היכונו: דור ה-Ryzen 2 יגיע בתוך שלושה חודשים

מעבדים שולחניים חדשים בתהליך ייצור חדש ינסו להמשיך ואפילו להגדיל את ההצלחה של משנה שעברה – ויש עוד מפות דרכים מפורטות לשנים הקרובות

בתוספת למוצרים המגוונים שלה שהוצגו הלכה למעשה, באופן זה או אחר, בתערוכת CES 2018 העצומה – חברת סיפקה לנו גם הצצה לתוכניותיה המעודכנות לשנה הקרובה, וגם לשנתיים הבאות בתור – עד 2020, עם כמה הפתעות ביחס לפרסומים שראינו בשנה שעברה, וכמה אישורים לשמועות שהסתובבו להן בחוץ בתקופה האחרונה.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


Ryzen 2 ו- 2 – השנה

כפי שטענו שמועות כבר פני כמה חודשים, התוכניות של לשנת 2018 אינן כוללות השקה של מוצרי Zen 2 – אך כן כוללות השקה של דור מעבדי Ryzen 2 חדש, אשר יבוסס על ליבות עיבוד משופרות קלות בשם Zen+, עם התבססות על תהליך ייצור עדכני של 12 ננומטר בשותפה הראשית GlobalFoundries. תהליך הייצור הטרי אמור לאפשר לקבל ביצועים גבוהים בכ-10 אחוזים באותה צריכת הספק, ויחד עם שיפורים וטיובים נוספים בעיצוב של המוצרים נראה כי נוכל לקבל מעבדים מלוטשים יותר שיבטיחו כי היחסים התחרותיים מול יישמרו בכל מהלך השנה.

מפת הדרכים של ל-2018 דלפה לרשת עוד קודם – וכעת מקבלת אישרור

החל מחודש אפריל 2018 אנו עתידים לראות מעבדי Ryzen 2000 שולחניים חדשים, ככל הנראה ללא הגדלה של מספרי ליבות העיבוד הזמינות המוכרות לנו מהדור הראשון – ובין יולי 2018 לדצמבר 2018 אנו אמורים לקבל גם מעבדי Threadripper 2 מרובי ליבות ומעבדי Ryzen Pro 2 בהתבסס על Zen+. מה שלא מופיע בשום מקום במפת הדרכים שלכאורה מציגה את השנה הנוכחית כולה הוא אזכור לכוונה להשיק דגמי Ryzen חדשים עם ליבות ה-Zen+ או דגמי Ryzen נייחים משולבי ליבות גראפיות – כאשר השמות של מוצרים אלו שכבר מתחילים בספרה 2 עשויים לרמוז לנו על כך שאין כל כוונה להציע מוצרים מעודכנים אלו, אלא לבצע את המעבר ישירות לליבות ה- 2.

טכנולוגיות משופרות ומשפחת ערכות שבבים חדשה, שמבטיחה להציע לקונים לוחות אם במחירים קורצים במיוחד

Vega בזינוק של זוג דורות

ההפתעה העיקרית במפת הדרכים של לארכיקטורת העיבוד הגראפיות שלה היא בכך שהיורשת ל- תהיה…Vega, הפעם בתהליך ייצור חדשני של 7 ננומטר. בחברה החליטו לוותר על כוונה לשדרג את לתהליך הייצור ב-12 ננומטר השנה, וישקיעו במקום זאת מאמצים מירביים בהתאמת הקיים לתהליך הייצור העתידי (כרגע לא לגמרי ברור האם הוא של GlobalFoundries או של , עם שמועות שונות שמצביעות לשני הכיוונים), כבר בתחילת שנת 2019.

מתכננת להיות הראשונה בעולם המחשבים עם מוצרי 7 ננומטר?

זה לא אומר שלא נראה בשנת 2018 השקות כרטיסי מסך חדשים – נראה כי יש סיכוי סביר בהחלט לכך שנראה כרטיסים חדשים שמבוססים על Vega "הקלאסית" בשוק הנייחים הבינוני ובשוק הנמוך – ובחברה אפילו מכוונים לאספקת דוגמאות ראשונות של כרטיסים מקצועיים ממשפחת ה- Instinct לשותפות קרובות מרכזיות, בהתבסס על ב-7 ננומטר, עוד לפני סוף השנה.

כרטיס עם 7 ננומטר ראשון עשוי להגיע עוד לפני סוף השנה – אבל לא לשוק הביתי

אחרי Vega הבא יגיע עוד דור 7 ננומטר, Navi שמו (אולי בתוך פחות משנה מבואה של Vega ב-7 ננומטר? נוכל רק לנחש), ועד שנת 2020 אנו אמורים לראות את הדור הבא-הבא, שעדיין אין לו אפילו שם קוד – עם התבססות על תהליך ייצור משופר אחר שמכונה 7 ננומטר פלוס, בדומה לאופן שבו תהליך ה- פלוס ב- קיבל את הכינוי 12 ננומטר בסופו של דבר.

Zen 2 כבר מוכן

מפת הדרכים לליבות העיבוד של החברה לא שפכה עלינו ערימות של מידע חדש, אך הצהירה כי עבודת הפיתוח העיקרית והמרכזית עבור ליבות הדור הבא, 2, בהתבסס על תהליך הייצור ב-7 ננומטר, כבר הסתיימה – במה שעשוי להיות רמז לכך שהשקת מוצרים מסחריים ראשונים (משפחת ה- 3000, יש להניח) תגיע כבר עם תחילת שנת 2019, ועם מעט מזל אולי אפילו קצת לפני סוף 2018.

הפיתוח הסתיים – וכעת אנחנו ממתינים בעיקר לכך שתהליך הייצור יבשיל לשימוש המוני

אחרי Zen 2 אמורות להגיע ליבות Zen 3 משופרות משמעותית בהתבסס על תהליך 7 ננומטר פלוס, אי שם במהלך שנת 2020 – כאשר אנחנו לא נופתע אם בין דורות אלו נקבל עוד מוצרים עם ליבות Zen 2+, שיהיו שיפור מינורי יותר שמטרתו תהיה להותיר מידת התעניינות ראויה במוצריה של בכל זמן נתון.

סביר להניח שנראה שילוב בין ליבות 2 לבין ליבות Navi במעבדי APU עתידיים – ובין ליבות 3 לדור שיחליף את בתחילת העשור הבא

סוף כל סוף, כרטיסים גראפיים לניידים

הקינוח של החברה היה בהכרזה על כרטיסים גראפיים ייעודיים חדשים לניידים, אחרי זמן בלתי מבוטל שבו ראינו בעיקר זמינות מצומצמת ונדירה מאוד של גירסאות מארכיטקטורת ה-Polaris, בעיקר בגירסת ה- RX 550 הבסיסית. הדגמים החדשים יבוססו על ארכיטקטורת ה-Vega העדכנית ב-14 ננומטר כמובן, עם עובי מקוצץ (1.7 מילימטרים, בדומה למוצרים הקומפקטיים ביותר בשוק מבית המתחרה NVIDIA) ובעיקר עם HBM2 שיהיו מובנים יחד איתם בהתבסס על אינטרפוזר סיליקוני, לראשונה בכרטיס גראפי דיסקרטי.

דגמי למובייל הוכרזו – אבל לא באמת נחשפו

אין לנו שום פרטים נוספים על הדגמים שיוצעו במסגרת משפחה חדשה זו, אך אזכור של מחשבים דקים במיוחד בכמה הזדמנויות בשקפים הכלליים שנחשפו מצביע על כך שאלו לא יהיו בהכרח מוצרים שיתחרו ב- GTX 1080 בתצורתו הניידת, אלא כאלה שיכוונו לביצועים ראויים לגיימינג בינוני בצריכת הספק נמוכה ככל הניתן. בכל אופן, זה אמור להיות שיפור גדול הן ביכולות והן בתחרותיות בהשוואה לכרטיסי ה- הניידים, ואנחנו מקווים לראות מוצרים ממשיים ראשונים כמה שיותר מהר.

HBM2 בניידים היא בחירה מעניינת שעשויה להצביע על כך ש-Vega כלל אינה מתוכננת לעבור עם גראפיים ממשפחת ה-GDDR

עוד חדשות חמות מתערוכת CES 2018 מצפות לכם בקרוב – המשיכו להתעדכן איתנו!