הכונן החדש, אשר מציג בגרסה הנוכחית קצב מזעזע ביחס לכונן HDD סטנדרטי. במבחן הקריאה האקראית מנצח כונן ה-SSD את ה-HDD ללא קושי, אולם בקריאת Burst התוצאות מעט מאכזבות (כונן ה-HDD 7200RPM קיבל אף תוצאה של כ-200 מגה-בייט לשנייה כשהעמדנו את הכוננים בתצורת חומרה שונה במעט).

יחד עם זאת חשוב לזכור כי הכונן של M-Systems מיועד להחליף כוננים קשיחים קיימים של ניידים, אשר לרוב הם איטיים יותר מכונני ה-SATA הרגילים, ומסתובבים במהירות של 5400 ואף 4200 סל"ד בלבד (מה שאומר שההפרש בקצבי הקריאה גדל, הפער בקצבי הכתיבה יורד, אך המגמה נשמרת גם שם).


מבחן לכונן ה-SSD (לחץ להגדלה)

עתה נשאלת השאלה האם M-Systems-סנדיסק תכבוש את השוק, או שהשוק עוד לא בשל למהפך. חלק גדול מהתשובה טמון בשיווק המוצר, ואם סנדיסק באמת תצליח להכניס את הכוננים לניידים של אחת מיצרניות המחשבים הגדולות (Dell ,HP או Lenovo) בהחלט ניתן יהיה להגיד שהיא בדרך הנכונה. בכל מקרה, את התשובה המלאה, רק הזמן יגלה, ואנחנו נהיה כאן בכדי לדווח.

מבחני ביצועים נוספים, מתוכנת ATTO


(לחץ להגדלה)