המהיר ביותר עוד לפנינו? אינטל בטיזר למעבד שמגיע ל-5.5GHz מהקופסה

האם ה-Core i9-12900K לא יישאר הדגם הבכיר בדור ה-Alder Lake לעוד הרבה זמן?

אינטל נמצאת בעיצומה של חגיגה אמיתית עם הכרזה והשקה עבור עשרות דגמי מעבדים במקביל, לשוק הנייח וגם לשוק הנייד. לא ניתן לזלזל בשום אופן בתרומה של כל המוצרים האלו להעשרת ההיצע שיעמוד בפני הצרכנים במהלך השנה הקרובה, אך דווקא בקצה העליון של עולם הביצועים נראה כי החברה נותרה פגיעה במעט לפתע – כשב-AMD ניצלו את התור שלהם על הבמה בתערוכת CES 2022 בכדי לספק נתוני ביצועים ראשונים של מעבד ה-Ryzen 7 5800X3D, שמיועד לעשות שימוש בזכרון ה-V-Cache החדיש שלו בכדי להשוות או להאפיל על ביצועיו של ה-Core i9-12900K המוביל בגזרת הגיימינג.

לאינטל לא היה מענה ישיר חדש לקריאת התיגר הזו עבור התערוכה הנוכחית, אך נראה כי בהחלט יש לה תוכניות לתשובה מרשימה משלה עבור המשך השנה – על פי ציוץ באחד מערוצי הטוויטר הרשמיים של החברה שמתעד דגם שולחני עתידי מהיר במיוחד בפעולה.

אינטל בחרה שלא להביא את מעבד המסתורין העתידי איתה לתערוכה – אבל כן תיזמנה ציוץ שיבהיר לנו כי מבחינתה יש עוד פוטנציאל ביצועים שלא הופק במלואו מתוך הארכיטקטורה ההיברידית החדשה שלה

רוצים עוד? כל החדשות מתערוכת CES 2022 במקום אחד

הציוץ לא חשף את שמו של הדגם, אך כן סיפק צילום מסך חתוך ובו ניתן להתרשם משמונה ליבות Golden Cove חזקות (או P-Core) ושמונה ליבות Gracemont חסכוניות (E-Core), פועלות בתדרי 5.2GHz ו-4GHz בהתאמה – עם ליבה מובילה אחת שקופצת קדימה ל-5.5GHz בתור מה שמוגדר כמטרה הבאה של אנשי החברה.

בהתבסס על שמועות שהחלו להופיע ברשת במהלך החודש שעבר, ניתן לנבא כי מדובר כאן בתיעוד רשמי ראשון לקיומו של דגם ה-Core i9-12900KS, שאמור להיות הדובדבן שבקצפת עבור משפחת ה-Alder Lake הביתית הסטנדרטית, עם שיפור נוסף של כמה מאות מגה-הרץ בהשוואה לתדרים המירביים בהם תומך כבר היום ה-Core i9-12900K – תמיכה בתדר טורבו של עד 5.2GHz עבור כל ליבות ה-P בעת ובעונה אחת ותמיכה בתדר טורבו מירבי של 5.5GHz עבור ליבה אחת נבחרת (או שאולי שתי ליבות נבחרות?), לעומת תמיכה בתדר טורבו מירבי של 5GHz עבור כל ליבות ה-P ובתדר טורבו מירבי של 5.2GHz עבורה ליבה אחת כיום.

AMD בחרה לסמן את ה-Core i9-12900K בתור המטרה הברורה עבור היצירה המתקדמת הטרייה שלה – ואנחנו לא ממש נופתע אם ה-Core i9-12900KS המיועד יחזיר באותו מטבע כאשר יוצג

שיפור הביצועים בדגם עתידי שכזה צפוי לעמוד על אחוזים בודדים בהשוואה ל-Core i9-12900K, כאשר ישנו סיכוי סביר בהחלט שהתוספת למחיר ולצריכת ההספק לא יצדיקו את ההשקעה עבור חלק ניכר מהצרכנים – אך עם זאת במאבק האיתנים מול הטוב ביותר שיש ל-AMD להציע בקטגוריה אותם אחוזים בודדים עשויים להיות משמעותיים לתודעה, ועל כן סביר שישמשו את אינטל בפרסומים פומביים שונים ובהשוואות ישירות מול דגמי ה-V-Cache ומול דגמי Zen 4 העתידיים, לפחות עד לנחיתתם של דגמי Raptor Lake לקראת סוף השנה. יהיה מעניין.

עדכון: אינטל אישרה את שמו של Core i9-12900KS על הבמה ב-CES 2022, תוך שהיא מציגה שתי ליבות מתוך שמונה העיקריות שמגיעות ל-5.5GHz בזמן שכל ששת האחרות ניצבות על 5.2GHz ובנוסף כל שמונת הליבות החסכוניות הנלוות נהנות מתדר פעולה נאה משלהן של 4GHz.

מרשים בהחלט – אך הצהרה על כך שהדגם יגיע במהלך הרבעון הנוכחי לחברות שעוסקות במערכות מורכבות מראש (OEM) גורמת לנו לחשוד בכך שבחברה לא מתכננים השקה מסחרית רשמית של המוצר לצרכנים פרטיים, וכך ה-Core i9-12900K ימשיך להיות הדגם הכי חזק שאפשר לרכוש בחנויות לאלו שמעוניינים להרכיב מחשב בעצמם. נקווה שאינטל תשנה את דעתה בנושא בהמשך הדרך ותבצע גם השקה ביתית, אבל נכון לעכשיו אין לנו מידע על תכנון כזה.

רוצים עוד? כל החדשות מתערוכת CES 2022 במקום אחד