היישר מסין: מרובעי ליבה זולים • HWzone
מחשבים

היישר מסין: מרובעי ליבה זולים

אוניברסיטה סינית עשויה להתחרות באינטל וב-AMD על שוק מרובעי הליבה הזולים.
 
במשך השנים ניסו חברות רבות להתחרות באינטל על שוק המעבדים המיועדים לסט הפקודות x86, אבל מלבד AMD (וגם זה לא הולך בשנתיים האחרונות), כולן הרימו ידיים והתפרקו בשלב מסוים. ניסיון נוסף, שייתכן מאוד ויסתיים ביותר מסתם ניסיון, בדמות מעבד מרובע ליבה מגיע כעת מאוניברסיטה סינית, וככל הנראה ייקרא Loongson.
 
בעבר, התקיימו זוג מעבדים שיוצרו מארכיטקטורת ה-Loongson: ה-Loongson וה-Loongson II. מעבדים אלו לא התחרו לא באינטל ולא ב-AMD, מכיוון שלא היו מסוגלים להריץ את סט הפקודות x86. ה-Loongson שימש בעיקר למחשבים ניידים שנועדו לתלמידי ייסודי וחטיבה, ותמך בסט פקודות של 32 ביט בלבד. כל מהות המעבד הייתה להריץ גרסאות סיניות של לינוקס, המתאימות למבנה האלפביתי הסיני הסבוך. שיפור של המעבד אשר הגדיל את מהירות השעון שלו, כמו גם יכולת לעבד פקודות באורך של 64 ביט, הוצג עם חשיפת ה-Loongson 2.
 
כל זאת הולך להשתנות עם הצגת ה-Loongson 3. בזכות הוספת 200 פקודות נוספות אותן יוכל המעבד לבצע בצורה מובנית, יתמוך המעבד באופן חלקי גם בסט הפקודות x86, ולפיכך יתחרה במעבדיה של אינטל ו-AMD. על פי מפתחי המעבד, הוא יכלול 4 ליבות, ובקר זיכרון DDR2 מובנה, בדומה לזה הנמצא במעבדי AMD הנוכחיים, כאשר שיווקו יתחיל בשלב כלשהו בשנת 2009. מפתחי המעבד מדגישים כי אין זה מעבד x86 תקני, אבל 200 הפקודות החדשות שהוא יכיל יאפשרו לו להריץ גם את סט הפקודות הזה, בנוסף ל-RISC. בנוסף למעבד שישוחרר ב-2009, מתכננת האוניברסיטה גם גרסאת מעבד שתקרא Godson 3 שתהיה אף מורכבת יותר. גרסה זו תכיל 8 ליבות, כשאחת מהן יכולה להיות ליבה ייעודית לעיבוד גראפיקה.
 
מעבד ה-Loongson, הגרסאות החדשות צפוייות לתת פייט רציני
תמיכה זו של המעבד החדש ב-x86 צריכה להדאיג את אינטל ו-AMD, מכיוון שכל מעבד שהחברה הסינית תמכור (ושתי החברות יודעות שהמזרח הוא שוק אדיר), הוא לקוח ששתי יצרניות המעבדים מפסידות. הדבר החשוב ביותר במעבד החדש, הוא העובדה שהפרויקט ממומן על ידי ממשלת סין, שמתכוונת להמשיך ולממן אותו עד שהמדענים מהאוניברסיטה ייצרו משהו תחרותי, ועדיין כזה שגם פשוטי העם ייכולים להרשות לעצמם לרכוש.
 
העולם מכפיל את עצמו
בתוכנות התומכות בשימוש ביותר מ-2 ליבות, ניתן לראות בבירור שיפור של כמעט פי 2 בביצועים אם משווים כפול ליבה ומרובע ליבה בעלי תדר ומאפיינים זהים (או במקרה הזה, עם יתרון קל לכפול הליבה), מה שאומר שאם העולם ימשיך להתקדם כפי שהוא מתקדם היום לקראת תמיכה רחבה בריבוי ליבות, המחשבים המבוססים על ה-Loongson 3 עלולים לנגוס במכירותיהם של מחשבים המבוססים על מעבד ה-Atom של אינטל ועל מעבדי ה-C7-M ו-NANO מבית VIA. אנחנו נמשיך לעקוב אחרי הסיפור בעניין רב, שכן מרובע ליבות שגם יהיה זול צפוי להיות להיט פה בארץ ובעולם בכלל.


תגיות

6 תגובות

  1. סין יכולה למוטט הרבה חברות מערביות
    עם אוכלוסיה של מיליארד וחצי סינים שמשוגעת על גאג'טים אפשר לבנות הרבה מוצרים שמשתפרים בהדרגה.
    מי שזוכר עם איזה מכוניות גרוטאות התחילו היפאנים ועד יצירות המופת של היום, עכשיו קוריאה ומחר סין.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close