פרטים אודות מעבדי ה-Core M החדשים של אינטל

מה יביא לנו עידן ה-Skylake במסגרת משפחת מעבדי ה-Core החסכוניים והיעילים ביותר? התשובות בפנים

אחת המהפכות המשמעותיות ביותר שהביא עימו דור ה-Broadwell של אינטל היה משפחת מעבדי ה-Core M החדשה, אשר לקחה את מעבדי תת-משפחת ה-Y האולטרה חסכוניים והפכה אותם לקומפקטיים אפילו יותר – עד כדי כך שיכלו למעשה להפעיל טאבלטים שלא שונים במימדים ומשקלם מאלו המבוססים על שבבי ARM ומריצים מערכת אנדרואיד או iOS.

הביצועים, באופן מתבקש, לא היו מרהיבים ובמסגרת חבלי לידה אף התקשו בהרצת פונקציות בסיסיות במערכת החלונות בחלק מהמקרים – אך היכולת לקבל מחשב חלונות שלם שהוא דקיק ושקט לחלוטין הייתה נהדרת. וגם חסרת תקדים.

עתה, אנחנו מקבלים את הפרטים הטכניים אודות הדור השני של מעבדי ה-Core M, מעידן ה-Skylake העכשווי של אינטל, שמתיימר לנצל את מלוא הפוטנציאל של תהליך הייצור ב-14 ננומטר ולהפוך למוצר הנייד הבולט ביותר במגוון הרחב של ענקית השבבים. האם יש להם סיכוי להצליח במשימה, או שצפוי לנו עוד דור שנראה נהדר אבל פועל בצורה בינונית מאוד? אתם מוזמנים לשפוט בעצמכם.

ההיצע הראשוני של דור ה-Core M החדש יכלול ארבעה דגמים שונים, כולם כפולי ליבה עם תמיכה ב-HyperThreading לקבלת ארבע ליבות וירטואליות ומעטפת הספק בסיסית של 4.5 וואט, שיכולה להצטמצם ל-3 וואט בלבד או לתפוח עד ל-7 וואט אם היצרנית המשלבת את המעבד במוצר שלה תרצה בכך.

מקור: cpu-world.com
מקור: cpu-world.com

הדגם הבסיסי יהיה ה-Core m3 6Y30 (כן, שימו לב לשינוי המיתוג שמצד אחד מקרב את מעבדי ה-Core M לשאר דגמי ה-Core, אך בו בעת דואג להבדיל אותם ממיתוג ה-Core i שכולנו כבר מכירים), שבו שתי הליבות ידעו לפעול בתדר בסיס מתמיד של 900MHz ובתדר טורבו מירבי של עד 2.2GHz. הקפיצה הגדולה קדימה תהיה בדגם ה-Core m5 6Y54, שיציע תדר בסיס גבוה בכמעט 20 אחוזים של 1.1GHz וגם תדר טורבו מירבי משופר משמעותית של 2.7GHz. לצידו, דגם ה-Core m5 6Y57 יציע תדר טורבו מירבי גבוה ב-100MHz, ובנוסף קריצה לשוק העסקי בדמות תמיכה ביכולות ה-TXT שמהוות חלק ממכלול שירותי ה-vPro הארגוני של אינטל.

הדגם המתקדם ביותר יהיה ה-Core m7 6Y75, בו תמצאו תדר בסיס של 1.2GHz ותדר טורבו של עד 3.1GHz, שגבוה ב-200MHz מתדר העבודה המירבי שראינו במעבדי Core M עד היום.

ccrm
שיפור של 100 או 200 מגה-הרץ בתדרי הפעולה של הדור העכשווי אולי לא נראה מזהיר במיוחד, אך כנראה שמאחוריהם מסתתרת התנהלות תרמית משודרגת באופן משמעותי – שמאפשר מעשית לעבוד בתדרים גבוהים יותר באופן מתמיד, על אף המעטפת התרמית המזערית

ההפרש הגבוה בין תדרי הפעולה הבסיסיים לתדרי הטורבו נובע מגישה שהופכת למשמעותית יותר ויותר בעולם המכשירים הניידים ומכונה 'Race to Sleep', שבה המטרה היא לספק כוח עיבוד מתפרץ בעוצמה גבוהה למשך זמן מוגבל מאוד תחת מעטפת תרמית נמוכה, במטרה להשלים את המשימה במהירות שיא ולחזור לתדרי המנוחה הנמוכים מבלי לגרור התחממות משמעותית של הרכיבים.

כפי שניתן להבין, שיטה זו מועילה מאוד לשימושים יומיומיים נפוצים כגון גלישה והפעלת קבצי מדיה, אך תהיה הרבה פחות יעילה במסגרת יישומים הדורשים כוח עיבוד משמעותי לאורך זמן כגון גיימינג, הרצת מבחני ביצועים למיניהם או רינדור. במצב האידיאלי, מעבדי ה-Core M יציגו כנראה תוצאות נמוכות למדי במבחני הביצועים הסינטטיים למיניהם, אך בפועל ידעו לספק חוויית שימוש כללית שלא תיפול מזו של מעבדים ניידים בעלי מעטפת תרמית גבוהה פי 3 ויותר מכך.

ccrm2

כל הדגמים יכילו 10 ערוצי PCI-Express 3.0 לטובת תקשורת עם כל רכיבי המערכת (אחסון, רשת ותקני קישוריות אחרים) שיתמכו בזוג חיבורי SATA 3.0 (לטובת כונני 2.5 אינץ' מכאניים או מבוססי שבבי הבזק), עד שישה חיבורי USB 2.0 ו-USB 3.0 וגם חיבור בתקן ה-eMMC 5.0 לטובת פתרונות אחסון חסכוניים קומפקטיים אפילו יותר. סביר שנראה גם ערוץ או שניים אשר מוקדשים לטובת חיבור לכונני אחסון בתקן ה-M.2 העדכני, אך הדבר אינו מצויין באופן רשמי נכון לעכשיו.

לצערנו, מסתמן כי תמיכה ב-DDR4 לא תראו כאן – רק DDR3L בקצב של עד 1,600MT/s או LPDDR3 בקצב של עד 1,866MT/s בינתיים. 

ccrm3

כל הדגמים יציעו ליבה גראפית מובנית מדגם HD Graphics 515, שתכלול 24 יחידות ביצוע מהדור התשיעי עם תמיכה בתקן ה-DirectX 12 ברמת איפיון DX12_1 גבוהה ותמיכה ברזולוציות של עד 4K. הליבה תפעל בתדר בסיס של 350MHz בכל המקרים, ותוכל להגיע לתדר פעולה מירבי של 850MHz (בדגם ה-Core m3 6Y30), בתדר 900MHz (בדגמי ה-Core m5 6Y54 וה-Core m5 6Y57) או 1,000MHz בדגם ה-Core m7 6Y75 העליון.

משקופיות שהודלפו בעבר אנחנו יודעים כי באינטל מקווים לספק שיפור דו ספרתי בדור ה-Core M החדש, במקביל לשידרוג נוסף בחיי הסוללה
משקופיות שהודלפו בעבר אנחנו יודעים כי באינטל מקווים לספק שיפור דו ספרתי בדור ה-Core M החדש, במקביל לשידרוג נוסף בחיי הסוללה

טרם ידוע לנו מה יהיו מחיריהם של מעבדי ה-Core M העדכניים, אשר עתידים להיות מושקים רשמית כבר במהלך החודש הקרוב, אך בהתבסס על מעבדי ה-Core M של עידן ה-Broadwell ניתן לשער כי הדגם הבסיסי יעלה ליצרניות מעל 200 דולר, בעוד שהדגם המתקדם ביותר עשוי להתקרב אל סף ה-400 דולר וישמש בעיקר למכשירי פרימיום שיתיימרו לספק את הדקיקות והחרישיות המדוברת תוך פגיעה מינימלית בביצועים (לעומת משפחת מעבדי ה-U החסכונית קצת פחות).

נשמע נהדר או מיותר בדיוק כפי שהיה עד היום? נשמח לשמוע את דעתכם בתגובות.

קישורים נוספים