הסודות של Alder Lake ממשיכים לדלוף

דיווח חדש חושף לנו את כל דגמי T השולחניים החסכוניים שיגיעו בגל ההשקה הראשון

סיפרנו לכם כבר על חלק מדגמי משפחת המעבדים השולחנית הבאה של אינטל, שאף הותירו רושם חיובי במבחני Geekbench בהם תועדו כשהם מצביעים על יכולות תחרותיות אל מול מעבדי Ryzen העדכניים גם בשלב בו עוד לא ברור לנו שמדובר בתצורה הסופית הרשמית עבורכם – עכשיו יש לנו הדלפה נוספת שמציגה שבעה דגמים שולחניים בתצורת T אולטרה-חסכונית של 35 וואט, שצפויים להיות זמינים בחנויות (בעיקר בתוך מערכות שלמות) בתחילת השנה הבאה.

האתר Fanlesstech שמתמחה במערכות קומפקטיות וחרישיות הוא זה שאחראי על המידע הנוכחי, ומציין את ה-Core i9-12900T בתור הדגם הבכיר ביותר במערך שנהנה משירותיהן של 8 ליבות Golden Cove גדולות (כולל HyperThreading) ו-8 ליבות Gracemont קטנות, סך הכל 30 מגה-בייט של זכרון מטמון מרמה L3 שמהווים הכפלה כמעט של מה שזמין בדור ה-Rocket Lake הנוכחי – ותדר פעולה מירבי של עד ל-4.9GHz שזהה לתדר המירבי בדגם ה-Core i9-11900T המתומן החסכוני העדכני, עם מעטפת הספר מוצהרת מוכרת של 35 וואט.

הופעה ראשונה של ה-Core i9-12900K ב-Geekbench תיעדה תדר פעולה בסיסי נמוך יותר מזה של הדור הנוכחי – אך ההצהרה על כך שדגמי T מדור ה- Alder Lake אמורים לשמור ואף לשפר את תדרי קודמיהם גורמת לנו לקוות לכך שבמעמד ההשקה המעשית נוכל לראות מהירויות (וביצועים) טובים אף יותר בכל הגרסאות

אם לצאת מנקודת הנחה שההבדלים בין דגמי T חסכוניים לדגמי K ו-KF עם מעטפת הספק מירבית יישמרו בדור ה-Alder Lake – נוכל להניח בזהירות כי מעבד ה-Core i9-12900K שמיועד להיות ספינת הדגל יוכל לספק תדר פעולה מירבי של עד 5.2GHz או 5.3GHz לליבה יחידה, עם תדר בסיסי שיהיה גבוה באופן משמעותי הרבה יותר מזה שב-Core i9-12900T (שאותו אנחנו עדיין לא יודעים, בינתיים).

הרשימה המודלפת כוללת דגם Core i7 יחיד עם שמונה ליבות Golden Cove גדולות ו-4 ליבות Gracemont חסכוניות, עם תדר מירבי של עד 4.7GHz (תוספת של 100MHz לתדר המירבי הרשמי ב-Core i7-11700T) ו-25 מגה-בייט של זכרון L3, שלושה דגמי Core i5 וצמד דגמי Core i3 – כאשר כל האחרונים כוללים שש ליבות Golden Cove ו-4 ליבות Golden Cove בהתאמה, ללא שום ליבות Gracemont בתור תוספת. נראה כי המהפכה ההיברידית שמתכננת לנו אינטל (ביחד עם מיקרוסופט) תהיה בהישג יד רק עבור מי שיהיו מוכנים להשקיע מעל ל-300 דולר במעבד החדש שלהם.

נראה כי כל דגמי סדרת Core i9 יוכלו ליהנות ממספר מירבי של ליבות עיבוד קטנות וגדולות, ללא תלות במעטפת ההספק הזמינה להם – אך האם כולם יוכלו לנצל כהלכה את הארכיטקטורה הייחודית הזו?

דגמי ה-Core i9 וה-Core i7 ברשימה, יחד עם שניים משלושת דגמי ה-Core i5, יקבלו ליבה גראפית מובנית חדשה עם השם UHD Graphics 770 שמעיד על שיפור מינורי בלבד בהשוואה לליבות הגראפיות המובנות בדור ה-Rocket Lake (עם השם UHD Graphics 750, כאשר אינטל ממשיכה לשמור את המיתוג הבכיר Iris Xe לדגמים ניידים שמקבלים גישה ליכולות מתקדמות משמעותית), בזמן שדגם ה-Core i5 התקציבי ביותר במשפחה ודגמי Core i3 שמתחתיו ימשיכו את השימוש בליבות UHD Graphics 730 שמוכרות לנו, עם 24 אשכולות עיבוד ו-192 יחידות עיבוד פעילות בסך הכל שמספקות יחד ביצועים תיאורטיים של כ-500GFLOPS.

איזו תוספת מחיר צפויים לשאת עמם דגמי ה-T של דור ה-Alder Lake, והאם תוספת הליבות היעילות תוכל להוכיח את הפוטנציאל שלה גם תחת מעטפת ההספק המצומצמת של הקטגוריה? נמשיך לעקוב ולספק לכם עדכונים.