המלך מת, יחי המלך החדש!

Core 2 Extreme X6800

המאמר הקודם שלנו בנושא המעבדים של חברת אינטל עסק בעיקר בסיכום תקופה בחברה, הוצאת המותג הישן וידוע כל כך שלה, ה-Pentium, לגמלאות ומעבר לדרך חדשה ולמותג חדש, ה-Core. אם נבצע סקירה מהירה של שוק המעבדים למחשבים השולחניים בשנה-שנתיים האחרונות, נגלה כי דווקא החברה הגדולה ביותר בתחום, אינטל, עברה מלהיות מובילה טכנולוגית ומובילה בביצועים למקום השני בשניהם, כאשר AMD – החברה "הקטנה" – עברה להוביל ובעצם נגסה בחלק לא קטן מנתח השוק של אינטל.
AMD ביצעה הימור גדול מאוד כאשר השיקה את מעבדי ה-Athlon 64, אשר תכונתם החשובה ביותר הייתה טכנולוגית ה-64bit, שכן טכנולוגיה זו הייתה רק הבטחה לא מגובה בצרכים ממשיים של השוק (ואגב גם היום, כמה שנים מאוחר יותר, עדיין לא מיושמת במלוא היכולת).
למרות זאת, הצליחה החברה בעזרת טכנולוגיה זו ליצור את הרושם אצל הצרכנים (כמו גם אצל העיתונאים) כי AMD היא המובילה הטכנולוגית כיום – ולמעשה אף "הכריחה" את אינטל (בשל לחץ הצרכנים) להוסיף את התמיכה בטכנולוגית 64bit גם למעבדים שלה. AMD זכתה להצלחה רבה בשנים האחרונות לא רק בשל "הרעש" שהיא עשתה בעקבות העליונות הטכנולוגית שלה כביכול, אלא גם בשל העובדה שהמעבדים שלה היו פשוט יותר טובים מאלו של אינטל באותה תקופה. מעבדים אלו של AMD היו קרירים יותר, חסכוניים יותר בצריכת חשמל וכמובן גם מהירים יותר, ועקב כל הסיבות הנ"ל גם צרכנים ביתיים וגם עסקים, גדולים כקטנים, החלו לנוע לכיוון AMD ולנטוש את החברה הותיקה בשוק.
התוצאות לא אחרו להגיע כאשר AMD זכתה להצלחה אחת אחרי השנייה, עם עסקאות גדולות מול גופי מחשוב גדולים ועליה במכירות גם בשוק הפרטי. כל אלו היו מבחינת אינטל מפלה של ממש בתחום יחסי הציבור של החברה, כאשר זו לא הצליחה להתרומם ולהפגין עליונות טכנולוגית נוכח העלייה בפופולאריות של AMD. עם זאת, היו אלו שאמרו כי AMD לא עשתה דבר מלבד "לעורר ענק משנתו" – וכאשר אינטל "תתעורר", AMD לא תדע מה נחת עליה.

בכל אותה תקופה בה העליונות הטכנולוגית של AMD בשוק המעבדים למחשבים השולחניים לא הייתה מוטלת בספק, המשיכה אינטל להחזיק בתחום אחד בו היא הייתה מובילה טכנולוגית בביצועים ללא עוררין, והוא תחום המעבדים למחשבים הניידים.
חלקכם ודאי זוכרים את התקופה לפני כשנה, כאשר כמה יצרניות הוציאו לוחות אם למחשבים השולחניים העושים שימוש במעבדים למחשבים ניידים – זו הייתה יריית הפתיחה של המרוץ שסופו היה ידוע מראש ומסתיים בניצחון מוחץ של אינטל בימים אלו. המעבדים הללו, שאנו חייבים לציין כי פותחו בארץ, אומנם היו חלשים ברוב המקרים מהמעבדים של במהירות הסטנדרטית שלהם אך כאשר מעבדי ה-Pentium M עברו אוברקלוק הם השאירו את המעבדים של הרחק מאחור.
אם כך, נפתרה הבעיה של וכל מה שעליהם היה לעשות הוא להוציא מעבדים שולחניים המבוססים על המעבדים הללו, להעלות להם מעט את המהירות עוד במפעל והנה שוב תזכה בפסגת הביצועים. לא הסתפקה בכך ולמעשה הכריזה על מהפך שלם בחברה כאשר הוא החל בהעברת רוב כובד הפיתוח למרכז הפיתוח בחיפה (שפיתח את מעבד ה-Pentium M המצוין) וכן ארגון מחדש וריכוז המאמצים בתחום המעבדים ופחות בתחומים אחרים בהם החברה עוסקת (ביטוי לכך ניתן לראות במכירת חטיבת התקשורת של החברה לחברת Marvel לפני כמה שבועות).


היום אנו בוחנים את מעבדי ה-Core 2, שהם למעשה ביטוי לארגון מחדש אותו ביצעה החברה. מיקרו-ארכיטקטורת ה- כולה, השואבת מן הניסיון המצוין של החברה עם המעבדים למחשבים הניידים, מביאה את כל היתרונות של המעבדים הללו למחשבים האישיים וכן מגדילה אותם תוך ניצול מרבי של הנייחות של המחשב השולחני (בעיקר בזכות העובדה שנדרש פחות חסכון בחשמל במערכת שולחנית – מה שמאפשר מהירויות שעון גבוהות יותר).

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17

הגב

avatar