חלונות עם גן סגור, הסיבוב השני: הכירו את Windows 10 S • HWzone
מחשביםמערכות הפעלהכתבות נבחרות

חלונות עם גן סגור, הסיבוב השני: הכירו את Windows 10 S

ארבע שנים אחרי ההתרסקות של RT, משיקה חדשה נוספת שתנסה לייצר סביבת עבודה זולה ומבוקרת אשר נראית ממש כמו הדבר האמיתי

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


זה לקח כמה שנים, אבל נראה כי הפצעים מהנסיון הקודם סוף סוף הגלידו – ובמיקרוסופט מוכנים לנסות את מזלם עם נוספת שסגורה ומנוהלת בצורה הדוקה על ידה, ומיועדת למשתמשים שזקוקים לפתרון מחשוב מוכר ובסיסי ככל הניתן.

גירסה רזה לאנשי דור ה-Z

Windows 10 S היא גירסה אלטרנטיבית (או מסורסת, אם תרצו) של 10, שתוכל להפעיל אך ורק יישומים מחנות האפליקציות המובנית של המערכת, ללא יכולת להרצה והתקנה של קבצי EXE שהורדו מהאינטרנט או הועברו באמצעי אחסון חיצוני כלשהו אל תוך המערכת, כשהמטרה היא ליצור סביבה בה כל תוכנה שמופעלה עברה בחינה ובקרה בידי , שתדע להקטין משמעותית את הסיכוי לפרצות שונות ולחוסר תאימות של התוכנה לחומרה אשר יביאו לביצועים ירודים.

זה נראה בדיוק כמו 10 – אבל לא ממש עובד כמו 10

Windows 10 S (אנחנו מנחשים שה-S מסמל את ה- Store המדוברת) תשווק בתור גירסה מוזלת ומותאמת ליישומים ולמערכים לימודיים שזקוקים למערכת הפעלה פשוטה ומבוקרת על מנת להאריך חיים במסגרת אופי השימוש המאתגר הצפוי עבורם, ובמיקרוסופט מתכננים לספק גישה חינמית לגירסה הלימודית של המשחק Minecraft, כמו גם לכלים שמאפשרים התקנה מהירה ופשוטה במיוחד של יישומים על מספר גדול של מערכות במקביל, בכדי לקרוץ למוסדות ברחבי העולם –  אם כי במקביל אנחנו אמורים לקבל כמה וכמה מחשבים המיועדים לצרכנים הפרטיים ויריצו אף הם את הגירסה החדשה, בתור מעין תחליף ל-Chrome OS, לאנדרואיד ואפילו ללינוקס שידע לאפשר תגי מחיר תחרותיים יותר מבעבר (ככל הנראה בשל סבסוד מצידה של שיאפשר לעשות שימוש מסחרי בגירסה זו ללא עלות נוספת, לפחות בחלק מן המקרים).

הגירסה המרודדת תהיה זמינה רשמית לכל דורש החל מחודש יוני הקרוב, יחד עם ניידים ראשונים מבית אייסר, HP וגם עצמה – וכנראה גם יצרניות נוספות שינסו את מזלן במיזם החדש, לפחות בזמן הראשוני שבו הוא זוכה לדחיפה שיווקית בלתי מבוטלת.

חנות היישומים של השתפרה מאוד מאז שהחלה את דרכה, בין היתר תודות לכלי ההמרה הייעודיים והפשוטים אותם סיפקה החברה למפתחים – אך האם זה באמת יספיק לקבלת חוויית שימוש מלאה ואיכותית?

איפה הלקחים?

אחת הסיבות המרכזיות בעיני רבים לכך שחלונות RT נכשלה באופן כה יסודי בעבר, מלבד למחסור בתכנים ראויים וביצועים שלא עמדו בציפיות בכמה וכמה מהמקרים, היא היעדר בהירות והבנה אודות ההבדלים בינה לבין 8 המלאה שהושקה בסמוך – מה שגרם לצרכנים להתאכזב כשגילו את מגבלותיו התוכנתיות של המוצר בדיעבד.

בזמן שאי אפשר להכחיש כי מאז אותה תקופה ועד היום עברו הרבה מים בנהר וחלונות 10 יחד עם חנות האפליקציות הייעודית שלה בשלה הרבה יותר מכל מה שקיבלנו בחלונות 8 בתור תחליף לאפליקציות ה-Win32 וה-Win64 הישנות והטובות – בהחלט ניתן להרים גבה ולבוא בטענות למיקרוסופט על כך שפעם נוספת בחרה מיתוג שעתיד לגרום להרבה בלבול בקרב קונים שאינם עוקבים ומעודכנים בכל הפרטים הקטנים.

מחלונות RT – שהושקה בקול גדול והתרסקה במהירות מסחררת אל המציאות הלא ממש מרנינה

רכישה של מחשב מבוסס Chrome OS או אנדרואיד לא אמורה ליצור אשליות אצל הצרכנים אודות המוצר אותו הם מקבלים, בעוד שרכישת מחשב חדש שמריץ Windows 10 S במחיר קורץ במיוחד בהחלט עלולה להיתקל בתמיהה ואכזבה ברגע שבו יתגלה לראשונה כי תוכנות "סטנדרטיות" לא נתמכות בה, על אף ששמה זהה לכאורה כמעט לחלוטין לזה של Windows 10 המוכרת היטב לרוב המשתמשים בשוק, וכך רעיון שעשוי להיות טוב והגיוני בבסיסו, ולהעניק לשוק אפשרות להנות ממחשבי בינוניים וסבירים במחיר התחלתי שנמוך מ-200 דולר (!), יכול לזכות לשם רע מאוד – פשוט בגלל שאין מספיק הבדלה בינו לבין מקבילו היקר והמתקדם יותר.

(או נייח) חדש ב-190 דולר בהחלט נשמע לנו כמו רעיון מבטיח – אך בינתיים אנחנו מקבלים תגי מחיר גבוהים באופן בלתי מבוטל מנקודה שאפתנית זו

יש סיכוי להתחרט

מסתמן כי במיקרוסופט מתכננים לאפשר לצרכנים "לשדרג" את גירסת ה-Windows 10 S שלהם למערכת Windows 10 Pro מלאה בעלות של כ-50 דולר ואף חינם לגמרי בחלק מהמקרים (מה שלא היה אפשרי בזמנו עבור חלונות RT שהופעלה בהתבסס על שבבי בלבד, בעוד שהגירסה הנוכחית מיועדת בדיוק לאותה החומרה מבית ו-AMD) – אך לא בטוח שהמהלך הזה הוא מה שימנע את המרירות בקרב חלק מהרוכשים.

היתרון המרכזי על RT מהעבר הוא היכולת המסתמנת לשדרג לגירסה מלאה "אמיתית" של 10 כמעט בכל מצב ובכל מקרה

בשורה התחתונה, אנחנו בהחלט חושבים שיש מקום לגירסה נוספת של 10 בשוק, ממש כמו הגירסה הייעודית לשבבי הדגל מבית שתוכל להעניק גמישות וייחודיות נוספת – אבל מראה ויזואלי ושם שלא היו מותירים יותר מדי מקום לספק אודות יכולותיה הוא פספוס גדול בדרך לשם. מסכימים איתנו או שלא ממש? בואו לשתף בתגובות.


תגיות
Back to top button
Close
Close