הכירו את 11 המעבדים הראשונים של אינטל בדור ה-Ice Lake

11 דגמי Ice Lake ניידים ראשונים בעידן ה-10 ננומטר נחשפים באופן רשמי עם שיטת מיתוג מעודכנת וחידושים בהיקף מפתיע

באינטל גאים מאוד בדור מעבדי ה-Core העשירי שלהם, שהוא הראשון שכולל מעבדים שיוצרו בתהליך ה-10 ננומטר העדכני עם ליבות עיבוד וליבות גראפיות בארכיטקטורה חדשה, והחליטו שלא לחכות אפילו לתערוכת IFA בחודש ספטמבר בכדי להציג את ההישג שלהם לכל העולם.

11 מעבדים מובייל ממשפחות ה-U וה-Y נחשפים כעת בצורה מלאה, עם השמות, התדרים, מעטפות ההספק ואפילו המחירים המיועדים ליצרניות שיבקשו לשלבם במוצריהן – כך שכולנו נוכל להבין מה בדיוק מצפה לנו ממש בחודשים הקרובים, לקראת סוף השנה האזרחית, על מדפי חנויות המחשבים למיניהן.

הכירו את השם החדש – והפעם הוא אכן חדש במלוא מובן המילה, לשם שינוי

שיטת המספור של אינטל תמשיך להתבסס על Core i5, Core i3 ו-Core i7 (וכמו כן Core i9 במקרים מסויימים, כידוע) הן עבור דגמי ה-U והן עבור דגמי ה-Y הזעירים והחסכוניים עוד יותר, עם ארבע ספרות שילוו אותם ויגדירו את רמת הביצועים ומעטפת ההספק של המוצר – ובצמוד אליהן האות G עם מספר נוסף אחריה שיעידו באופן בולט וברור יותר מבעבר על עוצמת העיבוד הגראפי המובנה. במילים אחרות, G1 יצביע על שימוש בליבה הגראפית הבסיסית ביותר עם 32 יחידות עיבוד בתוכה (בארכיטקטורת דור 9.5 וותיקה, במקום ארכיטקטורת דור 11 חדשה), G4 יצביע על ליבה גראפית משופרת עם 48 יחידות עיבוד ואילו G7 הוא הסימול לליבות הגראפיות המובנות המובילות עם 64 יחידות עיבוד – כאשר סביר להניח כי יהיו עוד מספרים שיצטרפו למסיבה ככל שיעבור הזמן.

מיתוג ה-Core ממשיך לחיות – אך בשינוי קל שמיועד להפוך את ההבדלות בין יכולות המוצרים בו לנוחות מעט יותר

דגם ה-Core i7-1068G7 הוא היחיד בעל מעטפת הספק של 28 וואט בדור ה-Ice Lake, נכון לעכשיו, ויספק ארבע ליבות עיבוד פיזיות (ו-8 ליבות לוגיות עם טכנולוגיית ה-HyperThreading) בתדר בסיס של 2.3GHz, תדר טורבו של 4.1GHz לליבה בודדת ותדר טורבו של עד 3.6GHz עבור כל ארבעת הליבות, זכרון מטמון מרמה L3 של 8MB – וליבת G7 גראפית עם 64 יחידות ביצוע (EU) בתדר של עד 1.1GHz. המחיר של המעבד לא נחשף, אך צפוי לעמוד על כ-500 דולר ולשמש לניידי פרימיום שמתיימרים לספק מקסימום ביצועים במעטפת מצומצמת ככל האפשר.

כל המעבדים החדשים בטבלה מרכזת אחת

5 מעבדים נוספים ממשפחת ה-U יציעו מעטפת הספק בסיסית של 15 וואט, בתוספת למצב עבודה במעטפת הספק מוגדלת של 25 וואט אותו יוכלו יצרניות המחשבים לבחור במידה ויחליטו כי מערך הקירור שלהם יאפשר זאת – ובין אלו נראה דגם Core i7 מרובע ליבות אחד, שלושה דגמי Core i5 (עם שוני מרכזי ביכולות הגראפיות שלהם) וגם דגם Core i3 אחד שיספק זוג ליבות עיבוד פיזיות ו-4 ליבות עיבוד לוגיות ביחד עם ליבת UHD Graphics שלה 32 יחידות ביצוע. המחירים – בין 426 דולר ל-Core i7 המוביל ל-281 דולר ל-Core i3 הבסיסי, באופן דומה למדי למה שכבר ראינו בעידן ה-Whiskey Lake.

שבבי ה-U (בתמונה) יהיו גדולים משמעותית בשטחם ביחס לדגמי ה-Y – וכל מוצר עתיד להיות מיועד לקטגוריה שונה מעט של ניידים

חמשת הדגמים האחרונים משתייכים אל משפחת ה-Y, עם מעטפת הספק של 9 וואט או 12 וואט בהתאם לבחירת היצרניות והתאמה לעבודה עם מערכי קירור פאסיביים חרישיים – כאשר הפעם ניתן יהיה להבדיל בינם לבין דגמי ה-U העוצמתיים יותר באמצעות הספרה הרביעית בתור בשמו של המעבד, שתהיה 0 בגרסאות ה-Y ו-5 בגרסאות ה-U.

משפחת מעבדים זו תציע לנו דגם Core i7 בודד עם ארבע ליבות עיבוד פיזיות, צמד דגמי Core i5 מרובעי ליבות ועוד צמד דגמי Core i3 כפולי ליבות, כאשר מבין כולם מעניין לציין את דגם ה-Core i5-1030G4 שליבותיו יפעלו בתדר בסיסי נמוך באופן קיצוני של 0.7GHz בלבד (עם יכולת להגיע עד ל-3.2GHz במצב טורבו מירבי עבור כל הליבות יחד).

כל דגמי דור ה-Ice Lake יהנו מתמיכה בפקודות AVX512 לחישובים וקטוריים מתקדמים, תמיכה בעד ארבעה חיבורי Thunderbolt 3 באופן מובנה וגם תמיכה בקישוריות אלחוטית מתקדמת בתקן 802.11ax (עם תוספת יחידת שידור וקליטה חיצונית)

הפחתת תדרי העבודה במעבדי ה-Ice Lake הראשונים לצד השיפור ביכולות העיבוד יוצרת ניגודיות מעניינת מאוד – ואנחנו כבר משתוקקים לבחון את הדגמים המסחריים שיבוססו על חומרות אלו לעומת המחשבים שכבר נמכרים בחנויות עם מעבדי Whiskey Lake או עם מעבדי Ryzen ממשפחת ה-U הניידת, הן במונחי הביצועים המוחלטים והן במונחי היעילות וצריכת הסוללה שלהם. נכון לעכשיו לא נראה כי תהיה כאן תשובה חד משמעית – הרבה מאוד יהיה תלוי באיכות היישום של יצרניות המחשבים עצמן.

המוצרים הנוכחיים עם רק ההתחלה – יצרנית השבבים מבטיחה לנו חידושים רבים נוספים ב-12 החודשים הקרובים, בכל קטגוריות השוק

עתה הכל נראה מוכן ליישום ההבטחה של אינטל לכך שנראה מוצרי 10 ננומטר ראשונים בחנויות ברבעון האחרון של שנת 2019 – כעת מה שמעניין הוא שהדלפות חשפו לנו תוכניות של החברה להציג גם מעבדי דור נייד מעודכנים בהתבסס על ארכיטקטורת ה-14 ננומטר הוותיקה (מאוד) תחת השם Comet Lake. כיצד כל המבחר הזה ישתלב ביחד עבור הצרכנים? מקווים לגלות את התשובות בזמן הקרוב.