בדיקת מערכת משולבת – MSI E350IA

הקדמה

עולם המחשבים ממשיך בדרכו ומציע לנו מוצרים רבים במטרה למלא כל חלל אפשרי. אם פעם הבחירה נעה בין מחשב נייח ובמקרים נדירים גם מחשב נייד, היום המבחר כולל שלל פתרונות מחשוב לכל משתמש ולכל צורך. בין היתר, גובר בשנים האחרונות הביקוש למערכות בתצורת Mini-ITX בזכות עלותן הנמוכה יחסית, גודל קומפקטי במיוחד וביצועים המספקים צרכים בסיסיים ולעיתים אף יותר. נתונים אלו תרמו לכך שמערכות מסוג זה כזו להערכה רבה בקרב חובבי הקולנוע הביתי ברחבי העולם, אולם על כוונות היצרנים נמצאים עוד שווקים רבים ומגוונים.
 
AMD Fusion
 
השנה הציגה חברת AMD שתי סדרות של מעבדים ממשפחת Fusion: ה-Zacate וה-Ontario המהווים חלק ממערכת ה-Brazos החדשה של AMD. בזכות ארכיטקטורת ה-APU החדשנית, הצליחה חברת AMD לספק מוצר אטרקטיבי במיוחד בהתחשב בנתוני צריכת החשמל אל מול הביצועים. המונח החדש, APU (ר"ת Accelerated Processing Unit) גולם בתוכו שני ליבות מעבדים, מאיץ גרפי, מפענח וידאו UVD3 וגשר צפוני. כל הרכיבים מיושמים על גביש בודד המיוצר בליטוגרפיית 40 ננומטר. בהתסכלות לאחור, ניתן לזהות כי חברת AMD החליטה לעשות הפעם צעד גדול לכיוון איחוד הרכיבים. עד לא מזמן, דגלה AMD בייצור פתרונות המבוססים על 3 שבבים נפרדים. יישום זה מאפשר ליצרני הלוחות חופש פעולה בכל הנוגע למרכיבים השונים של לוחות האם מבלי לפגוע במשתמש – יש מספיק מקום פנוי על לוחות האם של המחשבים השולחניים. לעומת זאת, במידה נעסוק בפתרונות ניידים, מן הראוי לקזז בכמות הרכיבים וכך פועלת חברת AMD הפעם.
 
המעבדים הראשונים שסללו את הדרך לאיחוד זה היו מעבדי ה-LGA1156 של אינטל שסקרנו באתרנו בעבר. במעבדים אלו, בקר ה-PCI-Express יחד עם המאיץ הגרפי שכנו זה לצד זה יחד עם ליבות המעבד. מאוחר יותר עברו איחוד דומה גם המעבדים החדשים של אינטל מסדרת האטום – Pine Trail. ניתן להכריז בבטחון כי בעבור אינטל שילוב ליבות על גבי המעבד הינו סוג של שגרה, ולא חידוש טכנולוגי כפי שמציגה אותו AMD. יחד עם זאת, חשוב לציין שלמרות שמערכת ה-Brazos של AMD הינה "המאוחדת" הראשונה שיצאה לאור ממפעלי החברה, תהליך פיתוח איחוד ה-CPU וה-GPU התחיל לפני שחברת אינטל עסקה בכך.
 
על פי תוכניות הפיתוח של משפחת ה-Fusion, המעבדים מהסדרה הנמוכה מיועדים להתקנה בנטבוקים בשל הליבה הקומפקטית והחסכונית במיוחד מסוג Bobcat. עבור המחשבים הניידים הרגילים מתוכנן APU גדול וחזק יותר, וככל הנראה גם יקר יותר. ככל הנראה, גם המחשבים השולחניים יזכו לנוכחות APU ממשפחת Fusion בעתיד. מסקנה אשר עלולה לנבוע בטעות מהפסקה לעיל היא שביצועי מערכת מבוססת Brazos למחשבים שולחניים לא תציג ביצועים מרשימים, אך מסקנה זאת תהיה שגוייה. במבחן התוצאה, ליבות ה-Bobcat עלו על כל הציפיות ועברו, ברוב המטלות, את המתחרה הישיר של אינטל לתחום זה – Atom D525. יתרה מזאת, בהתחשב לליבה הגרפית המתקדמת של ה-APU המדובר, מעבדי האטום של אינטל אינם מהווים תחרות, לעת עתה, ללא הליגה הגרפית הצמודה להם בפלטפורמה. פלטפורמת ה-ION מהווה בסיס לנט-טופים רבים כך שלדעתנו, בעתיד הלא הרחוק, נוכל לראות יותר ויותר מוצרים המבוססים על מעבדי ה-APU החדשים של AMD.
קיבלנו לרשות מעבדתנו את לוח האם AMD E350 של חברת MSI המיועד למעבד מהסדרה החזקה, Zacate, בתצורת Mini-ITX, והתחלנו לעבוד.