החורף יהיה חם: היכונו לבואם של כרטיסי המסך כפולי הליבות • HWzone
מחשביםכרטיסי מסך

החורף יהיה חם: היכונו לבואם של כרטיסי המסך כפולי הליבות

לצד ה-Radeon Fury הכפול שאותו ראינו מציץ לרגע בעבר, מסתמן שגם למתחרה יש תוכנית להשקת כרטיס דגל כפול משלה. מבחן הביצועים האולטימטיבי של הדור הנוכחי?

ניתן לטעון כי מערכי SLI ו-CrossFire הם אפקטיביים יותר ואפילו יכולים לספק טובים יותר, אך אי אפשר להכחיש את הקסם שגלום בכרטיסי מסך כפולי ליבות – היכולת לקחת צמד מהליבות הגראפיות המתקדמות והעוצמתיות ביותר שזמינות בשוק ולכלול אותן יחד על מעגל מודפס בודד, לקבלת מספרים וביצועים שלא דומים לשום מוצר בודד אחר בשוק היא קוסמת מאוד, גם אם אתם יכולים רק לפנטז על הפעלה של אחד כזה במערכת האישית שלכם.

אם להאמין לדיווחים העדכניים, לקראת סוף השנה הנוכחית אנחנו נקבל צמד נוסף של כפולי ליבות – שפעם נוספת ישבור את כל השיאים שניתן להעלות על הדעת.

מצידה של אין לנו יותר מדי הפתעות – מפתחת השבבים הציעה לנו הצצה לכרטיס בעל זוג ליבות Fiji עדכניות עוד כשחשפה אותן לראשונה ביוני 2015, כאשר המוצר המדובר (Radeon Fury X2?) עתיד להציע מימדים קומפקטיים מאוד ביחס לכרטיסים כפולים אחרים, תודות לזכרונות ה-HBM שיושבים יחד עם הליבה עצמה וחוסכים המון מקום על גבי המעגל המודפס. הדיווחים העדכניים מנבאים לנו השקה רשמית במהלך החודשיים האחרונים של שנת 2015, עם זוג ליבות Fiji מלאות, מעטפת הספק שתעמוד על קצת פחות מ-400 וואט וביצועים שיתקרבו בשיאם ל-17TFLOPS – כלומר 17 טריליון (ביליון) פעולות נקודה צפה בכל שנייה.

גודלו של ה-Fury X2 עשוי להיות דומה יותר לזה של כרטיס חד ליבתי מבית NVIDIA, ואנחנו תוהים האם גם פה נראה קירור מים - או שמא המעטפת התרמית הגבוהה תדרוש קירור אוויר מאסיבי מקור: legitreviews.com
גודלו של ה-Fury X2 עשוי להיות דומה יותר לזה של כרטיס חד ליבתי מבית , ואנחנו תוהים האם גם פה נראה מים – או שמא המעטפת התרמית הגבוהה תדרוש אוויר מאסיבי
מקור: legitreviews.com

ההפתעה היחסית מגיעה אלינו מצד היריבה , אשר ערכה לאחרונה פגישת משקיעים סודית בה חשפה מוצר חדש. המוצר אולי לא נחשף, אך הכותרת 'GeForce GTX Times Two' לא ממש אפשר להתבלבל – גם מפתחת השבבים מסנטה מוניקה מכינה לנו כרטיס מסך כפול ליבות לקראת סוף השנה, לכאורה. גם כאן אנו עתידים לקבל זוג ליבות GM200 פתוחות לחלוטין (3,072 יחידות CUDA בכל אחת) או כמעט פתוחות לחלוטין, כמו אלו שראינו ב- Ti (כלומר 2,816 יחידות CUDA בכל אחת), עם מעטפת תרמית שתנשוק ל-400 וואט וככל הנראה גם מימדים פיזיים משמעותיים יותר, בשל השימוש בזכרונות וותיקים יותר.

כותרת סודית שלא משאירה הרבה מקום לטעויות, על פניו
כותרת "מסתורית" שלא משאירה הרבה מקום לטעויות, על פניו

סימן שאלה גדול בנוגע לצמד הכרטיסים הכפולים המדובר מתייחס אל מחירם המיועד – האם היצרניות יבחרו להציע לכרטיסים אלו מחיר שיהיה תחרותי בהשוואה למחיר של צמד כרטיסי חד ליבתיים מקביל שישולב במערך או CrossFire, כלומר באיזור ה-1,000 עד 1,200 דולר, או שמא נראה כאן תמחור יקר משמעותית (1,500 דולר ואולי גם צפונה) שלמעשה יהיה הגיוני רק עבור צרכנים שעבורם עלות היא כלל אינה שיקול, אלא רק הביצועים והיכולות בפועל.

מפלצת ה-Fiji הכפולה של AMD, כפי שהוצגה בחודש יוני האחרון
מפלצת ה-Fiji הכפולה של , כפי שהוצגה בחודש יוני האחרון

כך או כך, אין שום וויכוח כי צמד המוצרים החדש יהיה מיועד לאלפיון העליון של שוק הגיימינג, אך מי יודע – אולי מתישהו בעתיד נראה גם תמחור אגרסיבי הרבה יותר, כמו זה שהלבישה ל- R9 295×2 בשלב מסויים, שיהפוך אותן לתחרותיים עבור מגוון צרכנים רחב הרבה יותר.

הכרטיס כפול הליבות האחרון של NVIDIA, ה-GTX Titan Z, נשא תג מחיר משוגע לחלוטין של 3,000 דולר, שלאחר מכן הצטמק ל-1,500 דולר "בלבד" - נקווה שהפעם ב-NVIDIA ילכו על תמחור קצת יותר שפוי כבר מההתחלה
הכרטיס כפול הליבות האחרון של , ה-GTX Titan Z, נשא תג מחיר משוגע לחלוטין של 3,000 דולר, שלאחר מכן הצטמק ל-1,500 דולר "בלבד" – נקווה שהפעם ב- ילכו על תמחור קצת יותר שפוי כבר מההתחלה

לקינוח, ייהיה מעניין מאוד לראות את מצב יציבות הביצועים בצמד כרטיסי-העל החדש, כשזה יושק בסופו של דבר. אחת מהבעיות המרכזיות בכרטיסי ליבה כפולה וגם במערכי SLI ו-CrossFire עד היום הייתה יציבות ביצועים בעייתית, כשרמת ה-FPS הממוצעת לאורך זמן הייתה גבוהה, אך בפועל בכל כמה שניות היה קיים פריים בודד או מספר פריימים שזמן העיבוד שלו היה ארוך מאוד, והתוצאה בפועל הייתה גמגום רגעי (Micro-stutter) אשר היה פוגע בחוויית המשחק הכוללת ובתחושת הגיימינג "החלק" שכולנו מחפשים. בדור האחרון ראינו שיפורים גדולים ביציבות הביצועים, במיוחד מצידה של שאצל הבעיות האלו היו משמעותיות הרבה יותר בעבר – ועל כן יהיה מעניין מאוד לראות עד כמה יציבים יהיו הביצועים בכרטיסים המשלבים זוג ליבות שזקוקות לעבוד בהרמוניה מלאה, וללא אף פריים שנופל בין הכיסאות ומתעכב.

dnv dnv11

הערכות של המפרטים הטכניים עבור הכרטיסים הכפולים החדשים של ו-, מהאתרים guru3d.com ו-videocardz.com בהתאמה

קישורים נוספים

תגיות

תגובה אחת

  1. כמובן שנקנה שניים כאלה ונחבר אותם ב-SLI. יהיה טירוף!!!

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close