חדשות טובות מ-AMD: ייצור ב-14 ננומטר ושבבי ה-Zen מתקדמים כמתוכנן • HWzone
מחשביםמעבדים

חדשות טובות מ-AMD: ייצור ב-14 ננומטר ושבבי ה-Zen מתקדמים כמתוכנן

מפתחת השבבים מכריזה כי קיבלה ובדקה שבבים ראשונים שמבוססים על דור ה- השני של , בליטוגרפיית 14 ננומטר

אנחנו לא ממש רגילים לשמוע דברים חיוביים מצידה של AMD, אך בתוקפה האחרונה נראה שיש מגמה חיובית בתחום הזה. לאחר מספר הצהרות קצרות וצנועות בנידון, ב-AMD סוף סוף מכריזים באופן רשמי על כך שהצליחו בייצור של דוגמאות ראשונות לשבבים בהתבסס על תהליך ה-FinFET ב-14 ננומטר ב-GlobalFoundries, יצרנית השבבים שנוצרה מתוך , לאחר שזו החליטה לוותר על יכולות הייצור העצמאיות שלה על מנת לשרוד בשוק התחרותי.

השבבים המדוברים מבוססים על תהליך 14LPP, אשר מהווה למעשה את הדור השני של שבבי ה-14 ננומטר, שעם כמה וכמה שיפורים טכנולוגיים בתהליך הייצור אמור לספק שיפור של 10 עד 15 אחוזים בביצועים באותה צריכת הספק לעומת דור ה-14LPE הראשון, אותו ראינו במוצרים הראשוניים בשוק כדוגמת ה-Exynos 7420 של וה-A9/A9X של . אם לקחת בחשבון שמוצרים אלו הצליחו להציג יכולות חסרות תקדים במונחי שוק המובייל – מדובר בתוספת מכובדת למדי.

zzam1

ההכרזה הרשמית של AMD מצטרפת לדיווח עדכני אחר, לפיו אבי-טיפוס של שבבים מבוססי ארכיטקטורת ה- נבדקו בידי אנשי החברה, ונמצאו 'עומדים בכל הציפיות' – כשאותן ציפיות, נזכיר לכם, באו לידי ביטוי בהבטחה לשיפור של כ-40 אחוזים ברמת מספר הפעולות המבוצעות בכל דופק שעון (IPC) לעומת ליבות ה-Excavator העכשוויות שלה

ב-AMD לא ציינו את סוג השבבים שחזרו אל החברה ונמצאו תקינים ופעילים, אך ההערכה הרווחת היא שאכן מדובר בשבבים בארכיטקטורת ה-Zen החדשה והמבטיחה – בעוד שהליבות הגראפיות העתידיות ימשיכו להיות מיוצרות (ברובן המוחלט או במלואן) אצל המתחרה , בתהליך ה- ב-16 ננומטר אותו פיתחה תחת השם FinFET+.

zzam4

בהתבסס על מה שראינו משבבי ה-A9 החדשים של אפל שהזכרנו בפיסקאות הקודמות, אשר יוצרו הן בתהליך ה-14 ננומטר של (אשר למעשה דומה מאוד לתהליך של GlobalFoundries, שחכרה את הטכנולוגיה שלה לאחר שהנסיון העצמי שלה כשל לפני כשנתיים) והן בתהליך ה-16 ננומטר של TSMC, עולה כי לטכנולוגיות אלו יש את היכולת לספק ויכולות מרשימות ודומות מאוד – ועל כן ישנה פחות משמעות לתהליך הספציפי שמיושם עבור מוצר זה או אחר, לכאורה. נותר לנו רק לברך על כך ששוק המוליכים למחצה 'מתעורר לחיים' בתקופה זו עם תחרות משמעותית ומרובה שכמותה לא ממש ראינו מתחילת העשור הקודם.

שנת 2016 - אנחנו ממתינים לך בקוצר רוח ובהתרגשות
שנת 2016 – אנחנו ממתינים לך בקוצר רוח ובהתרגשות שהולכת וגוברת

תגיות

תגובה אחת

  1. אחד הדברים החשובים כאן הוא העובדה שכל המעבדים יתאימו לאותה התושבת – גם מעבדי ה FX וגם מעבדי ה APU (בשקף השני כתוב שמדובר בתושבת FM3 ואילו בשקף השלישי כתוב שמדובר בתושבת AM4), וזאת בניגוד לגישה של אינטל, שמפרידה בין המעבדים הביתיים ומעבדי ה High End.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close