המחשבים הבאים של אפל עתידים לכלול שבבי עיבוד מפיתוח עצמי

האם אחרי שנים של נסיון שנצברו עם האייפון והאייפד, באפל יעברו להתבסס על ארכיטקטורת ה- בכל מחשבי ה- של הדור החדש?

כבר לפני כמה שנים התחלנו לפגוש נבואות שדיברו על כך שאפל תזנח את מעבדי ה-x86 הנודעים של אינטל ביום מן הימים – הפעם לא כדי לחזור לחיקה של חברת IBM וארכיטקטורת ה-PowerPC שלה, אלא בעבור מעבדים בארכיטקטורת ה- שאותם פיתחה בעצמה, ממש כמו במכשירי האייפון והאייפד שלה.


מאז ועד היום הסטטוס קוו בין לאפל נשמר, אך בדגמי ה-MacBook Pro החדשים כן קיבלנו הבדל שעשוי להתגלות כמשמעותי הרבה יותר ממה ששיערנו – כשאת מסך ה-Touch Bar הייחודי הפעיל T1 ייעודי של חברת הענק, בעל פורמט ויכולות זהות כמעט לגמרי לאלו של השבב אשר ניתן למצוא בשעונים החכמים מהדור החדש שלה.

ה-Touch Bar והחומרה שפעילה אותו הוא הסנונית הראשונה בתוכנית ארוכת הטווח של אפל?

שבב ה-T1 המדובר שימש אמנם רק בתור מיקרו מעבד להפעלת יחידת ה-Touch Bar וכאמצעי נפרד לשמירת המידע הביומטרי של המשתמשים שאינו נגיש ליחידת העיבוד המרכזית ובכך הופך לבטוח יותר לכאורה, אך דיווח עדכני מאתר האינטרנט של Bloomberg טוען כי זו רק ההתחלה – ובחברה כבר מכינים שבב חדש מפיתוח עצמי שעונה לשם הדגם T310, ויהיה אחרי על מצב עבודה אולטרה חסכוני ייחודי בדגמי ה-MacBook העתידיים, לצד המעבדים הראשיים המוכרים מבית .

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


מצב העבודה החדש יקבל את השם Power Nap, כך נראה, וינצל את היכולת המוכרת של מעבדים מבוססי ארכיטקטורת לפעול גם בצריכת הספק זעירה על מנת לשפר את חיי הסוללה הכלליים של המחשבים הניידים. המכשירים יוכלו להמשיך לקבל עדכונים, התראות מקוונות ועדכוני תוכנה, אך במקביל לספק צריכת הספק שדומה לזו של מחשב מבוסס מעבד סטנדרטי במצב שינה מלא.

ה-T1 של כבר נמצא על לוח האם הראשי של ה- Pro החדש – אם כי ב"עולם" נפרד ממנו, בינתיים

השיפור המדובר באורך חיי העבודה של הניידים בין טעינה לטעינה עשוי להיות תלוי מאוד באופי השימוש של כל צרכן באופן אינדיווידואלי, אך מדובר בכל מקרה ברעיון מעניין עם פוטנציאל לא רע לשיפור נוסף של אחד המאפיינים הבולטים לחיוב במשפחת ה-MacBook של – צעד מתבקש בעידן בו המתחרים מבוססי החלונות מציגים עוד ועוד שיפורים משלהם ביעילות הפעולה ובחיי הסוללה כתוצאה מכך.


יתכן מאוד שעדיין מוקדם מדי לחשוב על כך, אך שילוב של מעבדי לעבודה יחד עם מעבדי ה-x86 המרכזיים תוכל להתפתח עוד יותר במורד הדרך, יחד עם המשך מזעור פערי היכולות בין מוצרים אלו, כך שעוד ועוד פעולות אשר דורשות רק כח עיבוד בינוני וסביר יבוצעו בליבות ה- החסכוניות – ומי יודע, אולי כל זה יוביל אותנו ליישום התיאוריות על מעבדי MacOS שיופעלו באמצעות מבית במלואם. עד שכל הדבר הזה יהפוך לאפשרות ממשית, אם בכלל – נזדקק להמתין בסבלנות לעדכון הבא של דגמי ה- השונים, ולבחון האם הדיווח העדכני אכן היה מדוייק ותואם את המציאות. צפו לעוד מידע במהלך החודשים הקרובים.

המחשבים הניידים הבאים של עשויים להביא איתם בשורה מעניינת