ביצועים בזול: מעבדי Kaby Lake מסדרת Pentium מתגלים כמשופרים במיוחד

במהלך מפתיע ולא ממש צפוי, מוסיפה למעבדי מותג הפנטיום התקציבי שלה את תכונת ה-HyperThreading, אשר היוותה בעבר את ההבדל המשמעותי העיקרי בינם לבין דגמי ה- i3 בעלי תגי המחיר הכפולים

בואו ונשאל את השאלה שמדי יום נתקלים בה עשרות משתמשים שניגשים לקנות מחשב חדש: "מה מפריד בין המעבד הפשוט ביותר שניתן להציע במחשב שולחני לבין אחד שמהווה את דרגת המחיר הבאה בתור?". ובכן, אם נתייחס לדור סקיילייק, הבולטים שבניהם הם הפנטיום G4400 וה- i3 6100. שני אלו מתאימים לתושבת LGA1151 המודרנית.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


האחד הבסיסי מגיע עם שתי ליבות עיבוד בתדר של 3.3 גיגה-הרץ, והשני מגיע בתדר של 3.7 גיגה-הרץ וכולל את פונקציית ה-HyperThreading שמוסיפה לו שתי ליבות לוגיות נוספיות לקבלת 4 ליבות עיבוד נגישות למערכת ההפעלה סך הכל (ביישומים תומכים).

שני ההבדלים הללו יוצרים עשרות אחוזים בהפרשי כח העיבוד במטלות שונות ולעיתים נאלץ משתמש שיכול להסתפק גם ב-G4400 לבחור ב-i3 6100 פשוט בשביל לקבל עוד קצת "בשר" בכח העיבוד. את G4400 תמצאו במחיר של כ-280 שקלים, ואת i3 6100 בכ-550 שקלים, הבדל משמעותי מאוד.

פנטיום מקבל זריקת כח רצינית - האם כדאיותו של Core i3 בסכנה?
פנטיום מקבל זריקת כח רצינית – האם כדאיותו של i3 בסכנה?

נראה שאינטל מחליטה לשנות את ההבדלים הללו ואפילו ליצור מצב קצת משונה. מעבדי הפנטיום מדור Kaby Lake ינחתו בקרוב בחנויות בארץ, והם כוללים את הדגמים G4600, G4620 ו-G4560. מעבדי אלו קיבלו העלאה נאה בתדרי הפעולה ל-3.7, 3.6 ו-3.5 גיגה-הרץ בהתאמה. אמנם, הדבר שתפס את תשומת ליבינו הוא העובדה שאינטל הטמיעה את פונקציית ה-HyperThreading בהם, דבר שמעלה באופן משמעותי את כח העיבוד אותו תקבלו במידה ותרכשו מעבד חדש.


כך למעשה, מסכנת את מעבדי Core i3 החדשים שלה בקניבליזציה בשל הפרשי המחירים הגדולים ביחס להפרשי כח עיבוד ממש קטנים. אין לנו מושג כיצד מתכוונת לחלץ את מעבדי ה-i3 החדשים מהמצב הזה אך ברור לנו שכאן הצרכן מרוויח.

פנטיום G4620 החדש אמור להביא לכאורה ביצועים זהים ל- i3 6100 אותו אנו מכירים, אך הוא יגיע בתג מחיר של כ-86 דולר לעומת 120 דולר בהם אפשר להשיג היום i3 6100. בנוסף לזאת, ה-G4620 אפילו יכלול את הליבה הגרפית המובנית המעודכנת Intel HD Graphics 630. אחיו הקטנים, ה-G4600 וה-G4560 מתומחרים ב-75 דולר ו-65 דולר בהתאמה אגב – בהחלט מפתה.

האם אנחנו רואים כאן ניצנים של האיום מצד AMD? או שאינטל פשוט החליטה להיות יותר נדיבה כלפי לקוחות שוק הכניסה ולהזריק עוד כמה עשרות אחוזי במתנה?avatar
Rafat Ib
Rafat Ib

Avi Mizrahi

Omer Haleva
Omer Haleva

Orit Doron Haleva

Omer Haleva
Omer Haleva

Orit Doron Haleva

ag43
ag43

ליאור? HT מעלה את כח העיבוד?

shahar9261
shahar9261

שצריך יותא מ2 ליבות אז כן.

wraithLord
wraithLord
ציטוט של ag43

ליאור? HT מעלה את כח העיבוד?

לא, הוא לא מוסיף כוח עיבוד, אבל הוא מאפשר לשני הליבות לעבוד על אותה משימה בו זמנית, ולליבה אחת לעבוד על שתי משימות שונות בו זמנית. דבר שיוצר בעצם 3 ליבות עיבוד, שתיים פיזיות ואחת לוגית שמורכבת מכוח עיבוד לא מנוצל משני הליבות הפיזיות. Thread Core זו בעצם ליבה שנוצרה דרך HyperThreading, היא לא באמת קיימת פיזית בשבב אבל היא מסוגלת לתפקד כליבת עיבוד לכל דבר ועניין.

etal
etal

HT מאפשר לקחת כל ליבה פיזית ולהציג אותה כשתי ליבות לוגיות כדי שמערכת ההפעלה תוכל להריץ עליה שתי משימות במקום אחת, במקרה של המעבד המדובר לוקחים שתי ליבות פיזיות ומציגים אותן כ-4 לוגיות. יתרון הביצועים מתקבל מזה שאפשר להגיע ככה לניצול טוב יותר של משאבי המעבד כיוון שלפעמים אחת המשימות נעצרת לרגע, בדרך כלל כי היא מחכה למידע מהזכרון, ובאותו זמן אפשר להריץ את המשימה השניה על המעבד במקום שהוא סתם יעמוד ויחכה.

OR2OOO
OR2OOO

הייתי מתרגם את זה לכך שזה פשוט מיעל את ביצועי המעבד ולא מוסיף. בלי HT המעבד עובד בצורה פחות יעילה, לכן גם בלי להוסיף לכוח העיבוד שלו המעבד מצליח לבצע יותר פעולות בזמן נתון.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk