היכרות עם X399 AORUS XTREME - הלוח השאפתני ביותר של Gigabyte • HWzone
מחשביםלוחות אםביקורותכתבות נבחרות

היכרות עם X399 AORUS XTREME – הלוח השאפתני ביותר של Gigabyte

אחד מלוחות האם הכי מתקדמים בשוק זוכה מאיתנו למבט מקרוב – האם הופכת למלכת ה-HEDT בממלכה של AMD?

מלחמת הליבות במעבדים נמצאת בעיצומה, כאשר המובילה בכמות לעולם השולחני היא אשר מוכרת בעלי 32 ליבות ללוחות אם סטנדרטיים בתושבת קיימת.

אותה התושבת בשם TR4 נולדה בשנה שעברה כאשר השיקה פלטפורמת אקסטרים המקבילה ל-LGA2066 של אינטל, אחת שתומכת בכמות אדירה של זיכרון בארבעה ערוצים ומעבדים בעלי כמות ליבות הגבוהה מ-8. הדור הראשון של כלל דוגמת ה- 1950X, המעבד השולחני הראשון בעל 16 ליבות שהושק בתג מחיר של 999 דולר.

זו הייתה מהפכה של ממש, ואחת שאילצה את במפתיע ובצורה מעט מסוכנת להקצות עוד דגמים של שתמצאו בשרתים ולגייס אותם במהירות לשוק השולחני. במבצע שכזה נולד לו המותג i9.

במאמר שכתבנו לאחרונה לא מזמן ציינו שאחד האפקטים של העלאה מיידית ומהירה בכמות הליבות הזמינה במעבדים היא הסיכון שלוחות האם הקיימים ומקבלים עדכון תוכנתי לדור חדש לא בנויים היטב להתמודדות עם אותם המעבדים המתקדמים, שכן אשר תוכנן למעבד של 100W לא יהיה שמח אם ישב לו בתושבת מעבד שצורך 150W.

מצב זה לא היה נכון רק לתושבת כמו LGA1151 החדשה של אינטל, שהחלה עם מעבדי 6 ליבות והתקדמה ל-8 ליבות, אלא גם לתושבות האקסטרים דוגמת TR4 של שהחלה עם 16 ליבות ובהחלטה חכמה של עלתה ל-32 ליבות בקפיצת חצי-דור.

X399 AORUS 7

ספינת הדגל הראשונה של יצרנית החומרה GIGABYTE לתושבת TR4 היה לוח האם AORUS Gaming 7, כאשר לוח אם זה כלל מערכת ייצוב מתח איכותית למדי בהתחשב במה שראינו עד כה בלוחות .

מערכת זאת התמודדה בצורה ראויה למדי עם ה-1950X גם מעל תדרי ברירת המחדל שלו, וזו לא משימה קלה בהתחשב בכך שבתרחישים מסויימים צריכת החשמל של המעבד הזה יכולה גם לעבור רף של 250W.

כאשר השיקה דור מעבדי Threadripper נוסף שכולל גם מעבדי 24 ו-32 ליבות לרבים מאיתנו היה ברור שיתכן ותהיה כאן בעיה. עיקר הבעיה היא שבניגוד לתדרים ופליטת חום נמוכים בהם כאלה בדרך כלל רצים בשרתים, כאן יש רצון לשרת לקוחות קצה עליון שחייבים ראויים בשלל תוכנות וגם במשחקים.

ה- 2990WX שהושק לאחרונה הוא מעבד 32 ליבות רעב לחשמל שכבר תועד כצרכן חשמל אדיר, כזה שגם 400W יעברו דרכו אל גוף הקירור שעליו בתור אנרגיית חום שצריך לקרר.

GIGABYTE עונה על האתגר חיש ומהר מפתחת בעל יכולות משופרות בכל הקטגוריות האפשריות. היא משתמשת במשוב מהקהל השאפתני ומייצרת את מה שלפי דעתנו הוא לוח האם המתקדם ביותר שלה בשנים האחרונות.

הכירו את הטוב ביותר של GIGABYTE

ה-X399 AORUS XTREME הוא לוח האם היוקרתי ביותר בכל סדרות לוחות האם הנוכחיים של , לפחות נכון לעת זאת. מחירו המומלץ הינו 2,500 שקלים – סכום מכובד במיוחד.

כמות הציוד ההיקפי שתקבלו בקופסא היא כראוי למוצר אקסטרימיסטי. יש גשרי , דיודות למדידת טמפרטורה, שלל חוברות והוראות הפעלה.

הנה כמה עובדות על ה-X399 AORUS XTREME: לוח אם זה הינו בתקן E-ATX שכן רוחבו חורג מרוחב ATX הרגיל בכ-3 סנטימטרים. גובהו של לוח אם זה סטנדרטי ועומד על 26.9 סנטימטרים, כמו זה של לוח ATX רגיל. לוח אם זה הונדס ועוצב לאחר שנודע ל-GIGABYTE כי בעלי יותר מ-16 ליבות הינם בדרך לצרכן.

יציאותיו האחוריות של לוח אם זה הינן אודיו ב-7.1 ערוצים, 3 יציאות רשת כאשר אחת מהן במהירות מדהימה של 10 גיגה-ביט. כמו כן ישנן 10 יציאות USB שכולן בתקן 3.1. יציאת Type-C אחת ו-USB סטנדרטית אחת הינן בתקן Gen 2 המכפיל את התעבורה של קודמו. זה הוא מערך ה-USB המתקדם ביותר של מאז ומעולם.

הברגת האנטנות היא למטרת WiFi בתקן AC במהירות מירבית של 867Mbps. כמו כן גם בתקן 4.2.

בחלק האחורי של לוח האם החליטה למקם גם כפתור הדלקה וכפתור איפוס ביוס.

אפרופו ביוס, בתחתית לוח האם ישנם חלק מהכלים שימשו טכנאים ושאפתנים בניטור תקלות והתמודדות עם . בין הכלים הללו אפשר למצוא מתג המחליף בין שני שבבי ביוס מותקנים, כך שבמידה והגדרות לא מאפשרות אתחול תקין, אפשר תמיד לעבור לביוס השני. כמו כן, ישנו מתג Safe boot המאפשר העלאה בהגדרות בטוחות וידועות מראש כדי ליצור יציבות. בנוסף לאלו ישנו צג LCD אשר יעצר על מספר ספציפי במידה וישנה שגיאה ברכיב מסוים, ולפי המדריך למשתמש ניתן לדעת היכן התקלה.

אני חושב שבצמוד לכל אלה יהיה חכם יותר למקם את כפתור ההדלקה ואיפוס הביוס, כמו גם כפתור ריסט. אני חושב שתמיד כדאי למען נוחות השימוש למקם את כל הכפתורים הללו יחדיו.

זה הוא לדעתי החלק החשוב ביותר של לוח האם הזה, והשיפור הגדול ביותר שנעשה במעבדות על מנת להביא מוצר מהסוג הזה.

מערכת אספקת הכח למעבד צריכה להיות הטובה מסוגה אם היא מיועדת עבור מעבד בעל 32 ליבות בתדר עבודה גבוה למדי למשתמשי קצה, ולמהדרין אפילו קצת .

כאן בחרה במערכת סולידית למדי. כמובן שהיא טכנית לא המשוגעת ביותר שיכלו לבחור בה, אפילו לא במסגרת הגבלת השטח שיש להם בלוח האם הזה. המערכת כוללת 2 בקרי מתח כאשר אחד מחובר ל-3 שלבים והשני מחובר ל-10 שלבים. כולם מאותו סוג תוצאת International Rectifier ומדורגים לזרם מירבי של 50A. ב- מדרגים את המערכת ל-650A, שזה כמובן הזרם המירבי אך חשוב להבין שלליבות העיבוד מוקצבים 500A "בלבד".

צריכת חשמל בוואט של שונים במאמץ – מקור: Tomshardware.com

זרם טיפוסי למעבד כמו 1950X עומד על כ-150A בעת רינדור כבד למשל. במעבדים כמו 2970WX בעל 24 הליבות, הזרם החשמלי מגיע בקלות ל-250A בשעת מאמץ מירבי. ב-2990WX בעל 32 הליבות זרם מירבי בעת מאמץ יכול להגיע ל-325A ואף יותר. ישנו צורך ברור ומובהק במערכת חשמלית דוגמת זאת שבלוח האם הזה כדי להתמודד עם 2990WX כראוי.

עצם העובדה ששלב יצוב מוגדר ל-50A לא אומר שרצוי שיעבוד בזרם זה, שכן ממש כמו בספקי כח ישנו גרף נצילות שבו באיזור 50% מגיעים לשיא, אחוז נצילות שנעבור בצורה משמעותית למדי אפילו עם ה-X399 XTREME בשימוש 2990WX, דבר שקצת מעלה שאלה עם יכולת ההתמודדות שלו עם .

אותה מערכת מייצבים תפלוט חום ואני מאוד שמח שב-GIGABYTE לוקחים זאת ברצינות רבה. זה העיצוב הכי קרוב לגוף מושלם כיום למייצבי מתח. מניפות אלומיניום הפך להיות דבר שנדיר להתקל בו כיום במערכות ללוחות אם. שטח הפנים הוא אדיר והתחתית עשויה נחושת עם צינור גם כן. גוף שכזה במיוחד במארז מאוורר יכול בשקט להתמודד עם 30W ויותר רק ממערכת יצוב החשמל. שימוש בגופי כמו שאנחנו פוגשים בלוחות למשל היה גורם לכיבוי הלוח בתוך שניות בודדות במאמץ, ללא ספק.

יש גם בונוס, מאחורי גוף הקירור הזה ישנם שני מאוורים שדואגים לזרוק אוויר קר ישירות על האיזור לתוספת .

כמובן שמדובר בלוח אם לצרכן, ויתכן שהצרכן הוא גם גיימר, אז ב- דאגו לאסטטיקה וכאחד שלא נחשב למעריץ גדול של טרנד ה- על כל דבר, אני חייב להודות שכאן זה נעשה באלגנטיות רבה ובמחשבה על עיצוב. יתכן וה- על XTREME הוא היפה ביותר שנתקלתי בו עד כה.

כמה מילות סיכום בנוגע ללוח האם הזה. מאוד התרשמנו מרמת ההנדסה שמדגימה GIGABYTE ומהמענה המהיר והנכון לצרכן ששוקל בניה של מערכת עיבוד מתקדמת על בסיס מעבד 24 או 32 ליבות של . לא חסר דבר בלוח אם שכזה, ובעלי 24 ליבות ופחות גם יכולים לחלום על אמיתי מבלי לחשוש להמיס את לוח האם, וזה נאמר ברצינות רבה.

אנחנו בתקופה קצת משונה בעולם המעבדים ולוחות האם, תקופה שבה מעבד לבדו צורך מאות וואט בעת מאמץ וצריך שתהיה חומרה שמתאימה למשימה. אולי בקרוב כאשר דור 7 הננומטר יכנס לפעולה הרוחות מעט ירגעו ויעילות החשמל תעלה משמעותית. עד אז, יש צורך ממשי במפלצות הנדסיות בשביל להתמודד עם מה שנראה כמו שרת רב-תושבתי בתוך מעבד בודד.

תגיות
Back to top button
Close
Close