זול אך ראוי? כונן ה-SSD התקציבי החדש של Patriot • HWzone
מחשביםאחסון

זול אך ראוי? כונן ה-SSD התקציבי החדש של Patriot

החברה האמריקאית משיקה סדרת כוננים תקציביים עם בקרים מבית ו-Maxio Technology – ומחירים  מומלצים שנמוכים כבר עכשיו מרוב המוצרים בחנויות

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


עבר זמן-מה מאז קיבלנו השקה רשמית של כונן בתקן ה-SATA ובתצורת 2.5 אינץ׳ מסורתית, בימים בהם נראה כי מירב תשומת הלב עברה אל עולם כונני ה-M.2 הקומפקטיים, עם או בלי תמיכה בתקן ה- הזריז יותר.

עתה אנחנו זוכים להיכרות עם דגם ה-P200 של חברת Patriot, שמוותר על זכרון המטמון הדינאמי המובנה בכדי לספק מחירים מהנמוכים ביותר שראינו בשוק. הכונן יוצע בנפחים שבין 256GB ל-2 טרה-בייט, כאשר בדגמי 512GB, 256GB ו-טרה-בייט נמצא את בקר ה-SM2258XT הוותיק של Silicon Motion ואילו בדגם ה-2 טרה-בייט העליון יש בקר MAS0902A של חברת Maxio Technology – ונראה כי כל הדגמים מבוססים על שבבי תלת מימדיים בתצורת ה-TLC המוכרת מיצרנית ששמה טרם נחשף רשמית.

כונני חדשים של 2.5 אינץ' הפכו למראה נדיר משהו בשוק האחסון שלנו

הכוננים הצנועים הללו מצהירים עם מהירויות העברה רציפות מירביות של 530 מגה-בייט בשנייה בקריאה ו-460 מגה-בייט בשנייה בכתיבה, לצד אקראיים עם קבצי 4KB קטנים של 90,000IOPS בקריאה ו-80,000IOPS בכתיבה – לא רע בכלל "על הנייר", אם כי היום אנחנו כבר יודעים היטב שנתונים אופטימיים אלו לא בהכרח מעידים על רמת הביצועים שתשוקף למשתמשים בשימוש יומיומי מעשי – על כן עד שיגיעו ביקורות רשמיות יהיה קשה להכריע האם מדובר בהפתעה נעימה בתחום האחסון או במוצר שמוטב להיזהר ולהימנע ממנו בכל מחיר.

שבבי TLC ואורך חיים סביר – אך ללא DRAM בפנים

כונני ה-P200 אינם כוללים זכרון מטמון מובנה בתוכם אלא מתבססים על יכולת ה-HMB (ר"ת Host Memory Buffer) שקיימת במערכות הפעלה לשמירת חלק קטן מזכרון ה-DRAM של המערכת לטובת האצת ביצועי האחסון – אך מה שכן תמצאו בכוננים הוא שימוש בחלק קטן משבבי ה- בתצורת SLC (עם ביט יחיד בכל תא, במקום שלושה ביטים בתא בתצורת TLC) להאצה קלה נוספת של היכולות, זאת לצד מנגנוני מצב שינה לצריכת הספק מינימלית כשהכונן אינו נדרש לפעולה אקטיבית ונתון זמן ממוצע בין תקלות משביתות (MTBF) של 2,000,000 שעות.

ביקורות ראשוניות מציגות נתוני לא רעים בכלל עבור כונני ה-P200 – אבל אנחנו זקוקים לעוד נתונים בכדי להכריע בוודאות

הכוננים יוצעו למכירה עם אחריות למשך שלוש שנים עם היקפי כתיבה לא רעים שבין 0.45 מנפח הכונן המלא (בדגם 2 טרה-בייט) ל-0.58 מנפח הכונן (בדגם 256GB) בכל יום יום במשך אותה תקופה – וגולת הכותרת היא כאמור המחירים עצמם, שעומדים כבר עכשיו בתחילת הדרך על 32 דולר לדגם הבסיס, 50 דולר לנפח 512GB ו-88 דולר ו-190 דולר עבור טרה-בייט ו-2 טרה-בייט בהתאמה.

המחירים הזמינים באמאזון ארה"ב כרגע גבוהים במעט מאלו המוצהרים והמומלצים – אבל אנחנו מניחים כי זה משהו שישתנה בקרוב איתך

מדובר במחירים מהנמוכים ביותר שפגשנו אי פעם עבור כונני בנפחים שכאלה, בייחוד בצמד הדגמים הגדולים במשפחה, ואם לקחת בחשבון את העובדה שכל כונני ה- נמכרים בשוק בפועל ברמות נמוכות משמעותית מאלו איתן הושקו – נדמה כי ל- P200 יש סיכוי טוב להפוך לדגמים הכי זולים בשוק, לפחות מבין אלו שמגיעים ממותגים בינלאומיים מוכרים. האם הם יהיו משתלמים לצרכן הממוצע? זו כבר שאלה שונה שנקוטה לקבל עליה את התשובות בזמן הקרוב.


תגיות
Back to top button
Close
Close