אפל: המחשב הנייד הדק ביותר אי פעם

חשבתם פעם להכניס מחשב נייד למעטפה משרדית? כנראה שלא. אבל מסתבר שסטיב ג'ובס, מנכ"ל אפל, דווקא כן. עם פתיחת תערוכת ה-MacWorld הציג סטיב ג'ובס לעולם המחשבים את המחשב הנייד הדק ביותר אי פעם, ה-MacBook Air.
 
אין-ספור שמועות התגלגלו מפה לאוזן ברחבי האינטרנט בנוגע להכרזות העתידיות של סטיב ג'ובס בתערוכת ה-MacWorld, אך נראה כי לפחות שמועה אחת בינתיים, הנוגעת לגולת הכותרת של התערוכה, התבררה כנכונה. שלל ראיות העידו על כך שאפל שוקדת על פיתוחו של מחשב אולטרה נייד, ורבים הגדירו את הסיכוי ליציאתו הצפויה של מחשב כזה כ"הימור בטוח". הראיה הבולטת ביותר הייתה מלאי מסכים אשר הוזמנו על ידי אפל, אשר התאימו בדיוק לתבנית החזון של מחשב אולטרה-נייד שכזה, אך אילו רק ידענו מה מתכננת אפל לשלוף מהכובע.
 
בראש ובראשונה, ה-MacBook Air החדש מתאפיין בעובי כמוהו לא נראה בעולם המחשבים, אשר נע בין 0.16 ל-0.76 אינץ'. גם אם נפשכם לא חשקה לשלוח במעטפה מחשב נייד במחיר התחלתי של 1,799 דולרים, לפחות תדעו כי אתם מסוגלים. עובי ה-MacBook Air מתאפשר הודות לאותו המסך אשר הזכרנו לעיל; מסך רחב בגודל 13.3 אינץ' בעל הארת LED אחורית, אשר נדלק מיידית ללא כל זמן המתנה, ואף חסכוני באנרגיה. בנוסף, ה-MacBook Air מתאפיין במקלדת האופיינית לדגמי ה-MacBook הקודמים, בעלת תאורה אחורית אשר עוצמתה מווסתת על ידי חיישן הכלול בה. בדומה ל-iPhone ול-iPodTouch, המחשב החדש מתאפיין במשטח מגע בעל יכולות זיהוי מהלכים אשר מובנים בו מראש. משטח מגע דומה קיים בדגמי ה-MacBook הקודמים, אך עקב היכולת החדשה שלו לזהות מהלכים אשר מוגדרים בו מראש, הוא גדול מאותם משטחי מגע בהרבה.
 
בהתאם לחזון המתגבש אט אט למציאות, הגורס כי איחסון מבוסס פלאש עתיד לכבוש את השוק, תוכלו לבחור להחליף את הכונן הקשיח בנפח 80 ג'יגה-בייט, המתאפיין בחיבור PATA ובמהירות סיבוב העומדת על 4,200 סיבובים בדקה, בכונן SSD בנפח 64 ג'יגה-בייט. אם בכוננים עסקינן, במפרטו של ה-MacBook Air בולטת היעדרותו של כונן אופטי, אך אפל יותר ממוכנה להתמודד עם בעיה זו. ראשית, אפל סבורה כי בעלי מחשב נייד לא יאלצו להשתמש בכונן האופטי בתדירות אשר תצדיק את שילובו של כונן זה בצורה פנימית, ומציעה כונן אופטי חיצוני במחיר העומד על 99 דולרים. שנית, אפל מציגה את שירות ה-Remote Disk, אשר יאפשר לנו להתחבר למחשב Mac או PC, המחובר לאותה רשת אלחוטית כמו ה-MacBook Air, ולהשאיל ממנו את הכונן האופטי. באמצעות שירות זה, ניתן יהיה למשל להתקין תוכנות, או להעביר מידע, מבלי הצורך להיות הבעלים של כונן אופטי פרטי.
 
ידוע לכל כי אפל חרטה על דגלה את חשיבות העיצוב והמראה החיצוני, אך אין עובדה זו אפילו מרמזת על פשרה, ואילו הקטנה ביותר, בכל הנוגע לביצועים. בכדי לעמוד במסגרת המימדים הברורה מאליה, אפל פנתה לאינטל, והאחרונה ייצרה עבורה מעבד מסדרת Core 2 Duo הקטן ב-60 אחוזים מהמעבד הרגיל. גרסאות המעבד הזמינות פועלות בתדר 1.6 או 1.8 ג'יגה-הרץ. בנוסף, המחשב כולל 2 ג'יגה-בייט של זיכרון פנימי מסוג DDR2 הפועל בתדר 667 מגה-הרץ. יתר על כן, המחשב מתאפיין בחיבור USB 2.0, חיבור מיקרו DVI, חיבור אוזניות, רשת אלחוטית מבוססת 802.11, חיבור Bluetooth ו-EDR.
 
נראה כי אפל מנסה להבין לליבם של כל פלחי האוכלוסייה, ומרצה אפילו את הארגונים הירוקים, שכן ה-MacBook Air החדש ידידותי לסביבה. המחשב הנייד עשוי כולו ממארז אלומיניום הניתן למחזור, והראשון מסוגו שאינו משתמש ביסודות הרעילים כספית וארסן. אפילו אריזתו של המחשב החדש מנצלת 56 אחוז פחות משאבים מאשר אריזתו של ה-MacBook.
 
כפי שהזכרנו, התענוג החדש, במשקל 3 פאונד בלבד (פחות מקילו וחצי), ובעובי אשר אינו עולה על מילימטרים ספורים, יעלה לכם לפחות 1,799 דולרים, ויהיה זמין בעוד כשבועיים.