הנתונים שעשויים לחזות את מותו של הכונן הקשיח שלכם

16 תגובות

חברת הגיבוי ברשת Backblaze חקרה נתוני ניטור SMART של 40,000 ומציגה חמישה נתונים שעשויים לסייע לכם לגלות, בטרם עת, מתי הכונן שלכם יכשל

מעטים מאוד עוקבים אחרי נתונים מערכת הניטור SMART אשר מובנים ברוב כונני האחסון אשר קיימים בשוק כיום, בעיקר משום שנתונים אלו הם בדרך כלל לא ברורים, לא ידידותיים למשתמש וגם נוטים להיות לא אמינים במיוחד לכאורה (בחלק מהמקרים תתקבל אזהרת שווא בנוגע לבריאותו הלקויה של כונן, ובמקרים אחרים המערכת לא תתריע לפני כשלון פתאומי).

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


עתה, נתונים שמציגה חברת Backblaze (המציעה פתרונות גיבוי ברשת בהתבסס על כוננים שמכוונים בדרך כלל לשוק הביתי), אשר נאספו מכ-40,000 שונים ומגוונים ונותחו לעומק, מתיימרים לזקק מספר קטן של מדדים בעלי סיכוי טוב יחסית לחזות מוות בטרם עת של כוננים.

לפי הממצאים של Backblaze, חמשת הפרמטרים בעלי הקורלציה הגבוהה ביותר לכשל כוננים הם SMART 5, SMART 187, SMART 188, SMART 197 ו-SMART198. בקצרה – סקטורים מגנטיים בכונן שאינם ניתנים לתיקון, סקטורים שהוזזו ממקומם ופעולות שהופסקו לאחר תום זמן מוקצב מהווים, כך נראה, את הסימנים הבולטים ביותר לכך שכונן איננו בריא ועשוי להיכשל בטווח הזמן המיידי. אם חמשת הנתונים הנ"ל מדווחים כאפס בכונן שלכם ישנו סיכוי טוב שהכונן בטוח, אך אם מספר מהפרמטרים הללו מציגים מספרים שאינם אפס – כנראה שמוטב לכם לבצע גיבוי למידע החשוב ואולי אף להתחיל לחשוב על תחליף.

bbscbbsc2bbsc1

bbsc4bbsc3

לא כל הפרמטרים הרלוונטיים מוצגים בנתוני ה-SMART של כל יצרניות הכוננים


ראוי לציין כי את הנתונים של Backblaze צריך לבחון בשילוב עם קמצוץ של ספקנות – לפני כחודשיים הציגה החברה נתונים לפיהם כוננים מבית חברת סיגייט (Seagate) כושלים ונהרסים בסבירות גדולה הרבה יותר מאלו של המתחרות, זאת על אף שהמידע עליו התבססו ההצהרות לא בדיוק איפשר השוואה מידתית ובלתי תלויה שתספק תוצאות עבור "העולם האמיתי". לא ברור האם היה זה מקרה פשוט של סטטיסטיקה שאינה משקפת את המציאות או שמא אולי הייתה יד מכוונת כלשהי בעניין, אך בכל אופן – הנתונים שבכתבה זו הם נתונים מעניינים שכדאי לעקוב אחריהם, אך בהחלט לא מדובר כאן על עובדות אוניברסליות ואמת מוחלטת.

על מנת לעקוב ולבחון את נתוני ה-SMART של הכוננים שלכם בצורה נוחה ונגישה ניתן להשתמש בתוכנות חינמיות כגון DiskCheckUp או HD Tune. נאחל לכולנו שלא נזדקק לבדוק את התיאוריות של Backblaze בנוגע למותם של כוננים על בשרנו.