עתיד כרטיסי המסך של AMD

מפתחת השבבים מסאניווייל מתכוננת לקפיצה הטכנולוגית הבאה בעולם ייצור השבבים, ומתכננת לספק לנו שתי ארכיטקטורות חדשות בשלוש השנים הבאות

יום האנליסטים השנתי של חברת AMD סיפק לנו הרבה חלקיקי מידע חדשים ועסיסיים, כאשר בין ההכרזות על מוצרים חדשים לטווח הזמן הקרוב בלטה לה גם התייחסות אל מפת הדרכים של החברה עד לסוף העשור – שהיוותה למעשה המשך של המפה אשר הוצגה לנו במספר הזדמנויות בשנה שעברה.

ההימור החדש

כבר קיבלנו המחשה לכך ששנת 2017 של AMD תהיה מוקדשת למיצוי מיטבי של ארכיטקטורת ה-Polaris לשוק ההמוני ולהשקה הראשונית של ארכיטקטורת ה-Vega המשופרת שתשלים אותה בקצה הגבוה, אבל כעת אנחנו מקבלים אישור מעודכן כי לקראת סוף 2018 אנחנו נקבל את ארכיטקטורת ה-Navi בתור תוספת חשובה במיוחד, עם התבססות על תהליך הייצור החדשני של חברת GlobalFoundries ב-7 ננומטר – ואילו אי שם באמצע שנת 2019 נוכל להנות מארכיטקטורה חדשה נוספת, בתהליך 7 ננומטר משופר, שעדיין לא קיבלה אפילו שם קוד רשמי משלה.

ההמתנה להבשלת תהליך הייצור ב-7 ננומטר עשויה להתגלות כהימור מסוכן של AMD במידה והתהליך יסבול מדחיות כלשהן, בייחוד בזמן שבו אנחנו יודעים כי NVIDIA כבר מוכנה לבצע קפיצה לתהליך ייצור חדש ב-12 ננומטר אצל שותפתה TSMC (עם פזילה לתהליך ייצור נוסף ב-10 ננומטר שנמצא בשלבי פיתוח מתקדמים), אך נראה כי בחברה משוכנעים כי זה הצעד הנכון עבורם, ומשוכנעים כי ארכיטקטורת ה-Vega תצליח לשמור על הרלוונטיות והתחרותיות שלה בתחום בשנה וחצי הקרובות.

מפת הדרכים החדשה מוסיפה לנו גלגול שלישי לשרשרת עד לסוף העשור, וזה מרגש בהחלט – בייחוד בעידן שבו אין לנו שום מושג אודות תוכניותיה של המתחרה NVIDIA אחרי דור ה-Volta החדש

בהתבסס על מפת הדרכים הנוכחית ובהתחשב בשיטה שאותה הציגה בשנה החולפת, ניתן לנסות ולנבא כי ב-AMD יספקו לנו השקת דור Vega שני מרוענן ודור Polaris שלישי במהלך שנת 2018, במסגרת ההמתנה לעידן ה-Navi, כששנת 2019 תוקדש לדור חדש זה ואילו שנת 2020 תוכל להעניק לנו את הארכיטקטורה החדשה וחסרת השם בשוק הגובה, בעוד ש-Navi תקבל רענון משלה ותפזול אל שוק הביניים – אם כי אלו הן ספקולציות טהורות בשלב זה, כאשר סביר להניח כי בחברה יש מספר תוכניות מגירה מוכנות לשימוש במידה ויופיעו עיכובים טכנולוגיים משמעותיים כמו זה שהזכרנו בפיסקה הקודמת.

Vega תהווה קפיצה משמעותית ביכולות עיבוד מגוונות עבור AMD – ומה תביא Navi אחריה? אולי משהו דומה לליבות הטנזור החדשות של NVIDIA וזכרונות GDDR6?

בשורה התחתונה, נראה כי אחרי יישור הקו הטכנולוגי ב-28 ננומטר וכעת ב-16/14 ננומטר, אנחנו עתידים לראות היפרדות בין צירי ההתפתחות של AMD ושל NVIDIA בעולם כרטיסי המסך – ויהיה מסקרן בהחלט לגלות איזו יצרניות תהיה זו שתצליח לחזות טוב יותר את העתיד ולהתכונן אליו בהתאם. מה דעתכם?

ככה נראתה מפת הדרכים של AMD בתחום הגראפי בשנה שעברה

שלושה טעמים ל-Zen

מפת דרכים כללית ומעניינת נוספת של החברה הציגה לנו תוכניות לשלושה גלגולים (לפחות) עבור ארכיטקטורת ליבות ה-Zen – תחילה זו הקיימת כעת ותלווה אותנו בכל המוצרים המבוססים על תהליכי ייצור של 14 ננומטר, ואז Zen 2  שתגיע עם המעבר לטכנולוגיית 7 ננומטר, ו-Zen 3 אי שם לקראת שנת 2020, עם השדרוג הטכנולוגי של אותו תהליך ייצור חדש.

כל זה מצביע כנראה על כך שאין מה לצפות למהפכה נוספת בתחום העיבוד הכללי בשנים הקרובות, אם כי כנראה שזה די מתבקש, אחרי שהמעבר ל-Zen הוכיח את עצמו בתור צמצום פערים של עשרות אחוזים ביכולות הטכנולוגיות אל מול הליבות של אינטל, וכעת נראה כי כל מה שאפשר לצפות לו הוא בעיקר תוספת של עוד ועוד ליבות עיבוד בכל מוצר, תוספת יעילות שתאפשר לדחוס יותר מאותן ליבות במוצרים קומפקטיים יותר ואולי גם תוספת קלה לתדרי העבודה שתקרב אותנו עוד קצת אל רף ה-5GHz, שמסתמן בתור הנקודה הקריטית שמעליה לא ניתן (או לא משתלם ברמה המעשית) לעלות ביקום שבבי הסיליקון.

ידענו על תוכניות לשלוש ליבות Zen לפחות עוד קודם – אך כעת יש לנו גם תאריכי יעד כלליים להשקתן

כנראה שעדיין קצת מוקדם לדבר על כך, אך יתכן שיש סיכוי כי ארכיטקטורת ה-Zen היא זו שתלווה אותנו עד לסופו של עידן הסיליקון בעולם המוליכים למחצה, שעשוי להגיע במסגרת תהליך ייצור עתידי ב-5 או 6 ננומטר – ושאחריו אנחנו עשויים למצוא עולם חדש לגמרי של ארכיטקטורות וטכנולוגיות עיבוד. האם האופי המודולרי של הטכנולוגיה מבית AMD תצליח לשמור על רלוונטיות לתקופה ארוכה שכזו? נחיה ונראה.