מעבדי ה-Ice Lake העתידיים של אינטל: תושבת חדשה, עד שמונה ערוצי זכרונות

ארגון תקינה מספק לנו פרטים טכניים אודות המשפחה הראשונה של יצרנית השבבים שתבוסס על 10 ננומטר – בעולם השרתים ומרכזי המידע

דור המעבדים הבא של אינטל בתחום השרתים, וגם בתחום המחשוב הביתי לקצה העליון, ישא את השם Cascade Lake ויהיה מקביל בטכנולוגיית הבסיס שלו ל-Coffee Lake המוכר לנו כיום – אך הזינוק הטכנולוגי המשמעותי הבא יהיה בדור עתידי אף יותר הנושא את השם Ice Lake, ומיועד להוות את המשפחה הרחבה הראשונה שתבוסס על תהליך הייצור המיוחל ב-10 ננומטר.

אין לנו שום רמז משמעותי אודות העיתוי בו נוכל לראות מעבדי Ice Lake ראשונים בחנויות, ובפרט כשמדובר על מעבדי Xeon לשרתים המגיעים לשוק בעיכוב מסויים בהשוואה למעבדים לצרכנים פרטיים – אך גוף בשם Power Stamp Alliance מציע לנו שביבי מידע טכני ראשוניים אודות פלטפורמת העתיד כבר עכשיו, עם בשורות חשובות בדמות החלפה של תושבת המעבדים הפיזית וגם מעבר למערך הכולל לא פחות משמונה ערוצי זכרונות DDR4, במהירות בסיס מוגדלת של 3,200MT/s.

יש כבר מי שמתכוננים במרץ לדורות העתיד מבית אינטל, גם ביקום השרתים

תושבת LGA4189 חדשה עם מספר חסר תקדים של פינים לחיבור אל לוחות האם, שיבוססו אף הם על פלטפורמה חדשה בשם הקוד Whitley, בתוספת לתמיכה צפויה בטכנולוגיית PCI-Express 4.0 לחיבור אמצעים חיצוניים ברוח פס פוטנציאלי כפול מזה האפשרי כיום, הופכים את Ice Lake למשפחת מבטיחה במיוחד – ולא רק לשרתים, לכאורה. אולי המעבר לשמונה ערוצי זכרונות השרתים יאפשר לנו סוף כל סוף לקהל קפיצה לארבעה ערוצי DDR4 במעבדים הביתיים, במקום שני ערוצים כיום? בשלב הזה מדובר בספקולציה בלבד.

מפת דרכים של אינטל שהוצגה לפני כמה חודשים העידה על תוכנית להשקת דגמי Cascade Lake ראשונים רק בסוף השנה הנוכחית – אז מתי נוכל לראות מעבדי Ice Lake מאסיביים לשרתים? כנראה שמצפה לנו המתנה לא קצרה כלל

הגדלת התושבת בדור החדש, כנראה יחד עם הגדלה של מארז השבב הפיזי, עשויה להעיד גם על הגדלת מספר ליבות העיבוד המירבי שיהיה זמין במעבדי השרתים המובילים – כאשר 36 ליבות פיזיות (זוג שבבי HCC מלאים) ואף 56 ליבות עיבוד (זוג שבבי XCC מלאים) מהווים אפשרויות הגיוניות לכאורה, בייחוד עם מעטפת הספק אשר תגיע עד ל-230 וואט. מה כל זה אומר עבור הפוטנציאל בשוק הביתי ובשוק המקצועי? כרגע ישנם עוד הרבה מאוד סימני שאלה, ואנחנו מקווים להתחיל ולקבל תשובות עבורם כמה שיותר מהר.