חלונות 10 תחת זכוכית מגדלת: סקירה מקיפה למערכת החדשה • HWzone
מחשביםמערכות הפעלהביקורות

חלונות 10 תחת זכוכית מגדלת: סקירה מקיפה למערכת החדשה

מאות מיליוני משתמשים ברחבי העולם כבר הספיקו לקבל את הבשורה: שדרגו חינם למערכת החדשה, 10. האם כדאי לשדרג, ומה בדיוק מחכה לנו שם? אנחנו כאן כדי להסביר

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


עוד הרבה לפני שיצאה 10 אל השוק, התבשרנו על החלטתה של חברת מייקרוסופט להעניק את המערכת החדשה בחינם למשך שנה שלמה עבור אלו שיש בידם רישיון לאחת מהמערכות הקודמות שלה, 7 ו-8. הסיבה לצעד שיווקי זה של חברת מייקרוסופט ברור: להצעיד כמה שיותר משתמשים אל עבר מערכת ההפעלה החדשה שלה.

עם צאתה של 8 שנוית המחלוקת אל השוק, ניסתה מייקרוסופט לחקות את הסביבה שוקקת הסמארטפונים והטאבלטים ולשדרג את פניה של חלונות בהתאם, באמצעות שינויים דרסטיים, כגון הסרת תפריט ההתחל לצמיתות והחלפתו בממשק אריחים, תמיכה נרחבת במסכי מגע, והמרת שאר הממשק באופן כללי לתואם מערכות הפעלה ניידות – אולי סמל ההיכר הגדול ביותר של 8.

אך על אף חיבתם הרבה למכשירים , הוכיחו המשתמשים שהם מעדיפים את המחשב האישי שלהם כפי שהוא, והצביעו בעכברים: נתח השוק של 8 עמד בסופו של דבר על כ-3.8% בלבד, כשהיא ממוקמת תחת מערכות הפעלה ישנות או שנויות אף הן במחלוקת כגון , ובכך הפכה לגרסת החלונות הכי לא רווחית בכל הזמנים, זאת על אף שיפור בביצועי המערכת, ניצול משופר של חומרת המחשב ותמיכה טובה יותר במערכות חלשות וישנות בהשוואה ל-7. כמו כן, גם עדכון הגרסה הגדול, 8.1, בו שופרה מערכת ההפעלה בהתבסס על הביקורות לא שינה את פני המצב.

כעת, לאחר הנזק הרווחי ואף התדמיתי שנגרם לה ולמערכת ההפעלה שלה, השיקה החברה לפני כחודש וחצי את 10, בה היא לא רק חוזרת אל המקורות ומחזירה את תפריט ההתחל, אלא אף מציעה שנית שיפורים גדולים בממשק ולא מפחדת להעניק את כל זה בחינם. גישה יומרנית זו מעידה על כך שמייקרוסופט משוכנעת שיש כעת בידה את מערכת ההפעלה הבאה להמונים, ושהיא משוכנעת שמשתמשיה ימשיכו לבחור בה כמערכת ההפעלה החדשה שלהם.

כאמור, כל אחד מאיתנו יכול כעת לשדרג תוך דקות ספורות לגרסה החדשה בחינם למשך שנה שלמה. הגישה המקובלת בדרך כלל היא "נותנים לך? תקח", אך כשמדובר בשדרוג של סביבת העבודה אליה אנחנו רגילים העניינים מעט משתנים. למרות שחלונות 10 כבר רשמה מספר מרשים של שדרוגים מעת השקתה, משתמשים רבים עדיין מתלבטים: לשדרג או לא לשדרג? על כן, הסקירה הזו מוקדשת לכם.

תהליך השדרוג

לצורך ביקורת זו, ביצענו שדרוג למערכת ההפעלה החדשה מתוך גרסה חוקית ויציבה של 8.1 Pro, זאת על מנת לשקף את אופן השדרוג בצורה החלקה ביותר למשתמש הממוצע. כמו כן, בביקורת זו נסקור אך ורק את הפינות החדשות. גרסת ה-8.1 שבה נעשה שימוש עודכנה בעברית, ובעקבות זאת 10 שודרגה באופן אוטומטי לממשק תואם השפה העברית. תהליך השדרוג מתחיל מיד לאחר שתהליך השדרוג מוודא באופן אוטומטי שחומרת המחשב מתאימה לדרישות המינימום של 10. משם, תהליך ההורדה והשדרוג מתפקד ונראה כמו התקנת עדכון רגיל לכל דבר.

תהליך השדרוג עצמו מתבצע לאחר מכן בעת יציאה ממערכת ההפעלה, ותהליך ההתקנה עצמו מתחיל. לאחר פרק זמן של כחצי שעה, שנערך על כונן ממוצע, ההתקנה הסתיימה והחל תהליך בחירת ההגדרות הראשוני והידידותי המוכר מהגרסאות הקודמות. גם הוא, כמו קודמיו, מאפשר לנו לבחור הגדרה אוטומטית מהירה או ידנית. תהליך זה הסתיים מהר מאוד ומערכת ההפעלה חלונות 10 הופיעה במלוא הדרתה מוכנה לשימוש, יחד עם ההגדרות והקבצים שהשארנו על 8.1.

windows10-first

סביבת העבודה המרשימה למדי, יש לומר, מעלה באופן ישיר כמה שינויים ברורים לעין. הראשון בינהם הוא כמובן תפריט התחל הישן והטוב שחזר ובגדול עם כמה שינויים קוסמטיים. צמוד אליו, ניתן להבחין בשדה חיפוש המפעיל גם את קורטנה, התשובה של מייקרוסופט לסירי של . כמו כן, עבור רזולוציה סטנדרטית של Full HD, שורת המשימות מעט התקבצה למראה עיניים. לשורת המשימות התווספו כעת זוג קיצורי דרך חדשים הניתנים להסרה: Edge החדש (עליו נרחיב בהמשך) וחנות האפליקציות של מייקרוסופט. כמו כן, חלון המאפשר עבודה עם מספר שולחנות עבודה במקביל (שגם עליו נרחיב בהמשך).

windows10-cortana

במגש המערכת, ניתן להבחין בקיצור דרך קבוע המוביל ל"מרכז הפעולות" הדומה למערכות מבוססות ו- עליו נרחיב בהמשך. מלבד הרקע החדש, קבוצת אייקונים חדשים לגמרי, וניאונסים קטנים כגון קו תחתון המסמל תוכנית פתוחה במקום הדגשה גסה כמו במערכות הקודמות, במבט ראשוני כל השאר זהה לחלוטין למערכות הקודמות אך מוגש בצורה נוחה ואלגנטית למראה. כמו כן, גם כאן ניתן להתאים בצורה מלאה את שורת המשימות, להסיר או להצמיד קיצורים מסוימים, לשנות את מיקומם בזמן אמת ועוד.

הקאמבק של תפריט התחל

באופן טבעי, גולת הכותרת עבור מערכת הפעלה זו עבור רוב המשתמשים היא תפריט התחל שחזר מן השאול עם מראה חדש ומשופר. התפריט החדש לא רק מחזיר איתו את הנגישות הישנה והטובה אל התיקיות והקבצים האישיים שלנו, אלא גם משלב בצידו תפריט אריחים חי כפי שהופיעו בחלונות 8. במקרה הזה, כפי שהופיעו בתפריט של 8.1 ממנו עודכנה הגרסה. כעת הם מתפקדים כגאדג'טים "על הדרך", כגון תחזית מזג האוויר, חדשות, ועוד. דרך החנות של מייקרוסופט ניתן להוריד נוספות לתפריט האריחים.

windows10-start

ניתן לקבוע את רוחבו ואורכו של תפריט ההתחל באמצעות העכבר, כאשר האריחים מתאימים את עצמם לגודל הנקבע. בדומה ל-8.1, ניתן לקבץ אריחים מסוימים לגדלים מזעריים או עצומים במיוחד. עבור אלו שמעוניינים בתפריט ההתחל המסורתי, ניתן כמובן להסיר את האריחים לחלוטין. במקומם, או איתם, ניתן גם כאן להצמיד קיצורי דרך בלתי מוגבלים לכל תוכנה ולהגדיר אותם, אם נרצה בכך, תחת כותרת מסוימת.

windows10-start2

בצד ימין, נקבל כאמור את דרכי הגישה הישנות אל הקבצים שלנו אך באופן מעט שונה לעין, כמו גם קיצורים חדשים כגון הגדרות וסייר הקבצים. דרך ההגדרות, אותן נסקור בהמשך בקצרה, ניתן לבחור אילו תיקיות יופיעו באופן קבוע בתפריט ההתחל. למעלה נוכל למצוא תוכניות בהן נעשה שימוש באופן תכוף, תוכנות שהותקנו לאחרונה או שומשו לאחרונה. עבור הדיסקרטיים שבינינו, גם את הרשימות הללו ניתן להסיר, כמובן.

windows10-start3

המעבר הטבעי מתפריט התחל יהיה לפיצ'ר הנודע השני, קורטנה, שמופיע בשורת החיפוש. בתאוריה, קורטנה מאפשרת לעשות את אותם הדברים שסירי עושה במכשירי למינהם באמצעות פקודות קוליות, כגון "איך מזג האוויר מחר?" או שאלות ידע אקראיות. בפועל, לא התאפשר לנו השימוש בקורטנה, כאשר כבר על ההתחלה הופיעה הודעה האומרת שהשימוש בקורטנה אינו נתמך כרגע בגרסה העברית, גם אם ננסה לתקשר בשפה האנגלית – מה שתמוה בעיני, אך סביר להניח שהתמיכה העברית בקורטנה תגיע בסופו של דבר.

על כן, הממשק של קורטנה משמש במקרה שלנו כממשק חיפוש רגיל לכל דבר, המרכז תוצאות חיפוש מתוך המערכת עצמה והרשת. החיפוש מתוך הרשת יתבצע דרך מנוע החיפוש של מייקרוסופט, Bing. ניתן לכבות אותו דרך ההגדרות שבחלון ולאפשר חיפוש מקומי בלבד. בנוסף, ניתן לקצר דרך ההגדרות בשורת המשימות את שדה החיפוש לאייקון זעיר, או להעלים אותו לגמרי. במצב זה, ניתן לבצע חיפוש באופן רגיל על ידי הקשת תווים במקלדת בעת שתפריט התחל פתוח.

windows10-cortanano

כפי שהוסבר קודם, 10 מאפשרת לנו פיצ'ר חדש ומעניין: עבודה עם מספר שולחנות עבודה וירטואלים. באמצעות האייקון המופיע בשורת המשימות, נכנס למצב בו נוכל ליצור כמה שולחנות עבודה שנרצה, ולשייך לכל אחד מהם את התוכניות הפתוחות, ובכך לסדר את סביבת העבודה שלנו באופן יותר יעיל. מדובר מבורך בעיני עבור משתמשים הזקוקים למספר שולחנות עבודה וירטואלים, אך תמיד יש מקום לשיפור – שכן השינוי היחיד בין שולחנות העבודה הוא התוכניות הפתוחות בהם. יש לקוות שמייקרוסופט תפתח ותייעל את הרעיון בעדכונים עתידיים.

windows10-multi

מה שתפקד בחלונות 8 כפינות החמות, אליהן ניתן להגיע על ידי מעבר עכבר לא נוח במיוחד בקצוות המסך, הפך כעת למרכז הפעולות: שורה דומה, אך הרבה יותר אלגנטית המופיעה בעת לחיצה על אייקון פשוט במגש המערכת. במרכז הפעולות יופיעו התראות למינהן, עדכונים, טיפים וקיצורי דרך להגדרות המערכת, VPN, חיבור לרשת אלחוטית וכדומה. כמו כן, במכשירים ניידים יופיעו אף הגדרות נוספות כגון , בהירות מסך, ועוד.

ההתרעות באזור זה מבוססות בחלקן על מצב המערכת, תוכנות קריטיות שמותקנות על המחשב כגון אנטי-וירוס ואפליקציות חיות אליהן המשתמש מחובר כגון דואר אלקטרוני, תוכנות מסרים, רשתות חברתיות ועוד. ניתן להגדיר מצב "שעות שקטות", מצב בו המערכת לא תציג כל התראה. כמו כן, ניתן למצוא את "מצב טאבלט", מצב בו תפריט ההתחל והממשק עצמו הופך ליהיות מבוסס אריחים בלבד – ואף יותר מזה, בדומה לכל ניידת.

windows10-center

עיצוב והגדרות

קווי העיצוב העיקריים של 10 הולכים על הרעיון המודרני של מסגרות-ללא-מסגרות ושכבות רכות – מה שהתחיל כבר ב-8 אך לדעתי האישית הגיע למקסימום ב-10. למרות שהיא חוזרת למקורות שלה – 10 לא מוותרת על להראות מודרנית, חשוב להבהיר. וזה נראה טוב. אך על אף השינויים הקטנים האלו בעיצוב, למעט האייקונים החדשים אין שינוי דרסטי בממשק החלונות של שולחן העבודה, אך כל החלקים הטובים מ-8 נמצאים שם.

windows10-window

השינויים הקטנים שכן נוכל למצוא נמצאים בסייר הקבצים, שיפתח מעתה במרכז "גישה מהירה". כמרומז משמו, ניתן להגיע אליו מהר מאוד למקומות והתיקיות אליהם אנחנו נכנסים באופן תכוף, ואף לצפות בקבצים האחרונים שניגשנו אליהם. כמובן שנוכל לבטל את האפשרויות האלו, ואף לקבוע מה אנחנו רוצים שיופיע בחלון הגישה המהירה שלנו. אני אישית מצאתי את האזור הנ"ל שימושי.

במידה ונבקש, כמו בכל על כל פלטפורמה קיימת, לעצב את מערכת ההפעלה שלנו באופן מותאם אישית, נוכל לעשות זאת גם כאן, כמובן. למעשה, מעתה החלק הזה, לרבות ערכות נושא, שומר מסך ועוד, שייכים לתפריט ההגדרות החדש אותו מיד נבקר. האזור שבו נפתח ממשק "התאמה אישית" דרך שולחן העבודה הינו האזור בו ניתן לקבוע את תמונת הרקע. למעט עיצוב מחודש, אין כל שינוי.

windows10-wallp

מיד אחריו בתפריט ניתן לנהל את ערכת הצבעים. לאחר התרשמות קלה – עושה רושם שזוהי החוליה החלשה כרגע של 10: לא רק שממשק ה-Aero לא חזר במלוא שקיפותו, אלא שגם ניתן לבחור גוון אחד ממספר מוגבל של 50 גוונים בלבד, בשונה מהגרסאות הקודמות בהן יכולנו לבחור מכל קשת הצבעים. בנוסף, נצטרך לבחור אם נרצה לבחור בגוונים הנ"ל עבור צבעי הדגשה, או לחילופין עבור הצבע הראשי. נצטרך לשחק עם האפשרות להציג צבע מחוץ לגוון השחור או לאפשר למערכת ההפעלה לבחור צבעי הדגשה על פי הרקע.

windows10-colors

יכולת השליטה הכה מוגבלת בצבעי הרקע תמוהה למדי, אך היא צפויה להשתנות בעדכון גדול בשם TH1 שעתיד לצאת בחודשים הקרובים. חברת מייקרוסופט מבטיחה שהשיפורים העיקריים בעדכון הזה נוגעים לא מעט לאפשרויות עיצוב ערכות הנושא של המערכת – חלק שלמעשה היה אמור לצאת עם מערכת ההפעלה עצמה אך מטעמי דד-ליין נדחה למאוחר יותר.

שאר הפריטים שניתן לנהל בתפריט ההתאמה האישית הם מסך הנעילה, לרבות הרקע והמופיע בו, בחירה ושמירה של ערכות נושא ושאר האזורים הישנים והמוכרים לנו כגון ניהול מצביעי עכבר, אייקונים, צלילים ועוד. כמו כן, בסוף הרשימה נוכל להתאים את תפריט התחל והמופיע בו כפי שצויין קודם.

windows10-other

בין אם נבחר בשולחן העבודה ב "הגדרות התצוגה" לצורך ניהול רזולוציה ומסכים ובין אם נכנס לדף ההגדרות, נגיע פחות או יותר לאותו אשף, שכפי שהוזכר קודם גם מכיל בתוכו את תפריט ההתאמה האישית. תפריט ההגדרות החדש הוא שילוב של מה שראינו ב-8 ולוח הבקרה המסורתי. חשוב להבהיר שלוח הבקרה המסורתי עדיין נשאר במקומו, ועבור האופציות המתקדמות יותר הנמצאות בו ניתן להגיע דרך אשף זה, תפריט התחל, סייר הקבצים ומקומות נוספים. אם כי, אני אישית הייתי שמח לראות קיצור דרך בולט באשף ההגדרות החדש.

windows10-conf

אשף ההגדרות החדש מחולק לקטגוריות ותת-קטגוריות, ומאוד נוח לניווט. מטעמי פרקטיקה, לא נעבור על כולו, אלא נסקור את האזורים היותר בולטים. נתחיל מקטגורית מערכת, תת-קטגוריה צג – אליה נגיע דרך לוח הבקרה שבשולחן העבודה. 10 מאפשרת כעת באופן יותר נגיש להגדיל את הממשק והתפריטים – זאת על מנת להתאים למסכים בעלי רזולוציות ענק דוגמת .

windows10-ress

בקטגוריה זו נוכל לשלוט באופן יותר מתקדם על התוכנות המותקנות – מניטור מלא של השימוש בהן והנפח שהן תופסות, דרך ההתראות והפעולות שהן מבצעות מאחורי הקלעים ועד ריכוז נוח של תוכנות ברירת המחדל עבור שלל הפורמטים של סך הקבצים שבמערכת.

windows10-app1windows10-app3

בקטגורית של אשף ההגדרות נוכל לסקור לעומק את האופן שבו מערכת ההפעלה מתנהלת כנגד הרשת, כגון זיהוי מיקום וענן. על אף דיבורים על היותה של 10 פוגעת בפרטיות המשתמשים, ניתן באשף זה לבטל כל הגדרה לא רצויה ולמעשה להשאר במצב אנונימי לחלוטין.

windows10-private

ולסיום: לא נשכח את החידוש הנוסף אותו מייקרוסופט כללה עם 10, הלא הוא Microsoft Edge, יורשו של דפדפן ה- Explorer. על אף ש-Edge הותקנה ומוכנה לשימוש, Explorer עדיין מותקן אף הוא עם מערכת ההפעלה. אך כמובן – אנחנו הולכים למקד את המבט שלנו דווקא על Edge.

הדפדפן החדש נפתח במהירות גבוהה מזו של Explorer, ובמבט ראשוני הוא אף נראה קליל. כעת הדפדפן מיישר קו עם ופיירפוקס, והוא מציג יותר שטח מסך עבור הדפים עצמם. למעשה, הוא בנוי בצורה המזכירה את הממשק של , כאשר ההגדרות ושאר הסרגלים ממוקמים באייקונים קטנים בצד שמאל. בעת פתיחה של חלון או לשונית חדשים, נקבל דף בית המורכב מאתרים מובילים ולקט חדשות עדכניות בשפה שלנו.

windows10-edge

גלישה מהירה בין דפים מעלה מסקנה מעניינת מאוד: Edge לרוב מהיר יותר מכרום ופיירפוקס, וכמובן שמהיורש שלו Explorer. פקדים למינהם וטכניקות כגון AJAX פועלים היטב ובמהירות, גם כאשר העמוד עמוס בתכנים והדפדפן עצמו מכיל כמה וכמה לשוניות. לגמרי התרשמנו לטובה.

בתפריטים עצמם, מייקרוסופט הוסיפה לדפדפן החדש פיצ'ר די נחמד, לצד דברים שחסרו קודם לכן כגון שינוי דף המקור בזמן אמת: האפשרות לסמן פריטים ולצייר באופן חופשי בדפי האינטרנט. לאחר כל זה, ניתן לשמור את השרבוטים הללו לחשבון המייקרוסופט שלכם המחובר אל הדפדפן, או לשמור אותו במועדפים ולגשת בכל עת אל הדף כשהסימונים הללו שמורים על גביו.

hwedge

Windows 10: המסקנות

בסופו של דבר, מייקרוסופט הצליחה לעשות את זה שוב. לדעתי האישית, לאחר הנפילה הכה-גדולה של 8, אנחנו זוכים לקבל סוף סוף את הגלגול הבא והנכון של מערכת ההפעלה . נכון, חלקים קטנים ממנה עוד לא לגמרי שלמים, אך זוהי רק ההתחלה, וזו התחלה מבטיחה במיוחד.

לאורך כל הדרך, 10 לא אכזבה, לא באמת. היא אף שומרת על ביצועים טובים יותר משל 7 וזהים למדי בהשוואה ל-8.1, לפעמים אף מהירה יותר. דעתי האישית היא שמייקרוסופט יצרה בן כלאים מושלם בין כל מה שהיה טוב ב-7 וב-8, ושילבה אותם יחד למערכת הפעלה אחת מוצלחת, ובעיקר מודרנית. ולמעט חסרונות מעטים וזמניים בענייני העיצוב, היא נותנת שליטה מלאה למשתמש להחליט כיצד הוא רוצה את מערכת ההפעלה שלו – מבוססת מסורתית, או תואמת מכשירים .

העדכונים עבור 10 זורמים, עם הבטחה לעוד פיצ'רים חדשים ושיפורים מעת מייקרוסופט. חשוב לציין שבתקופת השימוש במערכת ההפעלה הקודמת לביקורת זו, לא נתקלתי בכל באג או תוכנה כלשהי שלא עבדה או תפקדה נכון כתוצאה מהשדרוג. מערכת ההפעלה שומרת על יציבות איתנה לאורך כל שעות העבודה עימה – וזה לא עניין של מה ובכך, שכן הינה עוד מערכת בתולית למדי.

windows-8-icon-logo-vector-400x400

כדאי לשדרג? אנחנו סבורים שכן. במידה ואתם עושים שימוש בכל אחת מהמערכות האחרונות, זמן ההתרגלות שתדרוש מכם 10 הינו קצר במיוחד שכן מערכת ההפעלה מביאה איתה קצת מכל הגרסאות האחרונות. לאחר מכן, על פי דעה אישית בלבד, זה הולך להרגיש נוח במיוחד. ונכון לכתיבת שורות אלה – זה בחינם.

קישורים נוספים


תגיות
Back to top button
Close
Close