הושק ה-iPhone של אפל

אין תגובות

לאחר שנתיים וחצי של פיתוח, אפל הציגה אתמול בכנס ה-MacWorld בסאן פרנסיסקו, את ה-iPhone – אשר שמועות אודותיו מופצות כבר חודשים ברחבי הרשת. ה-iPhone משלב שלושה גאדג'טים – טלפון סלולרי מהפכני, נגן iPod בעל מסך רחב ויכולות אינטרנט מתקדמות, במכשיר כף יד אחד קל-משקל.

ה-iPhone מציג ממשק משתמש חדש לגמרי המבוסס על מסך מגע רחב, ומאכלס פריצת-דרך בתחום התוכנה, אשר מאפשרת למשתמש שליטה מלאה דרך אצבעותיו בלבד. בנוסף, ה-iPhone מציג עידן חדש של מורכבות ותחכום בטלפונים סלולריים, אשר לטענת אפל, מגדירים לגמרי מחדש את האפשרויות הניתנות למשתמשים.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


"ה-iPhone הוא מכשיר מהפכני וקסום, אשר פשוט נמצא 5 שנים לפני כל טלפון סלולרי אחר" טען סטיב ג'ובס, מנכ"ל ומייסד אפל, בנאום הפתיחה של MacWorld. "אנו נולדים עם מכשיר ההוראה האולטימטיבי – אצבעותינו – וה-iPhone משתמש בהן ליצירת ממשק-המשתמש המהפכני ביותר מאז עכבר המחשב."

ככל שהטכנולוגיה מתפתחת – השימוש בה נעשה מורכב יותר ודורש הסתגלות, אך נראה כי ה-iPhone מתיימר לחלוק על טענה זו. ביחד עם מערכת ההפעלה Mac OS X ותפריטים שנבנו מתוך מחשבה על נוחות ופשטות השימוש, יתכן ואפל על גבול יצירת מהפיכה נוספת, כפי שעשתה עם ה-iPod.

החיוג במכשיר, מתבצע על ידי לחיצה על שם או מספר היעד בספר הטלפונים. עדכון ספר הטלפונים עצמו, בנוסף להוספת היעדים במכשיר, מתבצע דרך סנכרון עם המחשב האישי, עם ה-Mac של אפל או כל מחשב PC ואף דרך הרשת על ידי שירותים נתמכים (כרגע ישנו שיתוף פעולה של אפל ו-Yahoo בעניין זה). בנוסף, רעיון שכנראה נלקח מה-iPod, הוא יצירת 'יעדים מועדפים' לחיוג מהיר ומיזוג מספר שיחות לצורך שיחת ועידה.

ההודעות הקוליות, נושא מייגע לאנשים בעלי לוח-זמנים צפוף, גם כן מקבלות עדיפות ב-iPhone ומסודרות בצורה הדומה לדוא"ל. ההודעות מוצגות כפריטים וויזואליים במכשיר והמשתמש יכול לבחור למה להאזין בלי לעבור על כל הרשימה לפני כן. עבור שליחה וקבלת SMS, המכשיר בעל יישום המכיל מקלדת QWERTY מלאה הנפרסת על מסך המגע בעת התכתבות. גם פה ה-iPhone מקל על משתמשיו ומכיל מנגנון לתיקון שגיאות פיזיות בהקלדה.

המכשיר מכיל גם מצלמה, מעט מאכזבת שכן ציפינו למספרים הרבה יותר מרשימים, בעלת 2 מגה-פיקסל, כאשר הדגש הוא על יישום ארגון התמונות אשר נשלט על ידי "תנועת אצבע קלילה" ומסתנכרן עם ה-PC או ה-Mac.

אפל מגדירה את הטלפון בין השאר כ-'iPod בעל מסך רחב'. בין אם זהו באמת ה-iPod הבא עליו בוססה חרושת השמועות בשנה האחרונה או לא, איננו יכולים לומר, אך ה-iPhone בהחלט לא רחוק מחזון המעריצים.

כפי שניתן להסיק, שליטה על ניגון המוזיקה, הסדרות והסרטים, מתבצעת כולה דרך מסך המגע ומאמתת את הביטוי שאפל הדביקה ליישום – "לגעת במוסיקה". חידוש מעניין, אם כי לא מאד פרקטי, הוא ה-Cover Flow – אפשרות לנווט על פני עטיפות האלבומים. תאורטית, המעבר אמור להוות דרך קלה ומהירה לשנות שיר בין שני אלבומים שונים, אך בפועל, משתמשים עם עשרות אלבומים ירגישו אבודים בחיפוש אחר רצונם. הדבר היותר מושך בתכונה הזו, הוא תפריט המעבר שמופעל אוטומטית ברגע שמטים את ה-iPhone לצורה אופקית, כפי שמודגם פה.

למכשיר מסך בגודל 3.5 אינץ' ברזולוציה של 320×480 פיקסלים, כלומר, 160 פיקסלים לאינץ' מרובע, אשר מקנה לו יכולות וידיאו, וגם פה אפל הוסיפו שליטה אינטואטיבית ופשוטה. הסדרות והסרטים (וכמו כן השירים) יסונכרנו דרך המחשב, ועל ידי תוכנת ה-iTunes של אפל – שכיום כבר מציעה כ-350 תוכניות טלוויזיה, 250 סרטים ו-5000 קליפי מוזיקה. ניתן יהיה כמובן להוסיף סדרות שכבר נמצאות על הכונן הקשיח, אך יתכן ותדרש המרה לתצוגה ראויה ב-iPhone.

למרות היותו דור 2.75, ה-iPhone יכול בקלות לבייש חלק נכבד מהטלפונים הסלולריים המתקדמים ביותר אשר נמכרים כיום בחו"ל (בארץ לצערנו זה כולל את כלל השוק). עם תמיכה רחבה ב-HTML, למכשיר יכולת לתקשר עם מרבית שירותי ה-POP3 וה-IMAP הסטנדרטיים (כגון ה-Gmail של Google ו-Microsoft Exchange), ומכאן, להציג תמונות וגרפיקה יחד עם הטקסט. בנוסף, המכשיר תומך בטכנולוגיית הדחיפה (Push Mail), בדומה ל-BlackBerry, מה שמבטיח עדכוני דוא"ל בזמן אמת. בנוסף, ה-iPhone מתגאה בריבוי-משימות ולכן הורדת מיילים בזמן גלישה באינטרנט הוא לא עניין של מה-בכך.

שוטטות באינטרנט דרך ה-iPhone תיעשה דרך דפדפן ה-Safari של אפל, והחברה מבטיחה חוויה כיפית ויעילה: הצפיה בדף תיעשה בצורה אנכית, כאשר ניתן להתקרב (Zoom) אל הדף על ידי תיפוף קל על מסך המגע, ולעבור למצב צפיה רחב על ידי הטיית ה-iPhone כמו במעבר למצב ה-Cover Flow. הגלישה מתבצעת דרך רשת ה-EDGE או דרך נקודות WiFi וניתן לסנכרן את האתרים המועדפים (Bookmarks) מהמחשב או ה-Mac.

כפיצוי על חסרונו של GPS במכשיר, ה-iPhone מכיל את שירות המפות של Google, שרות ה-Google Maps, ויישום מבית אפל להשלמת החוויה. בדומה ל-Google Earth, השירות מציג מפות ואף תמונות לווין אותן מחפש המשתמש, אך עם אפשרויות נוספות כגון חיפוש והצגת מרכזי קניות ומיקומם על המפה. בנוסף, למכשיר גם תמיכה בווידג'טים (Widgets).

מההיבט הטכני, הצהרתו של סטיב ג'ובס בדבר הימצאות ה-iPhone חמש שנים לפני מתחריו לא נראית עד-כדי כך מוגזמת. ה-iPhone מכיל שלושה חיישנים מובנים: מהירות, מרחק ואור. שלושתם נועדו להעשיר את חווית השימוש, אך יותר חשוב, להאריך את חיי הסוללה. חיישן המהירות נועד לגלות מתי המשתמש משנה את תנוחת המכשיר מאנכית לאופקית, ולשנות את מצב התצוגה בהתאם – מה שתורם לצפייה נוחה יותר בדפי אינטרנט ובגודל תמונה טבעי יותר. חיישן המרחק נועד לגלות את קירוב המכשיר לאוזן, ולכבות את המסך ללחיצות בלתי-רצויות וחסכון בחיי הסוללה, ותפקידו של חיישן האור, הוא התאמת בהירות המסך לכמות האור בחוץ כדי לספק תמונה ברורה – וכמובן לחסוך בזמן סוללה.

בסופו של עניין, הייתה זו השקת ראווה. ה-iPhone יהיה זמין בארצות-הברית רק ביוני, ברבע האחרון של 2007 באירופה, ומתי שהוא ב-2008 באסיה. מחיר דגם ה-4 גיגה-בייט יעמוד על 499 דולרים בארה"ב ודגם ה-8 גיגה-בייט יתומכר ב-599 דולרים. המחיר כולל התחייבות לשנתיים למפעילת הסלולר Cingular, חטיבת הסלולר של AT&T, שתשווק את הטלפון באופן בלעדי בארה"ב. מחירו של המכשיר בארץ אינו ידוע וספק רב אם המכשיר ישווק בתקופה הקרובה בצורה רשמית בארץ.

לפי ג'ובס, הצלחת המכשיר מבחינתו ומבחינת תהיה תפיסת נתח שוק של אחוז אחד בלבד מן השוק העולמי עד סוף 2008. על פי הערכות שונות צפוי מספר זה לעמוד השנה על קרוב למיליארד טלפונים סלולריים, מספר אשר יגדל מעבר לכך ב-2008. אם כן, באפל צופים מכירה של כ-10 מיליון מכשירים במהלך תקופה של כ-18 חודשים, בהנחה שהטלפון יושק במהלך חודש יוני הקרוב.