המהרה לכל מעבדי סקייליק, גם ללא מכפלה פתוחה • HWzone
מחשביםמעבדיםכתבות נבחרות

המהרה לכל מעבדי סקייליק, גם ללא מכפלה פתוחה

בשורה גדולה לחובבי תוספת הביצועים ללא תשלום: יכולת המהרת תדר הבסיס במעבדי הדור החדש של סוף סוף נכנסת לפעולה בחלק מלוחות האם

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


אחד המאפיינים המבטיחים ביותר של דור מעבדי ה-Core השישי של סוף סוף נכנס להילוך גבוה. תוספת תדר של עשרות אחוזים גם למעבדים 'מוזלים' שאינם מציעים מכפלה פתוחה? בקרוב זה כבר לא יהיה רק חלום.

מבולבלים? הנה ההסבר: במעבדים מודרניים קיים תדר בסיס נמוך שנוצר עבור המעבד, והוא זה שמסונכרן נכון לכלל רכיבי החומרה האחרים במערכת (כדי לא ליצור שגיאות ובעיות תאימות). אז אם יש תדר בסיס נמוך, איך המעבד מגיע לאלפי גיגהרצים? בעזרת המכפלה. המעבד מכפיל את תדבר הבסיס, וכך מגיע לתדרי העבודה הגבוהים האמיתיים שלו. למשל, אם יש במעבד תדר בסיס של 100 מגה-הרץ, המעבד יכפיל אותו 21 פעם כדי להגיע לתדר של 2.1 גיגה-הרץ.
האפשרות להכפיל את תדר הבסיס מאפשרת למעבד לנוע בין התדרים בזריזות וביעילות בהתאם לדרישת כוח העיבוד בכל רגע נתון, מבלי לצאת מסנכרון לשאר האלמנטים במערכת (כרטיס מסך, וכו').

קאמבק להמהרה?
קאמבק להמהרה?

בדורות האחרונים של המעבדים, אינטל סיפקה יכולת לשנות את אותו תדר בסיס של המעבד בקפיצות גבוהות בלבד (מ-100MHz במצב סטנדרטי ל-125MHz), מה שגרם ברוב המקרים לרכיבים, ובעיקר לפסי ה-PCI-Express על הלוח, לצאת מאיזון ולהפסיק לפעול באופן המיועד – כך שהמהרה למעבדים שהמכפלה שלהם נעולה ואינה עולה מעל לתדרים שהוגדרו לכל דגם בידי עצמה הייתה בלתי סבירה, אף על פי שמעשית היא הייתה קיימת.

בדור ה-Skylake הנוכחי באינטל החליטו ללכת לכיוון הצרכנים ולספק לרכיבי המערכת האחרים שעון תדר בסיס נוסף משלהם, כך שאת תדר הבסיס של המעבד ניתן לשנות בטווח רחב, ובקפיצות מתונות של מגה-הרץ בודד ואפילו פחות מכך – וזה פותח את האפשרות המעניינת מאוד להוסיף כעשר או עשרים מגה-הרץ לתדר הבסיס של המעבד, ולקבל מעשית שיפור של מאות מגה-הרץ ואף ג'יגה-הרצים למהירויות העבודה שלהם. כפי שנראה עכשיו, היכולת המעניינת הזאת תוכל להיות זמינה למעשה לא רק למעבדי ה-K היקרים בעלי מכפלת התדר הפתוחה, אלא גם לדגמים אחרים וזולים יותר שמכפלת התדר שלהם נעולה כלפי מעלה.

ibck

אפשרות המהרה זו, שהייתה ידועה אך לא מופעלת עד עתה, מתחילה לקרום עור וגידים – וגם מספקת את הסחורה עם פוטנציאל לשיפור תדר של עשרות אחוזים בהתבסס על קירורי אוויר סטנדרטיים, כפי שהודגמו כבר באתר overclocking.guide בהתבסס על גירסאות בטא לקושחות שתומכות ביכולת עבור לוחות אם מבוססי Z170.

ibck5 ibck4

פוטנציאל שיפור עצום, לפחות בחלק מן הדגמים, שמזכיר לנו את ימי הזוהר של מעבדי ה- 2 Duo המוזלים

היצרנית הראשונה שלקחה על עצמה להפעיל את יכולות ההמהרה המובטחות היא Asrock, שמציעה עתה עדכוני BIOS לכל לוחות האם שלה שמתבססים על ערכת השבבים Z170 – וזה המקום לציין כי עדכון לקושחת לוח האם צריך לעשות בזהירות, באחריות ולאחר קריאה של ההוראות המתאימות. אם אתם לא בטוחים או חוששים ממשהו – מערכת הפורומים שלנו תמיד כאן בכדי לסייע.

ibck3
כבוד ליצרנית הראשונה שמספקת את אחד המאפיינים שעשויים להפוך את השדרוג לדור ה- למומלץ הרבה, הרבה יותר

אנחנו מאמינים ומקווים שאחרי הסיפתח הנוכחי מ- יגיעו עדכוני קושחה דומים משאר היצרניות בשוק לוחות האם, ויאפשרו לכלל בעלי לוחות ה-Z170 להוציא את המיטב מהמעבדים שלהם – ומי יודע, בהתבסס על דורות קודמים יתכן שבהמשך נראה את יכולת ההמהרה מגיעה גם ללוחות אם זולים יותר המבוססים על ערכות השבבים H170 ו-B150.

לוחות האם התומכים בהמהרת תדר הבסיס לאחר עדכון BIOS מתאים
לוחות האם התומכים בהמהרת תדר הבסיס לאחר עדכון מתאים

זה כנראה גם המקום לציין כי גם היא עסק שצריך לבצע עם מחשבה תחילה. הסיכוי לגרום לנזק תמידי למעבד מודרני עם הוא לכאורה קטן מאוד, אך ביצוע שלה באופן שאינו מתון כן עשוי להביא ללולאות של חוסר תגובה שידרשו את איפוס ה- באופן פיזי על מנת להחזירו למצב ברירת המחדל שלו. מעבר לכך, אין צורך לחשוש יתר על המידה – זו ההזדמנות שלכם להוסיף כמה מאות מגה-הרץ לתדרי העבודה של המעבד שלכם, בפשטות ובקלות.

מי שאינם חוששים לעשות שימוש בקירורי אקסטרים יוכלו להגיע לתוצאות אדירות עוד יותר, ובדרך שמחזירה חלק מהפלפל שהיה קיים לתחום זה במהלך העשור הקודם
מי שאינם חוששים לעשות שימוש בקירורי אקסטרים יוכלו להגיע לתוצאות אדירות עוד יותר, ובדרך שמחזירה חלק מהפלפל שהיה קיים לתחום זה במהלך העשור הקודם

לכל שאלה, בעיה ועדכונים – זכרו שהפורומים שלנו כאן לשרותכם.


תגיות
Back to top button
Close
Close