הצצה ראשונה למיקרו-ארכיטקטורת Nehalem

הישר מכנס IDF Fall 2007 של אינטל, המתקיים בארה"ב
 
כנס המפתחים של אינטל (Intel Developer Forum) שופך אור על מעבדי הדור הבא של החברה וכמו שחשפנו בעבר, מאשר את האסטרטגיה אותה אימצה אינטל, הכוללת הצגת מעבדים חדשים המבוססים על מיקרו-ארכיטקטורה חדשה לחלוטין, מדי שנתיים.
 
בנאום הפתיחה שלו, חשף פול אוטליני, מנכ"ל אינטל העולמית, כי משפחת מעבדי ה-Penryn העושים שימוש במיקרו-ארכיטקטורת ה-Core אך מיוצרים בליטוגרפיה של 45 ננומטר, תושק רשמית ב-12 לנובמבר ותכלול 15 דגמי מעבדים שונים הכוללים מרובעי ליבה וכפולי ליבה בלבד, כאשר כבר ברבעון הראשון של 2008 צפויים להתווסף עוד 20 דגמים חדשים. על פי הערכות קודמות של אנליסטים, מעבדים אלו היו צפויים להגיע רק כחודש לאחר מכן, מה שמעיד על השקה מוקדמת מהרגיל. אולם, אל תמהרו לשמוח שכן בנובמבר תשיק החברה מעבד אחד בלבד למחשבים שולחניים, ה-Core 2 Extreme QX9650 והוא צפוי לעלות המון. נוסף על כך, חזרו באינטל על ההערכה ממאי לפיה כבר ברבעון השלישי של 2008 המעבדים המיוצרים בליטוגרפיית 45 ננומטר יהוו 50% מסך משלוחי המעבדים שלהם, כאשר את המחצית השנייה מהווים אלו המבוססים על 65 ננומטר כמובן.
 
לאחר מכן, הופנה אור הזרקורים כולו ליורשת של מיקרו-ארכיטקטורת ה-Core, הלא היא מיקרו-ארכיטקטורה חדשה לגמרי הנקראת Nehalem. כאשר היא חשפה לראשונה מערכת המבוססת על מעבדי הדור הבא בעלי מיקרו-ארכיטקטורת Nehalem, אשר הריצה את מערכת ההפעלה חלונות XP. ליבת ה-Nehalem כפולת הליבה קטנה יותר ומאכסנת כ-731 מיליון טרנזיסטורים בלבד, לעומת 410 מיליון טרנזיסטורים הנמצאים במעבדי ה-Penryn. כלומר, הגידול בשטח של הליבה נובע מזכרון מטמון L2 גדול יותר.
 
החידושים הבולטים ביותר במיקרו-ארכיטקטורת ה-Nehalem כוללים בין היתר ולראשונה במעבדי אינטל, בקר זיכרון מובנה במעבד עצמו, בדומה למעבדי AMD שעשו זאת ראשונים, ובדגמים מסוימים בעתיד גם מאיץ גרפי מובנה במעבד. כמו כן, צעד משמעותי במעבדים אלו הוא נטישה של טכנולוגיית ה-FSB (ר"ת Front Side Bus) האחראית על התקשורת הפנימית במעבד (ליבה לליבה) ובין המעבד עצמו לגשר הצפוני (North Bridge), ומעבר לטכנולוגיית CSI (ר"ת Common System Interface) החדשה, אשר שמה השיווקי הרשמי הוא QuickPath Interconnect (ובקיצור QPI). טכנולוגיה זו מספקת רוחב פס גבוה ומאפשרת תקשורת של הליבות השונות אחת עם השנייה בו זמנית, בלי כל צורך בהמתנה או מעבר דרך רכיב חיצוני כלשהוא.
 
אינטל מכריזה על ה-Nehalem בכנס IDF

(מקור: DailyTech)
גם טכנולוגיית ה-Hyper-Threading המדמה ליבות לוגיות, עושה קאמבק וחוזרת אפקטיבית ומתוחכמת מתמיד. כמו כן, בדומה למגמת ניהול המשאבים וצריכת החשמל בה בחרה AMD להשתמש במעבדים המבוססים על ליבת הברצלונה, ציידה אינטל את המעבדים המבוססים על מיקרו-ארכיטקטורת ה-Nehalem באפשרויות ניהול מתקדמות, הכוללת הדלקה וכיבוי של ליבות, זיכרון ויחידות עיבוד לא פעילות וכמובן ניהול של צריכת החשמל, המשפיע באופן ישיר על פליטת החום של המעבד.
 
החברה ציינה כי המלחמה על התדר הגובה ביותר ירדה מהפרק עוד בצאת ארכיטקטורת ה-Core והקרב הנוכחי הועתק לתחום הליבות, ולכן ריכזה את רוב משאביה בשיפור וייעול של צריכת החשמל, ניהול אפקטיבי של תקשורת הנתונים והרכיבים השונים המרכיבים את המעבד.
 
מערכת ההדגמה אותה הציגה החברה בכנס כללה מעבד שפיתוחו הסופי ובנייתו הסתיימו לפני כשלושה שבועות בלבד. אינטל טוענת כי בנוסף לחלונות XP, מערכת ההדגמה פועלת גם על גבי מערכת ההפעלה Mac OS X של אפל.
 
לסיום, הודיעה החברה על פיתוחו של שבב בדיקה המבוסס על תהליך יצור מתקדם יותר של 32 ננומטר (המכונה גם P1268 בחברה) והציגה פיסת סיליקון של שבב זה, המכיל לא פחות מ-1.9 מיליארד טרנזיסטורים. שבב הבדיקה בנוי מזיכרון בלתי נדיף מסוג SRAM המשמש את זיכרון המטמון של המעבד, והוא מכיל את כל המעגלים הלוגיים, הטרנזיסטורים והחיבורים אשר יהוו חלק מן המוצר המוגמר הסופי, המעבד. אינטל משתמשת בשבבי בדיקה מסוג זה כדי להמחיש את התקדמותה בתהליכי יצור שונים, שכן פיתוחו של שבב פועל שכזה מצהירה על כך שהחברה נמצאת בשלב מתקדם מאוד של פיתוח המיקרו-ארכיטקטורה והטכנולוגיה אשר תשמש לייצור מעבדים בתהליך יצור מסויים, במקרה זה 32 ננומטר. היסטורית, החברה הצליחה להציג שבב בדיקה שכזה כל שנתיים לערך. – מעבדים המבוססים על ליטוגרפיה זו צפוים להיחשף רק בשנת 2009.

 1. חגי

  סילקון פה סיליקון שם
  לא יודע מה איתכם אבל אני מעדיף את הסיליקון שלי או בבחורה נאה או בחלב העמיד או בפינות של המקלחת שמישהו יקום סוף סוף ויכין מעבד משוקולד ככה אם הוא יתחמם לפחות יהיה לי פונדו

  21/09/2007 בשעה 00:00
 2. אני

  32 נאנומטר?
  בכמה AMD תקועה? 65 ?

  21/09/2007 בשעה 00:00
 3. אנכי

  ל-2 – פנבוי טיפש
  למה לאינטל כבר יש מעבד עובד ב-32 נ"מ? בינתיים היא "תקועה" ב-45 אז תהיה בשקט פנבוי טיפש של אינטל.

  למה אינטל מעתיקה טכנולוגיית זכרון מ- AMD?

  למה אינטל מעתיקה את טכנולוגיית כיבוי הליבות של AMD?

  למה אינטל טוענת שמעכשיו המלחמה כבר לא תהיה על התדר של המעבר אלא על כמות הליבות?
  = אולי כי בארכיטקטורת "נהלם", שמועתקת מברצלונה במספר פנים, יש לה בעיה עם תדרים גבוהים כמו שיש עכשיו ל- AMD ?

  רק ש.. לכם פנבויז של אינטל לא ממש מפריע כל הנ"ל.. פשוט עצוב..

  21/09/2007 בשעה 00:00
 4. אלחי

  נקווה
  שאינטל מסוגלת לשבור את מחסם ה3.33 GHZו 4.0+ GHZ

  במעבדים החדשים שלה

  21/09/2007 בשעה 00:00
 5. urib

  מס' 3 צודק, נהלם זה>
  copy&paste של K10.

  21/09/2007 בשעה 00:00
 6. Hekenshlish

  ל-3 ו-5
  לא פאנבוי ולא כלום, רק חובב טכנולוגיות ואוהב את הטוב ביותר בפועל, תאכלס, ברצלונה לא מספקת את הסחורה גם אם תגיד לי שיש שם מיליון טכנולוגיות חדשות, ושאינטל תעתיק עד מחר, היא פשוט עושה את זה טוב יותר, והמבחנים מוכיחים את זה אז תפסיקו להתבחיין מי מעתיק ממי ולמי היה קודם ומה "בעקרון" יותר מתקדם!

  שורה תחתונה: אינטל מובילה וכפי שנראה עכשיו היא תמשיך להוביל בשנים הקרובות, AMD בצרות והם יודעים את זה, וחבל כי AMD חברה מעולה ונחוצה בשוק הזה. אולי סמסונג קונה אותם, אולי משהו ישתפר ויצמח שם!

  21/09/2007 בשעה 00:00
 7. bouscher

  ל-3, תפסיק לדבר שטויות
  אני יכול להגיד לך שאינטל קמה לפני AMD, אז מה? זה אומר שכל הפיתוחים של AMD הם בעצם של אינטל כי אינטל בנתה את אבות הטיפוס של המעבדים הראשונים? לא.

  אני גאה מאוד באינטל על היכולות שהם מציגים. תראה את AMD שמשתרכים מאחור עם ה-65NM בעוד שאינטל כבר עומדת לשחרר מעבדים מבוססי 45NM ועוד מציגים תכנונים לליתיוגרפיה מבוססת 32NM…
  ת'אמת, אני מקווה שאני אעבוד באינטל בעתיד…

  21/09/2007 בשעה 00:00
 8. arik100

  עם כל הכבוד ל6
  המשפט האחרון שאמרת " אולי משו ישתפר ויצמח שם " פשוט שגויי מיסודו
  AMD היא המחדשת הכי גדולה בתחום המעבדים
  INTEL רק לוקחת ומשפרת
  הדבר "היחיד" שAMD צריכה לעשות זה ליישם את הטכנולוגיות שהיא מפתחת בשטח ולהביא ביצועים יותר טובים

  21/09/2007 בשעה 00:00
 9. DXM

  idf=ISREAL DEFENCE FORCE
  ולכן זה נשמע טוב

  21/09/2007 בשעה 00:00
 10. ערן

  ש-AMD ימשיכו לחדש
  אתם שכחתם פה את חוקי המשחק…
  זה נשמע כמו 2 מחנות בין אנשים…
  ש-AMD תמשיך לחדש וזה טוב אבל שורה תחתונה, אין לה את תקציבי הענק כמו לאינטל בתחום הפיתוח…
  אני בטוח שכמה מהקוראים פה מבינים קצת בכלכלה ולכן הנתון הבא…
  שווי שוק של אינטל נכון להיום : 151.96 מיליארד
  שווי שוק של AMD נכון להיום : 7.35 מיליארד
  בואו כולנו נעשה חשבון ביחד ונשאל?
  למי מבין שתי החברות תקציב ה-R&D גדול יותר?
  נכון AMD חדשניים ברעיונותיהם אבל שורה תחתונה אינטל עולה עליהם פי כמה מונים במחקר ולכן AMD נועדו להיות מקום שני כי הם עדיין לא באותו שווי שוק כמו אינטל, אולי יום יבוא, ואני רק אברך על כך ששניהם יהיו באמת שווים בכוחותיהם ואז נראה פיתוחים שהלקוח רק יהנה ובאמת תהיה תחרות של שיווק בין שתי החברות, כרגע אני הולך עם החברות המנצחות וזה INTEL ביחד עם NVIDIA ולא AMD-ATI.
  אה כן, צום קל לכולם

  21/09/2007 בשעה 00:00
 11. משהוא שמעודכן

  ל 7 שטויות!!!!
  לפני אינטל היה CYRIX, ATARI ועוד אבל עכשיו CYRIX זה VIA ואת כל השאר קנו אינטל וAMD את הרוב המכריע קנה AMD. ואתה יודע מה ביכלל נותן ה 45NM הזה שאתה אומר שהם תקועים?

  הם לא תקועים הם פשוט לא רואים צורך בזה.
  כמו שאנחנו לא רואים הרבה צורך בקניית מטוס או מסוק פרטי ומיסתפקים ברכב רגיל.

  21/09/2007 בשעה 00:00
 12. אלכס טורובסקי

  כמה מילים על השיחה שלכם. מזל שכל זה קרה.
  קודם כל חברה, לא כולם באתר מבינים אותכם תפרשו בשביל אלה שלא יודעים.
  R&D=RESEARCH AND DEVELOPMENT בעברית מו"פ=מחקר ופיתוח.
  אגב מספר 9 אומרים:
  IDF= Israeli Defence Forces. אכן שם התערוכה מחמם את הלב 🙂
  ולכולם:
  למזלנו כל מה שתגידו נכון והתחרות הזאת כולל בין ATI ל NVIDIA וכרטיסי הפיזיקה שך PHYSX והמנוע של HAVOC ש INTEL קנתה היא מה שגורם לנו לשחק עוד מעט במשחקים שנראים כמו הסרט FINAL FANTASY במקום להיות תקועים ב שנות ה 90.
  אני עדיין זוכר את עצמי משחק C&C: Red Alert ב1996 על פנטיום 166 עם 32 RAM (שהיה כמו 2 ג'יגה כיום) ו כרטיס מסך Cirrus Logic 5446 עם 4 מגה זיכרון. ואח"כ אני זוכר איך הגיע ה 3DFX Voodoo Rush עם 2 מגה זיכרון גרפי ו 4 רגיל. איתו כבר משחקיהתלת מימד האמיתיים הראשונים כמו TUROK והראו שלמחשב יש עוד הרבה מה להציע.
  העתיד בהחלט נשמע מבטיח.

  21/09/2007 בשעה 00:00
 13. bouscher

  ל-11, נו ו? בהתחלה הייתה רק IBM…
  אני אומר שהבסיס למעבדים המודרניים פותח ע"י אינטל (מעבד ה-8086). אתה מוזמן אגב להתווכח כמה שתרצה…

  ותבין משהו…ככל שגודל הרכיבים קטן, כך גם קטן החום שכל אחד מייצר והיעילות גדלה (פחות חשמל…).

  אגב הצחקת אותי ב-2 שורות אחרונות…עלאק "הם לא רואים צורך בזה". בסדר…ל-AMD לא אכפת מאינטל…מה אתה אומר. כבר שנתיים שאינטל עולים על AMD…איפה התשובה של AMD? אין…הם אכזבו אותי.

  21/09/2007 בשעה 00:00
 14. אלכס טורובסקי

  BOUSCHER אתה טועה !
  עד מלחמת לבנון השנייה אינטל עם הPRESCOTים שלה כופפו ע"י AMD ל-ר' . . .
  ארכיטקטורת ה CORE איתנו רק שנה, אז נא לתת את הכבוד ל AMD על שליטה מוחלטת בשוק בשנים האחרונות.
  בלעדיה כלל לא היו לנו מעבדי 64 ולפני שהיא קמה אתם זוכרים בכלל מחירים של מחשבי 286 ומעלה בשנות ה90 ?! בדיוק . . .

  21/09/2007 בשעה 00:00
 15. bouscher

  ל-14, ומה עם פנטיום D שהתחיל את המגמה?
  הוא הרי שימש כשלב ביניים בין הפנטיום 4 לבין פנטיום E (או הקונרו או איך שלא תקרא למעבדים הללו).

  AMD לא בדיוק כופפו לאף אחד את הצורה…זה שהרבה המליצו עליהם פה בארץ לא מעיד בכלל על נתח השוק ש-AMD לקחה. עשית סקר בארה"ב שאתה אומר לי ש-AMD היו יותר פופולארים?

  נכון, AMD הביאו מעבדים שהיו זולים ונתנו ביצועים מאוד גבוהים באותה התקופה, אני לא אגיד שלא, אבל המגמה הזאת נגמרה ו-AMD כבר הרבה זמן שלא הראו משהו שבאמת מתחרה במעבדים כפולי הליבה של אינטל, וממה שאני אישית רואה, הם גם לא ממש הולכים לספק את הסחורה (יופי שהם מוציאים מעבד תלת ליבתי, אבל איפה ה-4 ליבות הטבעיות שהם הבטיחו?).

  22/09/2007 בשעה 00:00
 16. bouscher

  תיקון ל-15, התכוונתי למרובעי ליבה…

  22/09/2007 בשעה 00:00
 17. משהוא שמעודכן

  ל-13
  הNM השהוא מביא זה יכולת של לידחוס יותר תרנזיסטורים באוטו שטח וגם להקטין את החיכוך בין האלקטרונים לאטומים שמהם בנוי המעבד.

  ובאמת שכרגע המעבדים של AMD הם המעבדים הכדאיים לשוק ה MAINSTREAM כי אינטל פשוט יקר. כן כרגע ה K-8 יותר חלש מC2D. אבל הכל קובעים לא הביצועים אלה היחס בין ביצועים למחיר ואינטל לא מספקת את הפתרונות לשוק זה.

  וגם תיראה כרגע ש ATHLON 5000+ שעולה יותר זול מי E6350 ויותר חזק מ E6350 הוא ביכלל על 90NM לעומת 65NM של אינטל. ומיתחם הוא לא יותר מי אינטל.

  זה כמו שתשווה FIAT עם מנוע 2.0 ל BMW עם מנוע 2.0.

  22/09/2007 בשעה 00:00
 18. אלעד

  חידושים ועלות יצור
  גם אינטל וגם AMD לא מחדשות הרבה כי הן בשוק ה- mainstream. אם אתם רוצים לראות חידושים לכו ל- IBM או SUN.

  2 צודק שהוא טוען ש- AMD תקועה עם 65 נ"מ אבל לא מהסיבה הנכונה.
  ל – 3 , לגבי טכנולוגיית הזכרון, הגונב מגנב פתור.
  ל – 11, אל תזלזל ב- VIA יש להם מעבדים סבירים יחסית למחיר והצ'יפסטים שלהם יותר טובים משל ATI ו-NVIDIA.

  אינטל עברה ל- 45 נ"מ מאותה סיבה שעד עכשיו בקר הזכרון ישב על לוח האם, המחיר. אינטל רוצה ליצר מעבדים בזול ולכן עברה ליצר ב- 45 נ"מ. ככל שיורדים בנ"מ עולה פחות ליצר מעבד. בקר הזיכרון היה על לוח האם מישום שזה מפשט את המעבד ולכן מוזיל את היצור.
  AMD מתים לעבור ל- 45 נ"מ והם יעברו ברגע שהם יוכלו.

  לאינטל עולה ליצר מעבד כחמישית או עשירית ממה שזה עולה ל- AMD. וכך למרות שעלות ה- R&D של אינטל יותר יקרה, העלות הכוללת של המעבד עבור היצרן ( יצור פלוס מחקר ) יוצאת יותר זולה עבור אינטל ( גם בגלל נפח יצור יותר גדול ) ולכן כאשר יש מלחמת מחירים AMD נכנסת להפסדים ואינטל רק מרוויחה פחות.
  לאינטל יש גם תהליגי יצור יותר מוצלחים ולכן היא לא צריכה למכור מעבדים עם "3" ליבות.

  בעתיד (סוף 2008) אינטל תיצר מעבדים עם 3 ליבות לחישוב וליבה אחת לגרפיקה ( זאת הסיבה שבגללה AMD עשו טעות ורכשו את ATI. היה עדיף לרכוש את NVIDIA או VIA.) אבל AMD בגלל בעיות היצור שלהם (אבטחת האיכות ביצור) לא יוכלו להביא לשוק עד אמצע 2010.

  22/09/2007 בשעה 00:00
 19. bouscher

  ל-17, לא נכון חביבי [:
  NM מציין את גודלו של מחצית תא זכרון במעבד, וזה דבר ראשון. דבר שני, מה זה "תרנזיסטור"? אולי התכוונת לטרנזיסטור…
  דבר שלישי: להקטין את החיכוך בין האלקטרונים לאטומים? אחי למדת בכלל פיזיקה שאתה קורא לעצמך מישהו שמבין? או בכלל, אתה יודע איך פועל טרניסטור? (אני אחסוך לך שאלה ואגיד שלמדתי את זה לבגרות).

  אני חושב שאינטל בהחלט מספקת כיום יחס ביצועים/מחיר טוב (איפה עוד תמצא מעבד מרובע ליבה (Q6600) במחיר כ"כ זול?).

  22/09/2007 בשעה 00:00
 20. bouscher

  ל-18, העלית נקודה באמת חשובה
  תסתכלו על חברות כמו IBM שבאמת מביאות אלינו שיפורים וטכנולוגיות חדשות (כמו היכולת לאכסן מידע על אטום בודד :ם ).

  22/09/2007 בשעה 00:00
 21. משהוא שמעודכן

  ל 19
  טרנזיסטור PNP פשוט פועל בכך שמוסיפים לסיליקון של N גרמניוםת ואז נוצרות לך הרגליים שלו ה P זה ה COLECTOR
  ה N זה ה BASE וה P האחר זה ה EMITER. ואם מדברים על טרנזיסטורים של מעבד אז פו זה שונה לגמרי.

  וכן יש לי מלא שגיעות כתיב.

  ומשלומדים פה לבגרות זה בקושי מספיק בישביל ליבנות רדיו.
  ואני "במקרה" עבדתי עם טנזיסטורים וטריסטורים של עד 650V ו 350A ומשחה תרמית שמה לא מורחים בגרמים (כמו במעבדים) שמה זה קילו גרמים והם שוקלים במקרה משהוא כמו 700קילו עד 2.5 טון.

  אז תפסיק עם הפוזות. בקשר לבגרות שלך!!!

  22/09/2007 בשעה 00:00
 22. משהוא שמעודכן

  ל 19 בקשר למחיר
  כן אני לא ימצא מעבד עם 4 ליבות בכזה מחיר…..
  אבל מי קונה אותו?!!!!!!

  זה 290$ ליפני מע"ם ורווחי החנות (אם אתם רוצים מחיר לקוח תכפילו ב 5.9)

  רוב המחשבים שנימכרים זה מחשבים שלא עוברים את גבול ה 500$ למחשב (לא כלל מסך ומיקלדת וכל השאר, רק המחשב).

  ופה שולטת AMD, וזה ה MAINSTREAM כי ה QUADCORE זה HIGH-END

  22/09/2007 בשעה 00:00
 23. שגב שטובי

  חוק מור….
  אני אישית התחלתי לחסוך ל-penryn

  23/09/2007 בשעה 00:00
 24. יוסי

  תיקון קטן ל 21
  טרנזיסטור PNP אכן בנוי כמו שתאירת אבל אתה תתקשה למצוא כזה בכל מעבד מודרני שבנוי בטכנולגית MOS ולא מ טרנזיסטורים ביפולרים כמו הPNP

  ולקודמים לפניך הגודל בnm זהו הגודל הקטן ביותר עליו שולטים בתהליך היצור. לרוב מיחסים אותו לאורך ה"תעלה" בטרנ' מינמלי אבל גם זה לא מדויק לגמרי.

  23/09/2007 בשעה 00:00
 25. משהוא שמעודכן

  ל 24 מסכים
  בגלל זה כתבתי את הדבר הבא: "טרנזיסטור פשוט" לא התכוונתי לMOSFET.

  בMOSFET זה שונה משגם בהרבה מיקרים הם מישתמשים ב COMMON EMITTER. ועוד דברים.

  23/09/2007 בשעה 00:00
 26. Shity head

  AMD-game over.
  מה שקורה כרגע עם AMD זה פשוט פרפורי גסיסה,INTEL מלפני חצי שנה מייצרת בכל נקודת זמן דור אחד קדימה ממתחרתה הקטנה,לא הייתי מציע לכם לקנות AMD מאחר ופשיטת הרגל לפי הדוחות האחרונים קרןבה מתמיד.

  28/09/2007 בשעה 00:00
 27. רפי

  ל 1 עד 26
  אפשר ללמוד הרבה יותר מהתגובות שלכם למאמר מאשר למאמר עצמו. (=
  אני יתחיל לקרוא רק תגובות מהיום והלאה….

  04/12/2007 בשעה 00:00