חיזוקים לכרומבוקים: Mediatek מציגה שבבי Kompanio חדשים

המתחרה של קוואלקום ממשיכה את הדחיפה שלה גם אל תחום המחשבים הניידים עם דגם 6 ננומטר מחוזק, אשר ימשיך להסתפק בתמיכה רשמית במערכת ההפעלה של גוגל אך לא בגרסה המותאמת ל-ARM של חלונות

מעט קשה לטעון כי מחשבים אישיים שמבוססים על שבבי ARM נמצאים בפריחה, שכן ההעדפה הגורפת למעבדי x86 בכל הרמות עדיין מורגשת – אך עם זאת נראה כי לאט לאט נוצרות להן נישות שימוש שבהן היתרונות של דגמים אלטרנטיביים אלו, עם קישוריות מתקדמת ויעילות טובה יותר, הופכים למורגשים ומובהקים יותר. זה קורה גם בעולם הכרומבוקים שמהווים אלטרנטיבה עממית למחשבי חלונות ו-MacOS – ובחברת Mediatek מקווים לקבע את מעמדם בתור המובילים של מגמה זו דרך השקה של עוד ועוד דגמים תחת מותג ה-Kompanio הצעיר אותו הציגו במהלך השנה שעברה.

המצטרף החדש למשפחה עונה לשם Kompanio 1380 ונהנה ממערך עם ארבע ליבות Cortex-A78 ועוד ארבע ליבות Cortex-A55 חסכוניות, עם תדרי פעולה מירביים של עד 3GHz ועד 2GHz בהתאמה תודות לתהליך ייצור מודרני של 6 ננומטר אצל TSMC, לצד ליבת Mali-G57 MC5 גראפית מובנית ובקר זכרון LPDDR4X של ארבעה ערוצים (16 ביט לכל ערוץ) עם תמיכה במהירות 2,133MT/s כבסיס. הנתונים דומים לאלו של שבב ה-Kompanio 1200 שהוצג לפני מעט פחות משנה, אך תדרי הפעולה המוגדלים אמורים לספק תוספת ביצועים חשובה – בתוספת לתמיכה בקישוריות Wi-Fi 6E עדכנית כבונוס שלא היה זמין בגרסה הקודמת.

לחברה יש שבבי Kompanio עם ליבות גראפיות טובות יותר מזו שבדגם ה-1380 הטרי – אך בכל הנוגע לביצועי עיבוד כלליים ולמהירות הקישוריות האלחוטית נראה כי הוא אמור להיות הבכיר החדש במשפחה

ה-Kompanio 1380 מציע תמיכה באחסון eMMC בסיסי, אחסון UFS שהפך לנפוץ ביותר בסמארטפונים מודרניים וגם באחסון NVMe כמו של מחשבים ניידים עדכניים, תמיכה במסכי 4K עם HDR וקצב רענון של 60 הרץ או במסכי 2.5K עם קצב רענון של 120 הרץ, מנוע עיבוד תמונה עבור צמד חיישני צילום ברזולוציית 16 מגה-פיקסל כל אחד, מנוע האצת למידה חישובית עם ביצועי 4TOPS לטנזורים ופענוח וידאו בקידוד AV1 ו-VP9 של עד 4K עם HDR.

השבב צפוי להיות זמין באופן מסחרי כבר עתה, כשאייסר תהיה הראשונה לעשות בו שימוש מעשי עם דגם Chromebook Spin היברידי טרי שלה, כאשר סביר שגם השותפות HP ולנובו עוד יבחרו בו לשימוש עתידי משלהן בטווח הביניים של יקום ה-Chrome OS.

מועמד ראשון שעושה שימוש ב-Kompanio 1380 כבר יש – במחיר שעשוי לעמוד על כ-400 דולר, אם להתבסס על גרסה של המכשיר שכוללת את שבב ה-Snapdragon 7c של קוואלקום וכבר הוצגה לציבור במהלך תערוכת CES 2022

היינו שמחים לראות את Mediatek עושה שימוש בליבות Cortex-X2 מתקדמות בשבביה עבור כרומבוקים, כפי שהיא עושה עבור סמארטפונים עם ה-Dimensity 9000 שלה וכפי שתחל לעשות בקרוב קוואלקום עבור שבביה לניידי חלונות 11 – אך בינתיים גם ה-Kompanio 1380 נראה כמו צעד בכיוון הנכון מבחינת מאפיינים עכשוויים במחירים שפויים. מסכימים? שתפו בתגובות.