זיכרון Corsair Vengeance DDR5 בסקירה – על מהירויות זיכרון וזמינות מאתגרת

בסקירה זאת אנו מביטים על מוצר זיכרון נוסף מהעידן החדש וביצועיו עם מעבדי הדור ה-12 של אינטל – Vengeance DDR5 של Corsair

בתקופה המאתגרת והקשה שאנחנו עוברים בעולם החומרה והטכנולוגיה כצרכנים, וחלק מכך הוא שילוב של זמינות בעייתית של חומרה יחד עם מחירים מבהילים לחלוטין.

כאשר השיקה אינטל לאחרונה את מעבדי הדור ה-12 שלה בעלת שם הקוד Alder Lake, היא הביאה לראשונה גם את התמיכה בזיכרון מסוג חדש לגמרי – DDR5. זאת, יחס עם תמיכה בזיכרון ה-DDR4 הותיק. כתוצאה מכך, ראינו לוחות אם שתומכים בזיכרון החדש ולוחות אם אחרים שמתאימים לזיכרון DDR4.

אם היינו בתקופה שפויה בשוק, הצעד הזה אולי היה נראה תמוה – הרי למה שמשתמש ירצה לרכוש מחשב שעושה שימוש בטכנולוגיה ישנה ולא בעלת עתיד של התקדמות ושדרוגים. אמנם, יצרניות החומרה השונות ובניהן Corsair צריכות לעשות את המוטל עליהן ולהשיק מוצרי זיכרון חדשים בהתאם, גם כאשר השוק קשוח.

הכירו את ה-Vengeance DDR5 של Corsair. זיכרון זה ממשיך את קו מוצרי Vengeance אותו הכרנו עוד משחר עידן DDR3 לפני מעל לעשור. זיכרון שנושא את השם הזה בדרך כלל מתיחס לדרגת המחיר הבסיסית שיש ל-Corsair להציע עבור זיכרון שכולל גוף קירור. לעיתים תמצאו זיכרון של Corsair הנקרא Vengeance ואחריו תוספות כמו RGB.

בהזדמנות זאת אנחנו מודים ל-Corsair ששלחו לנו את הערכה לצורך שימוש בבחינות והפקת תוכן.

ל-Corsair מספר ערכות DDR5 כאשר הבדלי המהירויות בניהם עדיין לא דרמתיים כמו אלו שאנחו צפויים לראות בהמשך חיי DDR5 בשנים הקרובות. ערכת הזיכרון הזאת הינה מדגם CMK32GX5M2B5200C38W והיא מגיעה עם שני מקלות של 16GB לנפח כולל של 32GB. זיכרון DDR5 הופך נפח של 32GB לסנדרט חדש עבור ערכות זיכרון. אמנם, בעתיד אנו צפויים לראות גם מקלות של 8GB בלבד.

זיכרון זה מגיע במהירות 5200MT/s ובתזמונים ראשיים של 38-38-38-84. מדובר בתזמונים משוחררים וארוכים משמעותית מאלו שתמצאו בזיכרון DDR4 טיפוסי, אך ארכיטקטורת DDR5 היא שונה בכך שהיא מבצעת כמות כפולה של קריאות פר מחזור שעון. חשוב לזכור שזאת נקודת המוצא עבור DDR5 והוא צפוי להגיע למהירויות גבוהות משמעותית בעתיד.

Corsair מציעה את זיכרון ה-Vengeance שלה בלבן ובשחור, ולנו ערכה בצבע לבן.

כאמור – הפלטפורמה היחידה אשר בה אפשר להשתמש בזיכרון הזה (לפחות נכון לעת כתיבת שורות אלה) היא תושבת LGA1700 של אינטל ולוחות האם המוצעים בה.

לקחנו את הזיכרון לסיבוב במספר מבחני ביצועים בשביל לראות כיצד הוא מתפקד מול ערכות זיכרון אחרות – גם מסוג DDR4, דבר שהפלטפורמה החדשה של אינטל מאפשרת לנו פשוט על ידי החלפת לוח אם במערכת. כרטיס המסך בו נעשה שימוש הוא ה-RTX 3080 ומטרת המבחנים היא בעיקר לראות כיצד מתפקד המעבד כאשר מוטלת עליו המטרה להפיק כמות מכובדת של פריימים לשניה. כיוונו את מבחני הביצועים שלנו להפיק מעל ל-144 פריימים לשניה בכל מצד, דבר שמתישר עם הטרנד של שימוש במסכי גיימינג בעלי תדר רענון גבוה שכזה.

לפני משחקים, רצינו להבליט את הגדול שבין ההבדלים בשימוש בין דורות הזיכרון. דחיסת קבצים בשימוש 7-Zip מראה על הבדלי מהירויות אדירים.

הנה הבדלי המהירויות בין ערכות הזיכרון השונות שנבחנו בצורה היבשה ביותר. Aida64 בוחנת את מהירות תעבורת הזיכרון הנעה. ההבדל בין ערכות DDR4 המהירות ביותר לבין אלו החדשות מסוג DDR5 גדול, אך לא משמעותי בצורה יוצאת דופן.

במשחק The Division 2 הבדלי ביצועים בין המהיר ביותר לאיטי ביותר היו קטנים יחסית.

ב-Borderlands 3 לא ראינו הבדלים ממשיים ב-FPS ממוצע, אבל כן ראינו יציבות בכמות הפריימים המינימלית לשניה בערכות המהירות יותר.

היטמן 2 הוא משחק כבד למדי על מעבד המערכת, שכן ישנו שימוש במודלים רבים של בינה ואפקטים. כאן ההובלה של זיכרון ה-DDR5 מובהקת.

Horizon Zero Dawn הוא דוגמה נוספת למשחק כבד למדי עבור מעבדים. כאן, אופי המנוע הביא להפקת ביצועים עדיפה עם ערכת DDR4 המהירה ביותר לעומת ערכות DDR5 השונות. אמנם, ההבדל זעיר.

אחרון חביב שבסבב הבחינות הוא Metro Exodus Redux. גם כאן אנחנו רואים קמצוץ קטן של הובלה עבור ערכת DDR4 המהירה שלנו לעומת DDR5 סטנדרטי. גם כאן ההבדל בפועל לא ניתן להבחנה.

ערכה כמו ה-Corsair Vengeance DDR5 בנפח 32GB תעלה לכם מעל לאלף שקלים, בקלות, כאשר בהשוואה לכך ערכת זיכרון מסוג DDR4 באותו הנפח תעלה כ-600 שקלים בלבד ותגיע במהירויות מכובדות מאוד בהשוואה לעצם היותן מדור DDR4.

דבר זה מוביל בקלות יתרה אל המסקנה שאלא אם יש למשתמש שימוש אמיתי בטכנולוגיית DDR5 – זיכרון זה פשוט נחשב ללא משתלם נכון לעתה. אין ספק שבעתיד הוא יהיה משתלם משמעותית יותר, פשוט כי כך טכנולוגיה וזמינות עובדות. בכל זאת, נעשית דחיפה של יצרניות שונות בשוק להראות את מוצריהן ולקבל במה בצורה הוגנת, כמו ש-Corsair עשתה כאן.

אנחנו מוצאים שה-Vengeance DDR5 של Corsair הוא זיכרון מאוד אלגנטי, ואין לנו ספק שכאשר בלאגן המלאי והמחיר יתחיל להסתדר עתיד הוא יהפוך לפופולרי כמו כל סדרת Vengeance שהגיעה לפניו. כרגע, אנחנו פשוט לא רואים את האור בקצה המנהרה הזאת.