הכי קשוח של אסוס: לוח אם TUF Z490 Gaming-Plus בסקירה • HWzone
מחשביםמעבדיםראשיביקורותכתבות נבחרות

הכי קשוח של אסוס: לוח אם TUF Z490 Gaming-Plus בסקירה

בואו להכיר מקרוב את היתרונות והחסרונות של אחת מהאפשרויות העממיות בפלטפורמת החדשה של אינטל

בימים אלו חנויות המחשבים השונות מתחילים להתמלא בשלל מעבדי החדשים של סדרת הדור העשירי. החל מ- i3 10100 הפשוט עד אל i9 10900K המתקדם ביותר הופכים לזמינים עבור משתמשים לרכוש ולהשתמש לאחר השקה שנראית מעט טוב יותר מאשר השקות קודמות שלה בשנתיים האחרונות.

יחד עם המעבדים החדשים הללו יצא אל אוויר העולם גם תושבת חדשה שהיא LGA1200, והיא מתאימה לדור העשירי, ותתאים גם לדור הבא שיצא. ארבע ערכות השבבים שמלוות את התושבות הזאת הן H410, B460, H470 ו-Z490 כאשר Z490 היא היחידה שמאפשרת בדמות העלאת מכפלות תדר למעבדים פתוחים (סימול K).

כך נראה קו מוצרי אסוס לערכת השבבים Z490 כאשר ה-TUF GAMING Z490-PLUS הוא היחיד ששייך לסדרת ה-TUF (ר"ת The Ultimate Force). הגרסה הספציפית שבסקירה הזאת היא כזאת שמכילה גם כרטיס בתקן AX201. ישנו הבדל של 50 שקלים בין הדגמים כאשר המחיר המומלץ לזה שמכיל את כרטיס ה- הפנימי הינו 999 שקלים.

סדרת ה-TUF של אסוס התחילה בתור סדרה מקבילה ל-ROG שלהם, לצד ספינות דגל. המנטרה הייתה שיעשה שימוש ברכיבי ROG אך יקבל שכבת צבע אחרת, ואולי אפילו גופי רציניים יותר. אחרי הכל, ערכת נושא צבאית חייבת לסמל משהו כזה.

בחלוף השנים מאז שהציגה את TUF, החלו מוצרים שנושאים את המיתוג להיות פשוטים יותר ויותר, עד לנקודה בה אנו נמצאים היום, בו סדרת TUF נמצאת מתחת לסדרות הגיימינג STRIX ו-ROG בפרט. באופן טבעי לוחות Z490 הם יקרים למדי, איך בסדרה של לוח ה-TUF הבודד שקיים כיום דווקא נחשב לבין הזולים שבחבורה, לא שלוח אם בכאלף שקלים הוא דבר זול באופן כללי כן…

ה-Z490 TUF GAMING-PLUS הינו לוח אם בתצורת ATX סטנדרטית. הוא כולל ארבעה חריצי זיכרון מסוג לנפח מירבי של 128GB. הוא יתאים בכל מארז שכולל תמיכה בתקן ה-.

סידור ממשקי ההרחבה בלוח האם הזה הוא טוב, כמעט מושלם. ממשק עליון כ-PCIEX1 מעולה לכל כרטיס הרחבה ממוצע שלא יחסום את ממשק כרטיס המסך. ישנו מרווח סביר עד לממשקים אחרים, איך אין שימוש בחלל שמתחתו. ממשק ה-PCIEX16 התחתון פועל במהירות של X4 בלבד. משמעות הדבר היא שלוח אם זה לא תומך בטכנולוגיית ה-SLI של לשילוב כרטיסי מסך, אלא רק CrossFireX של המאפשרת שימוש בתעבורה איטית יותר של X4 לכרטיס השני.

חשוב לציין שהממשק התחתון של PCIEX16 יחד עם ממשקי ה-X1 הקטנים, תעבורתם מגיעה מערכת השבבים והיא בתקן 3.0. עקרונית, גם זאת של הממשק העליון לכרטיס המסך היא בתקן זה, אך צפויה להשתדרג לתקן 4.0 בעת הגעתם של מעבדי הדור הבא בעתיד.

ישנם שני ממשקי M.2 בלוח האם הזה, כאשר אחד ממשק מתחת למעבד, והשני מתחת למכסה האופקי שבתמונה, המשמש גם כגוף .

בין ששת ממשקי ה-SATA בלוח האם, שניים נמצאים בזווית 90 מעלות בשיטת עיצוב שאני דווקא מחבב. ישנם מעט צפופים שחיווט כבלי SATA בהם משאיר מעט טעם מר. שימוש במחברי זווית שמעבירים כבלים בקלות אל גב המארז הוא דבר שאני חושב שהרבה לוחות אם אחרים צריכים לאמץ גם כן.

בגב לוח האם, ובחלק שתמצאו בגב המארז במידה ולוח האם מותקן, ניתן למצוא מערך סטנדרטי למדי של ממשקים. ישנם HDMI ו-DisplayPort לשימוש בליבה הגרפית המובנית במידה ולא תרצו להשתמש בכרטיס מסך יעודי. ישנן ארבע יציאות USB במהירות 5Gbps ושתיים במהירות 10Gbps כאשר אחת מהן היא Type-C. מלבד זה יש חיבור PS2 משולב למקלדת ועכבר (אנחנו בשנת 2020 להזכירכם), חיבור אנטנות לכרטיס ה-Wi-Fi (שכולל גם Bluetooth), ממשקי אודיו ל-7.1 ערוצים וכניסת כבל רשת אשר מחוברת לבקר I219-V במהירות 1Gbps.

לא "חסר" שום דבר רציני במערך שכזה, אבל אני כל הזמן צריך להזכיר לעצמי שמדובר בלוח אם של אלף שקלים, ושראינו בעבר מערכי ממשקים מעט יותר בשרניים ברמת מחיר כזאת. אני לא מדבר על באופן ספציפי, אלא יותר על כפלטפורמה באופן גבלובלי. התקציב… הולך לכאן:

עוד מאז התושבת הקודמת, מכירה אסוס היטב את דרישות החשמל הרציניות של מעבדי ב-14 ננומטר. הפעם, עם מעבד בעל 10 ליבות, כל הפלטפורמה משתדרגת מבחינת רכיבים חשמליים על מנת לספק חשמל יציב ובנצילות גבוהה לתושבת. על הספקת החשמל לליבות המעבד מופקדת מערכת 12 שלבים מדגם SIC639 של חברת Vishay המוגדרים כל אחד לזרם מירבי של 50A. יחד, יכולת הזרם לליבות המעבדים בלוח האם הזה היא 600A. כמובן שאסוס לא מצפה מכם להגיע לכזאת כמות, אך יש חשיבות למספר הזה.

ממש כמו בספקי כח רגילים למחשב, גם בממירי מתח בלוחות אם, שלוקחים מתח של 12V מספק הכח וממירים לזה שהמעבד צריך ישנה עקומת נצילות בהתאם לזרם שעובר דרכם. במידה והם פועלים בתדר של 500kHz (ולרוב יש סיכוי שאפילו פחות), שיא הנצילות של המייצבים האלה עוברת בקו 10A בלבד. כך, במידה וכל ה-12 דולקים עם זרם ממוצע של 10A לכל אחד, כמות החום שתפלט מהמערכת תהיה הקלה ביותר להתמודדות. משמע, הקו שבין 120A לבין 240A הוא כזה שבו היעילות החשמלית תהיה המירבית, וזה הקו שבו גם עוברים מעבדי התושבת, כאשר צריכת זרם של מעבד i9 10900K במאמץ מירבי היא כ-180A.

הדובדבן שבקצפת הוא שאסוס מוסיפה אלמנטים "עודפים" של סינון בדרך לתושבת בדמות קבלים מוצקים, ואפילו שניים לכל שלב. דבר זה מבטיח שהזרם יהיה נקי ובריא עבור המעבד.

פוטנציאלית, עם רוב המעבדים שיתאימו לתושבת הזאת אין צורך בגוף קירור רציני כלל עבור מערכת יצוב המתח. בכל זאת, ישנה אחת שהייתי מגדיר כראויה למטלה. שטח הפנים של גופי הקירור הללו גדול למדי ולא תהיה בעיה כלל בקירור של המערכת גם תחת המהרה של i9 10900K.

 

מתחת לפלסטיקה מהודרת של ערכת השבבים יושב גוף קירור קטן וצנוע. ערכת השבבים Z490 היא מאוד יעיל וקטנטן, עד לרמה שאני תוהה לעצמי מתי גם נראה אותו נבלע למעבד, אחרי שעשור כבר מה שפעם היה "גשר צפוני" כבר נבלע פנימה. חלק אחר שלי מסביר לי שיצרניות לוחות אם צריכות הכנסה, ושצריך סגמנטציה לדגמים שונים ושאי אפשר לתרץ רק על פי רכיבים שאינו נשענים על דגם של שבבון קטן שמלווה באפשור שטכנית בכלל לא תלוי בו.

ללוח אם זה שני שבבי ביוס, כך שבמידה ומשהו חריג קורה וביוס קורס, לוח האם עובר להשתמש בשני. השבבים מולחמים אל הלוח, וטכנית יש דרך לתכנת אותם על ידי חיבור של צורב חיצוני (SPI Flasher), אבל ישנו מנגנון בלוח האם לצורך צריבה קרה של גרסאות ביוס. כל שצריך לעשות הוא לחבר דיסק און קי אל יציאה אחורית עם הקובץ ולהפעיל אפילו ללא מעבד וזיכרון מותקנים ולוח האם יצרוב את הביוס אליו (הוראות מפורטות באתר היצרן).

אסכם בחווית השימוש ובכדאיות לוח האם הזה.

באופן צפוי למדי ולא מפתיע, ובהתבסס על רכיביו, ה-TUF Z490 GAMING-PLUS של אסוס מסמן וי בכל קטגוריה חשובה בשימוש i9 10900K. מערכת הקירור שלו אינה מתחממת כלל במאמץ ממושך, כמות הממשקים בו צריכה להיות מספקת לרוב קהל המשתמשים, ולא נתקלתי בבאגים מוזרים בביוס ומערכת ההפעלה בעת השימוש ומבחני המאמץ.

באופן כללי, הטרנד של מערכות חשמל מנופחות על חשבון גיוון ממשקים ותכונות כן מעט מפריע לי. זה לא משהו שקיים אצל באופן בלעדי, כי כל היצרניות האחרות גם חוטאות כאן, ואני לא יכול להאשים – יצרן שלא ישתמש במערכת חשמלית מתקדמת במיוחד הוא כזה שיעבור שיימינג. חוששני שיתכן ובקרוב עם השקת ערכת השבבים B550 לתושבת , יצרניות לוחות אם יאלצו להבין שאפילו תחרות בינן לבין עצמן לא תהיה פשוטה במיוחד.

אם לשפוט אותו על יכולותיו בלבד ובהשוואה לאחרים בעלי ערכת שבבים זהה, ה-TUF Z490 GAMING-PLUS הוא נהדר, כזה שלא יעצור אף אחד מביצוע אוברקלוקינג. כן חשוב לשים לב שכל הממשקים ובכמות הנכונה נמצאים כאן למשתמש. יתכן ואנשים אולי גם יחפשו ערכות צבע שונות, למרות שזאת של זה אינה צעקנית במיוחד.

מומלץ – לוח אם TUF GAMING-PLUS WIFI

אין לנו בעיה כלל להוסיף את לוח האם הזה לרשימת המומלצים. העיצוב וההנדסה איכותיים למדי, וכמות התכונות מספקת.

תגיות
Back to top button
Close
Close