המפלצת מקבלת פרטים: ה-Tesla V100 של NVIDIA בהכרזה רשמית • HWzone
מחשביםכרטיסי מסךכתבות נבחרות

המפלצת מקבלת פרטים: ה-Tesla V100 של NVIDIA בהכרזה רשמית

הדור הבא האימתני של מפתחת השבבים מתחיל לקבל צורה

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


במקביל להכרזה של AMD על דגמי ה-Radeon Instinct שלה, שהצהירו על פוטנציאל חיובי מאוד אל מול המיטב שיש לארכיטקטורת ה-Pascal של NVIDIA להציע (גם אם השוואה זו בחרה להזניח את היתרון המובהק של זו האחרונה בביצועי דיוק כפול של 64 ביט) – קיבלנו הכרזה גם על דגם ה-PCI-Express הראשון של דור ה-Volta, אשר מבטל למעשה חלק גדול מהטענות והיתרונות של , ומיועד להגיע לשוק בזמן דומה לו. במילים אחרות – יש לנו כאן קרב ענקים אמיתי על השליטה בתחום הלמידה החישובית ואף על עולם מחשבי העל כולו, ואנחנו נהנים מכל רגע.


לא נותנים ל- מנוחה

NVIDIA הכריזה רשמית על ה-Tesla V100 שלה, שנחשף באופן ראשוני בחודש שעבר, ויהיה זמין הן בתצורת PCI-Express המוכרת לנו מעולם והן בתצורת מעגל מודפס עם חיבור Mezzanine בשם SXM2 ישירות על לוח האם הייעודי לכך – בדיוק כמו דגמי ה- P100 מהדור הקודם.

הדגם החדש של לצד מוצר הדגל המתחרה של AMD

בתוך הדגמים הללו תמצאו את ליבת ה-GV100, כמובטח, עם לא פחות מ-5,120 יחידות CUDA פעילות, וגם 640 ליבות טנזור (Tensor Cores) ייעודיות שעבורן זו הופעה מסחרית ראשונה, כאשר כל האלמנטים הללו מורכבים מ-21 מיליארד טרנזיסטורים, בשבב מאסיבי במיוחד עם שטח של 815 מילימטרים רבועים (!!) ועם זכרון HBM2 בנפח של 16 ג'יגה-בייט וברוחב פס עצום של 900 ג'יגה-בייט בשנייה, אשר מבטיחים יחדיו מירביים של עד 15TFLOPS (או 15 טריליון חישובי נקודה צפה בכל שנייה) בדיוק 32 ביט סטנדרטי, עד 30TFLOPS בדיוק 16 ביט, עד 7.5TFLOPS בדיוק 64 ביט כפול ועד 120TFLOPS בחישובי טנזורים קומפקטיים של 4 ביט. כפי שאומרת הכותרת – זו מפלצת אמיתית, ואי אפשר להכחיש זאת.

ב- מצהירים על שיפור של עשרות אחוזים (ואפילו הרבה יותר) בהשוואה לכל מוצר אחר שהשיקה החברה במשפחת ה- עד היום

גירסת ה-Mezzanine של ה-V100 תהנה מתדר עבודה מירבי גבוה במקצת בהשוואה לזה של גירסת ה-PCI-Express, כ-1,455MHz בהשוואה לכ-1,370MHz, מה שיאפשר לה להגיע אל אותם ביצועים מירביים מוצהרים, בעוד שהגירסה השנייה תסתפק בביצועים שנמוכים בכמה אחוזים בודדים – אם כי היתרון היחסי אמור לבוא לידי ביטוי בהספקי העבודה, כאשר גירסת ה-PCIe תוצע עם מעטפת תרמית של 250 וואט בהשוואה ל-300 וואט בממשק ה-SXM2. שני הדגמים הללו יוצעו "מאוחר יותר בשנת 2017" בהתבסס על תהליך ייצור חדש ב-12 ננומטר, עם פאסיבי וללא חיבורי וידאו כלל, כמובן, בשל היותם מאיצי עיבוד ולא ממשיים.

ב- כבר החלו להציע פלטפורמות עיבוד מפלצתיות שמבוססות על ה- V100 – כולל הצהרה על כך שמחשב העל האמריקאי העתידני Summit, שאמור להיות העוצמתי ביותר בעולם כולו כשיושק, יבוסס בחלקו גם על הארכיטקטורה החדשה שלהם

בשורה גם לעולם המשחקים?

אם להתבסס על נסיון העבר (ומעט הגיון בריא), ניתן להניח כי גירסת הגיימינג של ליבת ה-Volta הגדולה ביותר תוותר על היחידות הנוספות שמעניקות ביצועי דיוק כפול מוגדלים, וגם על ליבות הטנזור החדשות, ובמקביל תשמור על כמות הענקית של יחידות העיבוד בדיוק 32 ביט סטנדרטי וכנראה גם על היכולת לספק כפולים בדיוק 16 ביט – כך שיתכן כי חובבי הגיימינג יוכלו להנות מאותם מירביים מטורפים ורלוונטיים של 14-15TFLOPS לערך, כ-35 אחוזים יותר מה-GeForce GTX 1080 Ti וכ-25 אחוזים יותר מה-Titan , בהתבסס על מוקטנת משמעותית של כ-400 מילימטרים רבועים לכאורה, ובמעטפת הספק מוקטנת של כ-200 וואט. אלו הן הערכות גסות בלבד, כמובן.

דמיינו לכם את הדגם הזה עם צבע ירוק, חיבורי וכיתוב – האם זה יהיה מוצר הדגל הבא של החברה בשוק הביתי? כנראה שיש סיכוי לא קטן לכך

עדיין אין לנו שום רמז אודות העיתוי שבו יושקו דגמי GeForce מבוססי Volta עם תגי מחיר תחרותיים ושפויים יותר – אך אין ספק כי במידה וכרטיסי ה-Radeon Vega יעמדו בהבטחות התיאורטיות שלם כשיושקו, הלחץ על למהר ולהוציא מהלך שכזה אל הפועל יגדל משמעותית, כך שאנחנו ללא ספק ממתינים בדריכות לסוף חודש אוגוסט הקרוב, שיסייע לקבל תמונת מצב בהירה וברורה יותר.


במסגרת ההכרזה על ארכיטקטורת ה-Volta בחודש שעבר הוצג גם כרטיס Tesla קומפקטי ומסקרן במעטפת הספק של כ-150 וואט – אולי זה התאום של היורש עבור ה- GTX 1080? נחיה ונראה


תגיות

10 תגובות

  1. קדימה AMD…
    POOR VOLTAge _ (זה מה שאמרתם אז נו… תביאו לנו כזה בחצי מחיר).

    (כנראה המצב הכלכלי באמת קשה אם אני מתבטאת כך)

כתיבת תגובה

Back to top button
Close

זוהה שימוש בחוסם פרסומות

אנא שקול לתמוך באתר על ידי ביטול חוסם הפרסומות שלך