חידוש של NVIDIA: כרטיסי GTX 1060 עם זכרונות GDDR5X (עודכן)

עדכון 2: כרטיס GTX 1060 GDDR5X נוסף מבית Palit מופיע לו, ומאשר לנו שימוש באותן 1,280 יחידות CUDA כבעבר ובתדרים שנראים סטנדרטיים למדי בהשוואה לדגמים קודמים של אותו כרטיס ביניים – כאשר גם זכרון ה-GDDR5X מקבל תדר עבודה אפקטיבי של 8,800MT/s, או אפילו פחות מתדר 9,000MT/s שהוכרז עבור ה-GTX 1060 במסגרת זכרונות GDDR5 משופרים בשנה שעברה.

כל הנתונים הללו מקרבים אותנו למסקנה כי ה-GTX 1060 המעודכן אינו נועד לספק שיפור ביצועים משמעותי כלשהו ביחס למה שכבר נמכר בשוק, אלא דרך של NVIDIA להנציל ליבות GP104 ואולי אפילו מעגלים מודפסים מוכנים – על ידי הפיכתם של דגמי GTX 1070 Ti או אפילו GTX 1080 שאינם מתפקדים ומספקים ביצועים ראויים לדגמים מופחתים עם מספר יחידות עיבוד פעילות קטן יותר.

אנחנו מוכרחים להודות כי קיווינו לראות נתונים מרשימים קצת יותר

עדכון: Gigabyte היא היצרנית הראשונה להכריז רשמית על דגמי GTX 1060 עם זכרון GDDR5X – כך שאנחנו יודעים לצפות למוצרים "חדשים לגמרי" במסגרת העדכון, במקום רוויזיות כלשהן לדגמים קיימים אשר היו עלולות להוסיף מידה נוספת של בלבול להיצע.

פרטים טכניים מלאים על תדרי הפעולה של הדגם עוד אין באתר הרשמי של החברה, כך שלא נוכל לדעת מה בדיוק השתנה לעומת ה-GTX 1060 הסטנדרטי עם 6GB של GDDR5 – אך בחלק האחורי של המוצר ניתן לראות בבירור זוג מחברי SLI, מה שמוכיח לכאורה שאכן יש כאן שימוש בליבת GP104 גדולה יותר, ולא בליבות GP106 (נטולות SLI) כמו בדגמים האחרים. זה עדיין לא אומר שחיבור מערכי SLI יהיה אפשרי בדגמי ה-GDDR5X, אגב – אבל עשויות לכך השפעות מעניינות בהחלט על הביצועים המתקבלים בפועל.

הסיפתח – עדיין לא תדר פעולה רשמי ואפילו ללא מהירויות של ליבת העיבוד

מימין – GeForce GTX 1060 עם זכרון GDDR5X (ושיני SLI בחלק התחתון השמאלי) ומשמאל דגם GeForce GTX 1060 זהה לכאורה עם זכרונות GDDR5. הוכחה חותכת לשימוש ב-GP104? כנראה בקרוב מאוד נדע את התשובה באופן וודאי

הכתבה המקורית: האם מפתחת השבבים מתכננת עדכון משלה לדגמי הביניים במטרה להילחם ב-Radeon RX 590 המתקרב?

נציגיה של NVIDIA כבר הצהירו על כך שכרטיסי מסך ממשפחת Pascal הם כאן בכדי להישאר לצד מוצרי Turing, לפחות עד תחילת שנת 2019 – כך שנראה כי ציפייה לדגם ביניים חדש שיחליף את ה-GeForce GTX 1060 כבר עכשיו הייתה מעט נאיבית. עם זאת, יש סיכוי לא רע שנראה יורש או אלטרנטיבה – עם זכרון גראפי מדור חדש יותר ואולי אפילו ליבה שונה.

לפי הדיווחים ברשת, ב-NVIDIA מתכוננים להשיק גרסה של ה-GTX 1060 העממי עם זכרון מסוג GDDR5X, בדומה ל-GTX 1080 ול-GTX 1070 Ti ובניגוד ל-GDDR5 הקיים בדגמים בשוק כיום.

אחד מהדגמים הפופולריים ביותר של NVIDIA יעבור שינוי בקרוב?

לא ברור האם תדר העבודה של הזכרון יוגדל בתור ברירת מחדל, מה שעשוי בתורו לשפר גם את הביצועים הכוללים של המוצר, אך ניתן להעריך שגם ללא שינוי רשמי יהיה כאן פוטנציאל המהרה עצמית מוגדל (זכרונות GDDR5X תומכים בקצבי עבודה גבוהים יותר מקודמיהם) שניתן יהיה לנצל אותו לשיפור ביצועים.

העדות לשימוש ב-GDDR5X תועדה כבר גם באתר הרשמי של NVIDIA, ומחזקת משמעותית את ההערכות בנושא

בהתבסס על ההבדלים היחסיים בין ה-GeForce GTX 1070 ל-GeForce GTX 1070 Ti, אין זה מפתיע לראות ספקולציות אודות האפשרות שהדגם החדש יקבל את השם GTX 1060 Ti ויוצב ברמת מחיר גבוהה במעט מהקיימת – אולי אפילו עם התבססות על ליבת GP104 כמו בדגמי ה-Pascal המתקדמים יותר במקום ליבת GP106, מה שבתורו יוכל להביא לשיפור ביצועים נוסף.

האם יהיה כאן שימוש בליבת GP104 "גדולה" עם הרבה אלמנטים בלתי פעילים הלכה למעשה, או שימוש באותן ליבות GP106 כמו קודם? בינתיים נסתפק בניחושים

כל המהלך הזה הוא תגובה מזורזת של המפתחת, לכאורה, להשקה האפשרית של ה-Radeon RX 590/Radeon RX 680 מבית היריבה עם ליבות Polaris יעילות מאי פעם, אשר יוכל להעיר מחדש את התחרות בקטגוריית מחיר של 300 דולר או פחות. אנחהו בהחלט לא נתנגד לשלב ביניים כזה, לפני שהקרב האמיתי בין Turing ל-Navi יתחיל אי שם במהלך השנה הבאה. נמשיך לעקוב ולעדכן אתכם כמובן.