adplus-dvertising

דיווחים: Pascal ו-Polaris ביוני, Zen ו-Kaby Lake בסוף השנה

שנת 2016 מתקדמת לה לאיטה, וכעת נראה שאנחנו מתכנים למצב בו דור כרטיסי המסך החדשים של AMD ושל NVIDIA יושק לקרב ראש בראש ישיר במהלך תערוכת קומפיוטקס 2016, וקרב ראש בראש ישיר נוסף בין המעבדים החדשים של אינטל לדור החדש של AMD שיתרחש ברבעון האחרון של השנה

שנת 2016 הוגדרה מבעוד מועד כאחת מהשנים המסקרנות והמשמעותיות ביותר שנתקלנו בהן בעולם החומרה, עם קפיצות לתהליכי ייצור חדשניים עבור מרבית קטגוריות המוצרים בשוק בתוספת להשקתן של ארכיטקטורות מעודכנות שידעו לנצל את השידרוג הטכנולוגיה באופן מיטבי. עם זאת, הרבעון הראשון של השנה כבר בדרך לסיומו – ובינתיים נראה שנצטרך להמתין עוד קצת לפני בואן של הבשורות הגדולות.

לפי שלל דיווחים חדשים שונים ברשת, דורות כרטיסי המסך החדשים של NVIDIA ושל AMD (שיבוססו על ארכיטקטורות ה-Pascal וה-Polaris בהתאמה, כידוע) לא יהיו מוכנים לשיווק לפני אמצע השנה – עם אצבע מכוונת מובהקת לתערוכת Computex 2016 שתיערך בטאיפיי בחודש יוני. שתי סדרות המוצרים ייחשפו ויוצגו רשמית במסגרת התערוכה, כך נראה – אם כי זמינות בפועל של המוצרים תגיע מעט מאוחר יותר, אי שם במהלך הרבעון השלישי של השנה, בחודשים יולי עד ספטמבר 2016.

לפי שקופיות מודלפות עדכניות, ליבות ה-Pascal העתידיות של NVIDIA יוכלו לספק עד 12TFLOPS של ביצועים בדיוק יחיד, לצד עד 4TFLOPS של ביצועים בדיוק כפול - גבוה בהרבה מכל מה שראינו מהחברה עד היום
לפי שקופיות מודלפות עדכניות, ליבות ה-Pascal העתידיות של NVIDIA יוכלו לספק עד 12TFLOPS של ביצועים בדיוק יחיד, לצד עד 4TFLOPS של ביצועים בדיוק כפול – גבוה בהרבה מכל מה שראינו מהחברה עד היום

מדובר בעיכוב מסויים לעומת הערכות שהגיעו בסוף השנה שעברה – אך לפחות מצפה לנו כאן קרב ישיר שיוכל לסייע למחירים להיות תחרותיים יותר, ולהשוואות להיות הוגנות ורלוונטיות יותר.

AMD עתידה להציג ליבת Polaris אחד גדולה לכרטיסים עם ביצועים מירביים, וליבה מוקטנת נוספת לשוק הבינוני-גבוה
AMD עתידה להציג בשנת 2016 ליבת Polaris אחד גדולה לכרטיסים עם ביצועים מירביים, וליבה מוקטנת נוספת לשוק הבינוני-גבוה

בחזית המעבדים, נראה שאנחנו בדרך לקרב גדול לא פחות – ב-AMD אישררו את הכוונה להביא לשוק מעבדים שולחניים ראשונים בהתבסס על ארכיטקטורת ה-Zen של הדור החדש ברבעון האחרון של שנת 2016, בדומה לכוונותיה של אינטל להשיק ולהתחיל למכור את דור ה-Kaby Lake (המחליף של דור ה-Skylake, עדיין בהתבסס על תהליך ייצור של 14 ננומטר) כשנה לאחר הדור הנוכחי, כלומר באותו חלון זמנים של הרבעון האחרון לשנה הנוכחית.

משום שבחודשי סוף השנה אין אירועים בינלאומיים בולטים – ההערכה שלנו היא שאת ההשקות עצמן נראה בתערוכת IFA 2016 שתיערך בברלין בחודש ספטמבר, עם זמינות בפועל בחודשיים האחרונים של השנה הנוכחית. במקביל, יש מי שמתעקשים כי אינטל תציג גם דגמי 10 ננומטר ראשונים בסוף השנה (ככל הנראה ממשפחת ה-Core M האולטרה חסכונית), עם תכנון לזמינות כבר בתחילת שנת 2017.

דור 14 ננומטר שלישי של אינטל מול דור 14 ננומטר ראשון של Globalfoundries
דור 14 ננומטר שלישי של אינטל מול דור 14 ננומטר ראשון של Globalfoundries

אז היכונו – בעוד כשלושה חודשים מהיום, כנראה שנחזה סוף סוף בתחילתו של עידן חדש בעולם המעבדים והחומרה.

 1. 1stcowgirl

  אז בהחלט יהיה אפשרי להכניס GTX970ITX לסלון.
  ואל תגידו FURY כי הצריכה\פליטה שלו מזוויעה!
  אני רק תקווה שהמחירים של PASCAL לא ימשיכן את המסורת וישווקו במחיר יותר גבוה. (כי בא לי פסקל, אבל לשלם 2000-2500ש"ח על משהו כגוןGTX-X(X)70
  פשוט מוגזם

  05/03/2016 בשעה 13:42
 2. Xvertigo

  @1stcowgirl את מדברת על פסקל כבר שנים, גם אם יעלה 800$ את חייבת לנות כי תצאי קצת פארשית אחרי דברי ההלל שלך 🙂

  05/03/2016 בשעה 21:07
 3. jackhammer

  זה רק אני או שככל שמתבגרים שמים לב שכל ההבטחות האלה של "ביצועים מעולם אחר", "פי X ביצועים לעומת דור קודם" הם תכלס קישקושי מכירות?
  אומנם כח העיבוד תמיד עולה אבל גם הדרישה עולה בהתאם…
  אז נכון, הדור החדש ש 1stcowgirl משווקת כבר מימי המכבים אכן יציע כוח עיבוד הרבה יותר גדול לעומת הדור של היום אבל קחו בחשבון שכשדבר כזה קורה, זה נותן אור ירוק לפיתוח להשתמש ביותר חומרה ויותר משאבים. אחרת כל הכוח הזה היה סתם.

  06/03/2016 בשעה 14:45