הרבעון של אינטל: קשה בשרתים, שמח עבור מובילאיי

הנתונים הפיננסיים של יצרנית השבבים ממשיכים להיות יציבים באופן יחסי, למרות ירידות בהכנסות עבור כמה חטיבות מרכזיות – ועם צמיחה מרשימה עבור חברת הבת הישראלית

האם מלחמת המוצרים והמחירים של אינטל מול AMD מתחילה לתת אותותיה בצורה מובהקת יותר? הדיווח הכלכלי של החברה עבור הרבעון השני של שנת 2019 בהחלט עשוי לספק עדות לכך עם ירידות קלות ובלתי אופייניות בהכנסות של כמה חטיבות מרכזיות.

אינטל דיווחה על הכנסות של 16.5 מיליארד דולר ורווח נקי של 4.2 מיליארד דולר בשלושת החודשים אשר הגיעו לסיומם בתחילת יולי – ולמרות שמדובר בעלייה בהשוואה לנתונים של הרבעון הראשון בשנת 2019 מדובר בירידה של 17 אחוזים ברווחים לעומת התקופה המקבילה אשתקד, שמהווה את נקודת הייחוס הטובה והמדוייקת ביותר לתקופת זמן זו.

אינטל ממשיכה להכניס ולהרוויח סכומי עתק – אך אלו כבר לא שיאים ללא הרף שאותם התרגלנו לקבל ממנה בעבר

חטיבת המחשוב הביתי של אינטל המשיכה להיות אחראית על נתח ההכנסות הגדול ביותר עם 8.8 מיליארד דולר ואף הצליחה לספק הכנסות שגדלו באחוז אחד ביחס לשנה שעברה, עם סכום רכישה ממוצע מוגדל שמחק בהצלחה ירידה קלה בהיקף מוצרי העיבוד שנמכרו – אך המצב הוא שונה מהותית בחטיבת שרתי המידע של החברה שהיא השנייה בגודלה מבין כולן.

השוק הביתי ממשיך לחייך לחברה, לעת עתה, עם עוד ועוד רכישות של דגמי פרימיום מתקדמים ויקרים

היקף המכירות של מעבדי ה-Xeon הצטמק ב-12 אחוזים ברבעון השני של 2019 ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה, ולמרות שאין התייחסות רשמית לכך בהחלט ניתן להניח בזהירות כי למעבדי ה-EPYC המודרניים והתחרותיים של AMD בקטגוריה יש השפעה על המצב. האם יתכן כי השקת סדרת Ryzen 3000 בשוק הביתי תביא לתופעה דומה בהמשך? את התשובה אנו עשויים לגלות כבר בעוד כשלושה חודשים מהיום.

עולם מוצרי השרתים החל לסבול באופן משמעותי בכל הנוגע לביקוש – ולא בטוח שהמגמה הזו תתהפך בזמן הקרוב

חטיבת הזכרונות הבלתי נדיפים (שבבי NAND) ממשיכה להיות בלתי רווחית עבור אינטל וגם חטיבת פתרונות ה-FPGA רשמה ירידה בהכנסות – אך קצת נחת ברבעון הנוכחי מגיע מכיוונה של חטיבת האינטרנט של הדברים (IoT) ומחטיבת מובילאיי שאותה רכשה בעסקה שוברת שיאים בשנת 2017. שתי חטיבות אלו הצליחו לרשום צמיחה דו-ספרתית ברבעון החולף תודות לביקוש מוגדל למוצריהן, ועל אף העובדה שההכנסות שלהן הן צנועות מאוד ביחס לתחומי הליבה של אינטל מדובר בהתפתחות מעניינת מאוד שעשויה לרמוז על תמורות במיקוד הטכנולוגי שעוד יגיעו בעתיד הלא רחוק.

המצב הפיננסי של אינטל ממשיך להיות איתן ואיכותי עד מאוד – אם כי יתכן שהיא תזדקק להמציא לעצמה תחומי עיסוק חדשניים בכדי להבטיח המשכיות לטווח הארוך

התחזית של אינטל עבור הרבעון השלישי של שנת 2019, שבאופן מסורתי יהיה חזק יותר מהשניים שקדמו לו, מדברת על הכנסות בהיקף של 18 מיליארד דולר – אשר יהוו גם הן ירידה לא קטנה של כ-6 אחוזים בהשוואה להכנסות שיא של 19.2 מיליארד דולר אותן רשמה היצרנית ברבעון השלישי של 2018. מעבדי ה-Ice Lake יצילו את המצב ויזניקו את החברה לשיאים חדשים? לעת עתה זה עוד לא ממש נראה באופק.

כל המדדים המרכזיים של אינטל עתידים לסבול ירידות קלות בשנת 2019 – אך השאלה הגדולה באמת היא מה הסיכויים לריבאונד עם כניסתו של עידן 10 ההנומטרים להילוך גבוה