הטאבלט של מיקרוסופט חוזר, והוא זול ותחרותי יותר מאי פעם

שנתיים וחצי אחרי הכישלון הצורם של Windows RT, מיקרוסופט משיקה מתחרה נוסף לאייפד ולמכשירי האנדרואיד – הפעם עם חלונות בגירסה מלאה "אמיתית", שבבי אטום ב-14 ננומטר ועוד הפתעות

הפעם האחרונה בה ראינו טאבלט Surface של מיקרוסופט אשר לא השתייך אל משפחת ה-Pro, זה היה ה-Surface RT שהריץ את מערכת החלונות RT לשבבי ARM, אשר התרסקה ונעלמה מחיינו כמעט באותה המהירות שבה היא הגיעה אליהם. אותה מערכת הפעלה נשכחת זכתה לגלים של ביקורות שליליות בשל אי בהירות בנוגע לתמיכה התוכנתית הלקויה שלה, אך נראה שמותג ה-Surface "הסטנדרטי" שרד את אותה התנסות לא מוצלחת – וחוזר כעת, חמוש למלחמה ישירה מול האייפד.

https://www.youtube.com/watch?v=vPto6XpRq-U

ה-Cherry Trail של אינטל בהופעת בכורה

הטאבלט החדש של מיקרוסופט, שעונה לשם Surface 3 (לא לבלבל עם Surface Pro 3, שהושק לפני מספר חודשים), מציע שבב אטום, אך לא סתם שבב אטום כמו שכבר ראינו במספר גדול של טאבלטים מבוססי חלונות בשנה האחרונה – השבב המתקדם ביותר מדור ה-14 ננומטר החדש שנחשף מוקדם יותר השנה, עם ארבע ליבות Airmont בתדר מירבי של 2.4GHz תוספת לליבה גראפית מובנית מהדור השמיני של אינטל עם 16 יחידות ביצוע.

יחד עם שבב ה-Atom x7-Z8700 שעושה את הופעת הבכורה שלו במכשיר מסחרי, תמצאו ב-Surface 3 גם מסך ClearType בגודל 10.8 אינץ' וברזולוציה בלתי רגילה של 1920×1280 פיקסלים (כולל תמיכה בעט ה-Surface Pen, כמו ב-Surface Pro 3), נפח אחסון מובנה של 64GB או 128GB בתוספת 2GB או 4GB של זכרון RAM, מערכת חלונות 8.1 עם גישה לשירות ה-Office 365 ול-1TB של נפח אחסון בענן של מיקרוסופט חינם למשך שנה, מצלמה 8 מגה פיקסל ראשית, מצלמת 3.5 מגה פיקסל משנית, קישוריות Wi-Fi עם תמיכה בתקן ה-802.11ac וגם סוללה שאמורה לספק כעשר שעות עבודה בין טעינה לטעינה.

לשמחתנו, ה-Surface 3 לא הולך בדרכו של ה-Macbook החדש ומציע קצת יותר מחיבור בודד - אם כי אף אחד מהם אינו בתקן ה-USB 3.1
לשמחתנו, ה-Surface 3 לא הולך בדרכו של ה-Macbook החדש ומציע קצת יותר מחיבור בודד – אם כי אף אחד מהם אינו בתקן ה-USB 3.1

המפרט של ה-Surface 3 נראה די תחרותי בהשוואה לאלו של טאבלטים מתקדמים אחרים שניתן למצוא בשוק היום, וכך גם המחיר שלו – שיחל מ-500 דולר לגירסה עם 64GB של אחסון ו-2GB של זכרון RAM, יעלה ל-600 דולר לגירסת 128GB עם 4GB של RAM וימשיך לצמוח עוד קצת בגירסאות אשר יציעו גם קישוריות סלולר מהדור הרביעי (ויושקו בהמשך הדרך).

ל-Surface 3 מעמד בטכנולוגיה דומה לזו של דור ה-Surface Pro 2 - מה שאומר תמיכה בשלושה מצבים בלבד, ללא יכולת הכיוונון המלאה של ה-Pro 3
ל-Surface 3 מעמד בטכנולוגיה דומה לזו של דור ה-Surface Pro 2 – מה שאומר תמיכה בשלושה מצבים בלבד, ללא יכולת הכיוונון המלאה של ה-Pro 3

הטאבלט שיקפיץ את מיקרוסופט לליגה של הגדולים?

לא נוכל לשפוט בצורה רשמית מבלי שנראה אותו בפעולה במציאות ולפני שנקבל המחשה ליכולותיו של דור שבבי ה-Cherry Trail, אך על פניו ה-Surface 3 נראה כמו אלטרנטיבה ראויה מאוד הן ל-iPad Air 2, הן למכשירי האנדרואיד המתחרים והן לכל אותם טאבלטים וניידים היברידיים מוזלים שמריצים חלונות – במיוחד לכל אותם צרכנים שאוהבים (או לפחות מסמפטים) את חלונות 8.1 ומעוניינים לשמור על גישה לשימושיות והבסיס התוכנתי הרחב שלה בכל מקום שבו הם נמצאים.

ה-Surface 3 זמין לרכישה מוקדמת כבר עכשיו, ויגיע אל החנויות בפועל בתחילת חודש מאי
ה-Surface 3 זמין לרכישה מוקדמת כבר עכשיו, ויגיע אל החנויות בפועל בתחילת חודש מאי

המכשול הגדול ביותר עבור ה-Surface 3 אצל הצרכן הישראלי הממוצע עשוי להיות הזמינות הכמעט בלתי קיימת שלו בארץ הקודש, זאת בהנחה שלא נראה שינוי במדיניות מצד מיקרוסופט (שלא ממש מכירה בשוק הארצישראלי) בתקופה הקרובה. עם זאת, עבור אלו המבקרים לעיתים קרובות בחו"ל ו/או רוכשים מוצרים באופן מקוון, ה-Surface 3 מסתמן כמו מכשיר מבטיח למדי.

ה-Surface 3 מציע תגי מחיר תחרותיים, אך אם תרצו לקבל את מלוא היכולות והשימושיות שלו תצטרכו להוסיף סכומים נוספים ובלתי מבוטלים – החל מ-50 דולר בעבור עט המגע, דרך 130 דולר עבור המקלדת וכלה ב-200 דולר בעבור תחנת עגינה עם סוללה ומספר חיבורים נוספים

האם מיקרוסופט קלעה בול למטרה, או שמא מדובר בעוד טאבלט חלונות שישכח במהירות הבזק? ספרו לנו מה דעתכם בתגובות!