אינטרנט טוב יותר במרחק נגיעה?

בזק בינלאומי השלימה את הנחת התשתית לכבל האופטי התת ימי שלה, בתקווה לסיום הפרויקט עד סוף השנה

מהפיכת האינטרנט בישראל תחל בשנה הבאה? בזק בינלאומי ציינה היום את השלמת השלב הראשון בהנחתו של כבל תקשורת אופטי תת ימי חדש שזכה לכינוי החינני BIOS (ר"ת Bezeq International Optical System), שיחבר בין ישראל לאירופה ולעולם ועתיד לשלש את נפח קיבולת המידע שיכול להגיע ולצאת מהמדינה.

במסגרת השלב הראשון, הושלמה הנחתם של כבלי תקשורת בחופי תל אביב, עד למרחק של כ-2 קילומטר אל תוך הים, אשר חוברו אל משרדי הספקית בפתח תקווה.
בשלב השני, שצפוי להתחיל בספטמבר, תתחבר אל הכבל ספינת כבילה מיוחדת של חברת ASN (ר"ת Alcatel Submarine Networks), שתפרוס את הכבל בתחתית הים התיכון למרחק של כ-2,300 קילומטרים, עד לעיר בארי שבאיטליה, משם יתפצל הכבל יבשתית (בעזרת תשתיותיה של חברה בשם Interoute) אל חוות השרתים של בזק בינלאומי באמסטרדם, פרנקפורט ולונדון.

הכבל צפוי להינכס לפעילות ברבעון הראשון של שנת 2012, ולאפשר העברת מידע בקצב של עד ל-7.2Tbps (טרה ביט לשניה). איציק בנבנישתי, מנכ"ל בזק בינלאומי, הצהיר כי "ברבעון הראשון של שנת 2012 תשתנה חווית הגלישה באינטרנט בישראל".

לאורכו של הכבל ישנם לא פחות מ-21 רפיטרים (המיועדים להגביר את האותות העוברים בכבל), ועלות הפרוייקט מוערכת במאות מיליוני שקלים, עלות אותה מעריכה בזק בינלאומי שתוכל להחזיר בתוך כ-5 שנים, גם במידה ותהיה הספקית היחידה שתעשה שימוש בכבל (אם כי בחברה מתכננים להציע לספקיות האחרות לרכוש קיבולת מהכבל).
משיופעל כבל ה-BIOS, תהיה בזק בינלאומי לחברה הישראלית הראשונה והיחידה שמחזיקה ומפעילה כבל תת ימי, אשר יוצר לראשונה תחרות בשוק, היות ועד עתה התבססו כל ספקיות האינטרנט על כבל תת ימי של חברת מד נאוטילוס (Med Nautilus), אשר מסוגל להעביר מידע במהירות של כ-3.84Tbs, אך משרת גם מדינות נוספות באגן הים התיכון.

ענקית התקשורת Alcatel-Lucent
אחראית על ביצוע הפרוייקט
עידן חדש לאינטרנט הישראלי?
מקור: themarker.com

בבזק בינלאומי מעריכים כי הדרישה לרוחב פס אינטרנט בישראל תגדל בשיעור של כ-33 אחוז בשנה במהלך חמשת השנים הקרובות, ובשיעור של כ-20 אחוז בשנה במשך חמש השנים שלאחר מכן.

בתוך כך, הודיעה חברת טמרס טלקום, אשר מתכננת להתחרות בבזק בינלאומי ולהניח כבל תקשורת תת ימי משלה, כי היא מקדימה את הנחת הכבל לחודש אוקטובר הקרוב, במטרה להשיק אותו לפעילות בדצמבר 2011 או בינואר 2012 – בעקבות התחרות בינה לבין בזק בינלאומי.
הקו של חברת טמרס טלקום צפוי להגיע אל קפריסין, ומשם להתחבר אל כבל תת ימי אחר שמגיע ממרסיי.

לא ברור אילו ספקיות אינטרנט אחרות יבחרו לעשות שימוש בכבלים של בזק בינלאומי וטמרס טלקום, אך ההערכה היא שפריסת הכבלים החדשים תאפשר לצרכן הישראלי להינות ממהירויות גלישה גבוהות משמעותית לחו"ל, ובמחירים אטרקטיביים יותר.
האם מתקרב היום בו נזכה לקבל מהירויות גלישה טובות אל רחבי העולם, בכל שעות היממה ובכל ימות השבוע (חמסה חמסה, טפו טפו)? בעוד מספר חודשים נוכל לדעת.