חוזרים למקורות: כונני SSD צנועים חדשים מבית HP

לא מתעניינים בממשקי M.2 ותקני NVMe מתקדמים אלא מעוניינים בכונן SSD פשוט ומודרני בתצורת 2.5 אינץ' הישנה והטובה? הדגם הטרי הזה תחת מותג ענקית המחשוב האמריקאית אמור להתאים

HP כנראה לא תהיה השם הראשון שיקפוץ אל קצה הלשון שלכם בשיחה אודות כונני SSD, אך שימוש בבקרים ובשבבי הבזק מיצרניות אחרות בתבונה (בסיוע של השותפה הסינית BIWIN שאחראית על התהליך בפועל) איפשרו לה ליצור כמה דגמים לא רעים בכלל בתחום תחת שמה – בראש ובראשונה ממשפחות ה-EX920 וה-EX950 בתקן ה-NVMe המהיר והמתקדם.

ל-HP יש גם כונני SSD פשוטים וזולים יותר שמבוססים על תקן SATA III, וכעת מצטרפים אל דגמי ה-S700 וה-S700 Pro (משנת 2017) גם דגמי S750 עדכניים אשר נותנים לנו תקווה למחירים נגישים ותחרותיים אפילו יותר תודות לשימוש בשבבי אחסון מודרניים צפופים.

השקות עדכניות של כונני SSD בתצורת 2.5 אינץ' הפכו לנדירות משהו בעידן החדש – אך הנה ההוכחה לכך שהן עדיין לא נעלמו לגמרי

בדגמי ה-HP S750 ניתן לראות יורשים ישירים לדגמי ה-HP S700, אשר זמינים בשלל חנויות מחשבים בארץ במחירים לא רעים כלל – כשהשינוי המשמעותי ביותר הוא מעבר מנפחים של בין 120GB ל-500GB בלבד לנפחים שבין 256GB ועד לטרה-בייט אחד, תוך שימוש בגרסה מותאמת של בקר ה-SM2259 של Silicon Motion (ככל הנראה בתצורת ה-XT ללא זכרון מטמון דינאמי מובנה) לקבלת מהירויות העברה רציפות של עד 560 מגה-בייט בשנייה וביצועים אקראיים תיאורטיים של עד 90,000IOPS בקריאה ועד 89,000IOPS בכתיבה.

HP לא חושפת את כל הפרטים הטכניים אודות כונני ה-SSD שנושאים את הלוגו שלה – אך יש טבלאות נתונים שעוזרות לעשות קצת סדר במספרים שכן זמינים רשמית

כונני ה-S750 מתבססים על זכרונות NAND מודרניים בעלי תצורה פנימית תלת-מימדית עם 96 שכבות, לעומת שבבים עם מבנה פנימי בן 64 שכבות בדגמי ה-S700 ו-S700 Pro – ובעוד שב-HP לא מפרטים האם מדובר בתצורת QLC או בתצורת TLC וותיקה יותר (ומועדפת על רוב המשתמשים), שמירה על היקף אחריות דומה לדור הקודם עם שלוש שנים ו-0.6 מחיקות כונן בכל יום ויום (DWPD) בתקופה זו עשויה לרמז על כך שיש כאן המשך מבורך של שימוש בשבבי TLC עם אורך חיים טוב יותר ופוטנציאל ביצועים עדיף.

דגמי ה-HP S700 ו-HP S700 Pro זכו גם לגרסאות M.2 קומפקטיות בממשק SATA III – מה שטרם קיים בסדרת ה-HP S750, אך בכל זאת מעניק תקוות להמשך התרחבות במורד הדרך

את דגם ה-512GB של ה-HP S750 ניתן למצוא כבר עכשיו במספר חנויות בארץ, במחיר התחלתי של 277 שקלים שמהווה סיפתח לא רע אך עדיין גבוה בכמה עשרות שקלים ממחיר של כונני SSD הזולים ביותר בארץ הקודש באותו נפח – כך שבהחלט יש עוד מקום לשיפור ושדרוג. האם יתכן שבעוד כמה שבועות או חודשים דגמי משפחת ה-S750 יהפכו לזולים ביותר בקטגוריה? אנחנו נחזיק לכך אצבעות, ונקווה שביקורות יציגו גם שדרוג כלשהו ביכולות לעומת דגמי משפחת ה-S700.