דור כרטיסי המסך החדש של NVIDIA יגיע עם תהליך ייצור חדש? • HWzone
מחשביםכרטיסי מסךכתבות נבחרות

דור כרטיסי המסך החדש של NVIDIA יגיע עם תהליך ייצור חדש?

דיווח חדש מצהיר כי עידן ה- של מפתחת השבבים עשוי לפרוץ עוד השנה, בליטוגרפיית 12 ננומטר

כרטיסי ה-GeForce של ממשיכים להוביל את השוק ללא קושי, אך נראה שבחברה לא נותנים להצלחה הזאת לבלבל אותם יתר על המידה – אם לשפוט לפי השקתו של ה-GeForce GTX 1080 Ti הנהדר בתג מחיר טוב משמעותית מזה שאותו צפינו, קיצוץ המחירים על כרטיסי המסך שכבר נמצאים בחנויות וגם עדויות לפיהן דור חדש עם חדשה כבר נמצא בשלבי הכנה מתקדמים. אנחנו מקווים מאוד שיש בכך אמת.

מידע עדכני שצץ לו בעיתון כלכלי סיני, וצוטט באתר הטאיוואני האמין Digitimes, מספר כי יצרנית השבבים הגדולה TSMC זכתה לאחרונה בשתי הזמנות חדשות ורחבות היקף, האחת לשבבי 10 ננומטר שישמשו את חברת קוואלקום בשבב ה-ARM הראשון שלה (עם לא פחות מ-48 ליבות עיבוד) אשר מיועד לעולם השרתים – והשנייה של עבור ליבות מהדור החדש, שיתבססו על תהליך ייצור חדש אחר, ב-12 ננומטר ובהתבסס על טרנזיסטורי FD-SOI מישוריים.

האם אנחנו סוף סוף מקבלים רמז משמעותי ראשון אודות הדור הבא והמסתורי מבית יצרנית הליבות הגראפיות המובילה בשוק?

רוב עולם השבבים כבר עבר לשימוש בטכנולוגיות אשר יוצרות טרנזיסטורי תלת מימדיים המעניקים צפיפות גדולה יותר ויכולת שליטה טובה יותר על מיתוגם, אך טכנולוגיית ה-FD-SOI, או Fully Depleted Silicon-On-Insulator, ממשיכה לחיות ולבעוט בתור אלטרנטיבה אפשרית נוספת לטרנזיסטורים המישוריים "הפשוטים" (שמכונים גם בכינוי Bulk) עם מבנה ייחודי שבו השער הממותג ממוקם על גבי שכבה מבודדת שנוצרת על מצע המוליך למחצה, ומעניקה שטח מגע מוגדל עימו בדומה לאחד מהיתרונות הבולטים בטכנולוגיות התלת-מימדיות.

FD-SOI היא הנצר האחרון שנותר לנו מטרנזיסטורים מישוריים, והיא מסרבת לוותר על מיקומה בחוד החנית של שוק העיבוד

חברת GlobalFoundries נחשבת לתומכת הבולטת ביותר של טכנולוגיית ה-FD-SOI בעולם ייצור המוליכים למחצה, ובסוף השנה שעברה גילינו שגם TSMC הטאיוואנית תצטרף אליה ותציע אותה כתהליך נפרד לצד טכנולוגיות ה-FinFET שלה, עם הצהרה על כך שיש כאן פוטנציאל לספק ביצועים דומים מאוד ואפילו טובים יותר מאלו האחרונים בעבור עלויות זולות יותר – ואם להאמין לדיווח העדכני, נראה שאחת מהחברות הגדולות הראשונות שהשתכנעו ואימצו את המידע הזה היא לא אחרת מ-.

היישום הראשון של Volta ושל טכנולוגיית הייצור החדש יהיה במערכות ה-Xavier, אם להאמין למידע החדש, זאת למרות ההצהרה המקורית של על כוונה לעשות שימוש בליטוגרפיית 16 ננומטר

נראה שב- העדיפו שלא להמתין עד להגעתו של תהליך ה-10 ננומטר החדיש של TSMC לטרנזיסטורי FinFET לבשלות שתאפשר יצירת שבבים גדולים שמתאימים עבור כרטיסים גראפיים בתקופה ראויה, ומצד שני בחרו להתקדם מתהליך ה-16 ננומטר הנוכחי במסגרת הגעתה של מדור חדש – וכך נבחר לו התהליך ב-12 ננומטר שנמצא ביניהם לשמש עבור . תחילה עבור יחידות ה-Xavier המרשימות שמיועדות לעולם הרכבים החכמים והאוטונומיים והוצגו כבר בתחילת השנה, ולאחר מכן גם עבור היחידות הגראפיות עצמן – לכאורה עוד ב-2017, מתישהו במהלך החצי השני של השנה.

המחצית השנייה של השנה הנוכחית אמורה להיות חמה ומעניינת לא פחות מזו הנוכחית

קשה אפילו לנסות להעריך מה יוכל להיות היתרון הטכנולוגי שבתהליך הייצור ב-12 ננומטר בהשוואה לזה עליו מבוססות הליבות הגראפיות של כיום, משום שמדובר בשתי טכנולוגיות שונות באופן משמעותי כך שה'אורך' השיווקי המוענק להן לא באמת מספק את התמונה המלאה (עוד פחות מבדרך כלל), אך יתכן שדווקא הפוטנציאל ליצור שבבים בגודל פיזי משמעותי בעלות נמוכה יותר הוא זה שקרץ לאנשי של מפתחת השבבים הירוקה – אלו הם דברים שנוכל לגלות רק בעוד כמה חודשים, ועד אז נתמקד בלהמתין לליבות ה-Vega של ולתהות מה הן יוכלו להציע לנו מבחינת מירביים ומבחינת יעילות, עם תהליך ה-14 ננומטר (ב-FinFET) של .

תגיות

6 תגובות

 1. המילה הכי חשובה היא מישוריים!!!!!
  לNVIDIA כבר יש יש את VOLTA החזקה מזה זמן!
  וברגע שהבינו שניתן להמציא עוד שלב הנדסי *מישורי* שיעלה (במעט) על זה הקיים כרגע … ובכך למכור עוד תוספת ביצועים קטנה תמורת מחיר מופקע… אז למה לא?
  הרי חברות וחברים כמוני שיתלוננו על כך יזכו לתגובות של "אבל מה… זו טכנולוגיה חדשה… ברור שזה עדיין לא מושלם…."..

  אולי אני לא מבינה כלום מהחים אבל לי זה נשמע כמו "הרבה מאותו דבר + מעט ממשהו חדש + עוד המון שאנחנו לא צריכים".
  ואפילו אקצין ואהמר שאם מה שכתוב בידיעה הזו אכן יצא מאיזה מפעל…. אני מהמרת ששמה לא יהיה VOLTA.

  אבל תמיד יכול להיות שאני טועה ואכן הצליחו להפיק באופן מישורי כמות ביצועים נדיבה (ולא עוד סחיטה של איזו נישה) שתהיה שווה את הכסף.

  אז לי נראה שלא בדור הזה אלא קרוב יותר לשנת 2019.
  ואת VOLTA החזקה המלאה…. רק בתחילת 2020 (פברואר מרץ)

  נקווה ש AMD יתנו בראש לNVIDIA ואז הכל בטל!

 2. ציטוט של 1stcowgirl

  המילה הכי חשובה היא מישוריים!!!!! לNVIDIA כבר יש יש את Volta החזקה מזה זמן! וברגע שהבינו שניתן להמציא עוד שלב הנדסי *מישורי* שיעלה (במעט) על זה הקיים כרגע … ובכך למכור עוד תוספת ביצועים קטנה תמורת מחיר מופקע… אז למה לא? הרי חברות וחברים כמוני שיתלוננו על כך יזכו לתגובות של "אבל מה… זו טכנולוגיה חדשה… ברור שזה עדיין לא מושלם….".. אולי אני לא מבינה כלום מהחים אבל לי זה נשמע כמו "הרבה מאותו דבר + מעט ממשהו חדש + עוד המון שאנחנו לא צריכים". ואפילו אקצין ואהמר שאם מה שכתוב בידיעה הזו אכן יצא מאיזה מפעל…. אני מהמרת ששמה לא יהיה Volta. אבל תמיד יכול להיות שאני טועה ואכן הצליחו להפיק באופן מישורי כמות ביצועים נדיבה (ולא עוד סחיטה של איזו נישה) שתהיה שווה את הכסף. אז לי נראה שלא בדור הזה אלא קרוב יותר לשנת 2019. ואת Volta החזקה המלאה…. רק בתחילת 2020 (פברואר מרץ) נקווה ש AMD יתנו בראש לNVIDIA ואז הכל בטל!

  יש לי תחושה טובה. מחכה שamd ימשיכו ללחוץ. ויעיפו את הירוקים מהמפה. נמאס מהם ומכל העדר שרץ וקונה כל שנה כרטיס כי צריך. 

 3. את מספר הפעמים ש AMD/ATI ניצחה את אינטל/NV אפשר לספור על יד אחת+-

  הם בטח שלא יעיפו אותם מהמים ועוד שאר ביטויים ססגוניים,  אנחנו צריכים להודות על זה שהם עדיין מתחרים (בערך) בהם בכלל.

   

  נ.ב 

  1stcowgirl הבדל בין שבב מישורי לשבב "3d" הוא הרבה יותר קטן ממה שאת חושבת ואם הם קראו לו "12NM" זה אומר שהוא צפוף יותר מ"16NM" וזה לא משנה שהוא מישורי.

 4. ציטוט של עידן פ.

  את מספר הפעמים ש AMD/ATI ניצחה את אינטל/NV אפשר לספור על יד אחת+-

  הם בטח שלא יעיפו אותם מהמים ועוד שאר ביטויים ססגוניים,  אנחנו צריכים להודות על זה שהם עדיין מתחרים (בערך) בהם בכלל.

   

  נ.ב 

  1stcowgirl הבדל בין שבב מישורי לשבב "3d" הוא הרבה יותר קטן ממה שאת חושבת ואם הם קראו לו "12NM" זה אומר שהוא צפוף יותר מ"16NM" וזה לא משנה שהוא מישורי.

  מה שאני רוצה להגיד ולא שיש לי מניות באחת החברות אני פשוט בעד שוק תחרותי. ולא כמו שקיבלנו כאן בכמה השנים האחרונות. מוכרים את אותו הדבר ביותר כסף. 

 5. כולם בעד שוק תחרותי…

  דווקה בשוק כרטיסי המסך NV הפתיעה מאוד ועשתה אחלה עבודה בלי הרבה תחרות ובלי התקדמות בטכנולוגית הייצור, ניגוד גמור לאינטל שהתקדמה בטכנולוגית היצור אבל עשתה כלום ברמת הארכיטקטורה.

   

  עיקר הבעיה היתה התקיעה ב28NM ולמרות זאת קיבלנות את המקסוול באותו 28nm של הקפלר אבל יעיל וחזק בהרבה… 

  מה שכן, סביר שזה היה מגיע (ואולי עדיין יגיע..) לקצה מסווים ללא תחרות.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close