הכירו את Chrome OS - מערכת ההפעלה של Google • HWzone
מחשבים

הכירו את Chrome OS – מערכת ההפעלה של Google

Google הציגה את מערכת ההפעלה החדשה שלה: מערכת פתוחה, המבוססת כולה על .

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


לאחר שחרור הדפדפן של Google, דפדפן ה-Chrome, השיקה אמש גוגל מערכת הפעלה חדשה – Chrome OS – המבוססת כולה על דפדפן זה. המערכת עצמה תושק רק בעוד כשנה, אך החברה כבר שיחררה את קוד המקור של מערכת ההפעלה שלה, על מנת לאפשר למפתחים חיצוניים לקחת חלק מלא בתהליך הפיתוח. מערכת זו מיועדת בעיקר למחשבים זולים ודלי משאבים – כלומר נטבוקים, אשר נועדו במקור לגלישה באינטרנט ועבודה משרדית קלה יחסית.

הדבר הייחודי במערכת ההפעלה החדשה, הוא שהיא מבוססת על יישומי רשת: המאפיין המרכזי שלה, דרכו מתבצעות שלל הפעולות הוא הדפדפן של , ה-Chrome. המערכת משתמשת במעט מאוד זכרון ופועלת באופן מהיר להפליא, ובכך בעצם נבדלת משאר מערכות ההפעלה הקיימות בשוק. המשתמשים לא צריכים להתקין תוכנות, כיוון שכל המידע שהמשתמש מייצר נשמר ברשת. דבר זה, בעצם, מאפשר לגשת למחשב מכל מקום בו מותקנת מערכת ההפעלה של גוגל: כל המידע זמין תמיד – ובמקרה של שימוש במחשב אחר, אחרי הזנת שם משתמש וסיסמא ניתן בקלות לגשת למחשב האישי וכל המידע הקיים בו יופיע מחדש. ע"י פיתוח אופציה זו ביטלה הלכה למעשה את הצורך ביצירת גיבויים ושחזורים מהכונן הקשיח – אין ספק שזו צורת מחשבה חדשנית באופן רדיקלי מצד , ואולי היא אף מקדימה את זמנה.
נושא האבטחה גם הוא תופס חלק מרכזי במערכת ההפעלה: מכיוון שאין צורך להתקין תוכנות על המחשב, מערכת ההפעלה מאובטחת הרבה יותר מאחרות. גם אם הותקפתם על ידי תוכנה זדונית, ע"י איתחול של המחשב הקוד הזדוני יימחק – מכיוון שהמידע לא נשמר בצורה מקומית בכונן הקשיח.

Google OS
מקור: engadget.com

כמובן שגוגל כללה את רוב האפליקציות המוצלחות שלה במערכת ההפעלה החדשה, בין היתר את Google Desktop (כלי המאפשר חיפוש במחשב ובאינטרנט במקביל), גישה נוחה ל-Gmail, ה-Google Docs וכמובן גם את דפדפן ה-Google Chrome פרי פיתוחה. בכך נוצרה מערכת המבוססת כולה על פיתוחים מקוריים של , ויוצרת הרמוניה של "מהירות, פשטות ואבטחה", לדברי המפתחים.

לצורך הדגמה, באירוע השקת מערכת ההפעלה שנערך אמש, אנשי הפעילו מחשב נטבוק עליו הותקנה מערכת ההפעלה. בתוך פחות מ-7 שניות, המערכת עלתה במלואה והייתה מוכנה לשימוש – לרבות חיבור לאינטרנט. כאשר המערכת מזהה התקן USB נפתחת סימניה המראה את הקבצים שהוא מכיל, או את הפעולות שניתן לבצע בו. בין היתר ניתן גם לשחק משחקים קלים המובנים במערכת, כגון דמקה, אך יישומים גרפיים כבדים הם כרגע מעבר ליכולותיה של OS.

דגש מיוחד הושם גם על ביצוע מספר משימות בו-זמנית כאשר על ידי פתיחת סימניות שונות, כל אחת עובדת על יישום שונה. למעשה, המערכת כולה מחולקת לסימניות – גם שולחן העבודה, הגדרות המערכת ושאר הדברים הטכניים נמצאים בסימניה משלהם. בכל סימניה, חוץ מלגלוש באתרים ולבצע שינויים, ניתן גם להשתמש ב"תוכנות רשת", ולשמור מידע אותו מייצר המשתמש ע"י תוכנות אלו – שהן בעצם תוכנות בגרסה קלה יותר, אליהן ניתן לגשת ישירות מהדפדפן. נראה כי בקרוב יצוצו עוד ועוד תוכנות כאלו, אך תוכנה שתתרום במיוחד למערכת ההפעלה של גוגל היא גרסאת ה-Web של Office 2010 החדש של .

גוגל תתחיל להפיץ את ה-Chrome OS באופן מסחרי בעוד כשנה, באמצעות מחשבים ניידים קלים וזולים – מחשבי נטבוק שיותאמו במיוחד למערכת ההפעלה החדשה. לטענת , המחשבים יהיו כל כך קומפקטיים ומערכת ההפעלה תהיה כל כך נוחה שהיא צופה הצלחה אדירה. אכן, אין ספק שמדובר במערכת הפעלה חדשנית, ובצעד גדול של הפגנת מודעות לצרכיהם של המשתמשים השונים ברחבי העולם.
אך למרות היתרונות הרבים של OS – נוחות השימוש, המודעות לצרכים, המהירות והממשק הנוח, נראה כי יש לה עדיין מספר חסרונות מהותיים, כאשר העיקרי שבהם הוא העובדה שמדובר במידע של משתמשים המאוחסן על גבי האינטרנט ומוגן ע"י שם משתמש וסיסמא בלבד, אותם ניתן לגנוב בקלות רבה יחסית.
חסרון נוסף הוא העובדה שללא חיבור זמין, כלל לא ניתן להשתמש במערכת ההפעלה והמחשב כולו הופך למשקולת נייר יקרה מאוד – בעיה זו תפתר מעצמה בעתיד, עם הזמינות ההולכת וגוברת של WiFi ציבוריות, אך נכון לעכשיו זהו נתון שיש לקחת בחשבון.


תגיות

17 תגובות

 1. לא התלהבתי
  אני אישית לא מכיר הרבה אנשים שמתמשים רק בתכונות הבסיס האלה, אבל אם הם אומרים שיש הרבה אז שיהיה בהצלחה

 2. מערכת הפעלה טובה בלבד.
  בסדר, זה נחמד. לא להיט לדעתי.

 3. לא מתאים לישראל!
  המהירות כאן כל כך גרועה שכל מי שישתמש במערכת שמבוססת כולה על הרשת אינטרנט שכל כך גורע בארץ שלנו פשוט ירצה להתאבד מרוב תקיעות. כי הרי היא לא מסוגלת לעבוד בלי חיבור זמין

 4. הם לא ממש מסבירים מה קורה כשצריך לפתוח קבצים קמצ יותר מורכבים מוורד – קובץ של אילוסטריטור או פוטושופ

 5. מי לעזעזל צריך את זה
  שיעשו מערכת הפעלה מתחרה לווינוס. מי צריך את ה*** הזה.

 6. אני חושב שיש משהו מתחת לפני השטח
  שיחקתי טיפה עם השחרור (יש הורדות בכל מקום, חוקי לגמרי) ב VIRTUALBOX.
  ראיתי שם ב SETTINGS אפשרות לבחור defualtbrowser, אבל- אם המערכת רק דפדפן אז יש רק דפדפן אחד, לכן האפשרות הזאת לא הכרחית.

  אבל אם זה רק השחרור לנטבוקים שהוא מבוסס על מערכת טובה (כלומר, עם תוכנות כמו שצריך ואפשרות להתקין) אז צריך את האופציה.

  אני מאוד מקווה שהם בונים איזה מתחרה טובה לווינדוס, כי אישית – נמאס לי מממיקרובלופ.

 7. מערכת הפעלה לא בונים ביום
  הלוואי שיצליחו תחרות תמיד טובה לנו הלקוחות.

 8. איזו טעות
  תשמעו, גוגל פשוט הכינה הפצה נוספת ללינוקס.
  ואת האמת? יש הרבה הפצות, שעוקפות גם את חלונות (כן, יותר טובים גם מ-"7", שאישית, אני לא מבין מה ההתלהבות סביבה) וגם את כרום OS בכמה סיבובים, באם זה מבחינת ביצועים, גרפיקה ונוחות.

 9. ל1 ו4
  ל1, יש מספיק אנשים כאלה.
  ל4, תשאל אותם איך מריצים משחקים. נראה לי שהם יגרדו בראש…

 10. לכל אלו שמריצים אותה בVM
  לא יותר פשוט להוריד דפדפן?
  כרום (הדפדפן) זמין להורדה חופשית ושוקל פחות :)

 11. ל12
  רוצים לנסות את המערכת, לא סתם להשתמש בה לשם יעילות…
  רוציםלבדוק אותה. מה גם שהמערכת היא לא הדפדפן.

 12. לגיימרים שביניכם
  לכל מי שלא קולט אז הנה העתיד.
  שמעתם כבר על הרצון שכולנו נשחק במשחקים הכבדים שלנו ברשת כן גם קרייסיס.אז ככה זה מתחיל…פייסבוק ואחרי זה יישומים כבדים יותר ובסוף כולנו נקנה משחקים בצורה חוקית כי קצת קשה למצוא שרתים פרוצים לשחק בהם…

 13. מערכת הפעלה לנטבוק
  למי שלא הבין, מדובר במערכת הפעלה לנטבוקים. איזה משחקים כבדים אתם מריצים על נטבוק ?
  צודקים בגוגל ש-90% מהאנשים ב-90% מהזמן משתמשים בדפדפן בלבד, וכל מערכת ההפעלה שמסביב זרה להם לחלוטין. הכרום OS מיועד לאותם אנשים.
  לדעתי מחשב כזה חייב להיות מחובר תמידית, בין אם דרך רשת סלולארית או WiMAX. חברות סלולר ותשתית יתחילו למכור את הדברים האלה בצירוף חבילת אינטרנט, ולדעתי אלה יהיו יופי של מכשירים לגולשים בדרכים.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close