בדרך לזינוק ביצועים אדיר? רמזים על ביצועיו הצפויים של GeForce RTX 4090

הדלפה של ערוץ טוויטר פופולרי על ביצועי ספינת הדגל הקרבה של NVIDIA גורמת לרבים להרים גבה – בשל ציון מלהיב במבחן הביצועים Time Spy Extreme

מזה זמן רב שענקית השבבים NVIDIA שוקדת לקראת השקת דור כרטיסי מסך וליבות גרפיות אשר צפוי להחליף את GeForce RTX 30 במחשבים הנייחים ובמובייל. את ארכיטקטורת Ampere הכרנו לפני כשנתיים עם צאת RTX 3080 העוצמתי ואחיו לסדרה.

כרטיסי מסך אלו הפכו ללהיט בקרב גיימינג ובעיקר בקרב כורי מטבעות דיגיטליים. כעת כשמחיריהם בצניחה חופשית, יותר ויותר מידע מתחיל לצוף על ארכיטקטורת Ada ומה שצפוי לנו ב-RTX 40 אשר יכנס לתוך משולש תחרותי שבין NVIDIA לבין AMD ואינטל בעולם כרטיסי המסך למחשבים נייחים.

הציוץ הזה של המדליף הידוע kopite7kimi מדבר על ציון כרטיס המסך GeForce RTX 4090 במבחן הביצועים Time Spy Extreme. ציון של 19,000 הוא מאוד גבוה, למעשה כמעט כפול מזה שתקבלו היום בכרטיס המסך RTX 3090 וכפול מזה שתקבלו עם RTX 3080. זה מאוד מרשים עבור קפיצה בין דורית בודדת.

אנו לא זוכרים את הפעם האחרונה שבה ספינת דגל של דור אחד הביאה לזינוק ביצועים כה גדול מול ספינת הדגל של הדור שלפניו. זה קרה באיזור תחילת העשור הקודם, בעיקר, כאשר התחרות הייתה צמודה הרבה יותר בין NVIDIA לבין AMD.

נראה שניצוצות התחרות המחודשת תורמים הרבה לרצון של יצרניות השבבים להציע מוצרים מתקדמים משמעותית. בעוד שאינטל לא צפויה להיות באיזור הביצועים שתציע מפלצת דוגמת RTX 4090, עוצמתו החישובית של RDNA 3 של AMD עדיין אינה ידועה לנו. נראה ש-NVIDIA מחפשת נוק אאוט או ניצחון בשוק הגבוה לכל הפחות.

כרטיסי המסך החדשים של NVIDIA צפוים לעבור לתהליך יצור מתקדם N5 של מפעל TSMC, שהוא כשלעצמו קפיצת מדרגה משמעותית מהליך 8 ננומטר של סמסונג בו מיוצרים כרטיסי סדרת RTX 30 כיום.

בחודשים הקרובים ההמתנה לסטנדרט חדש של ביצועים צפויה להגיע לסיומה עם הכרזה רשמית של סדרת כרטיסי המסך הזאת. נשאר רק להמתין בשקיקה.