אינטל: שיאים כספיים לצד דחיות

יצרנית השבבים מציגה דיווח רבעוני מוצלח נוסף – אך גם נאלצת להודות כי לא נזכה לראות מעבדי 10 ננומטר בשנה הנוכחית

התפר בין חודשי אפריל ומאי מספק לנו גם כעת, כמו בכל שנה, את הדו"חות הכספיים הרשמיים של כל חברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר – וזה מבית אינטל בהחלט יכול להיחשב כמעניין במיוחד מבין כל אלו שהגיעו אלינו, כשהוא מציג גם חדשות טובות וגם חדשות קצת פחות טובות לכל אלו שמחכים למעבדי המחר.

התוצאות של יצרנית המעבדים הענקית בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2018 מהוות שיא יחסי חדש עבור אותה תקופה, עם הכנסות של לא פחות מ-16.3 מיליארד דולר (עלייה של 9 אחוזים בהשוואה לשיא שנקבע ברבעון הראשון של 2017), כולל עליות של כל חמשת החטיבות העסקיות בחברה בשיעור של בין 3 אחוזים ל-24 אחוזים – ובעיקר רווח נקי נאה במיוחד של 4.5 מיליארד דולר, המהווה עלייה של 50 אחוזים לעומת אותה תקופה בשנה שעברה, בעיקר תודות לרפורמת המסים האמריקאית.

גם ללא תהליך הייצור החדש, לאינטל יש הרבה סיבות לגאווה

העסקים הנוכחיים של אינטל נראים ונשמעים איתנים בהחלט, על אף התחרות הבריאה מצידה של AMD והן מצידה של ארכיטקטורת ה-ARM ולמרות שתהליך הייצור החדש ב-10 ננומטר עדיין אינו מוכן להגיע אל קדמת הבמה – וזה לצערנו משהו שיהיה נכון באופן רשמי לשנת 2018 כולה, ואולי אף לחלקה של השנה הבאה. אינטל ניצלה את הדיווח הכלכלי החיובי בכדי לאשר דחייה נוספת של תהליך הייצור החדשני שלה בשל היקפי תפוקת שבבים תקינים נמוכה מדי, שאינה מאפשרת מעבר מייצור מקבצים קטנים לייצור מסחרי המוני מלא.

גם התחזית לרבעון הנוכחי, השני, היא אופטימית בהחלט

אינטל מייצרת כבר היום שבבי 10 ננומטר עבור עולם ה-FPGA והן עבור יישומים אולטרה-חסכוניים ספציפיים, אך בכדי לקבל את דור ה-Ice Lake המבטיח למחשבים הנייחים, למחשבים הניידים ולעולם השרתים – ניאלץ להמשיך ולהמתין עד שנת 2019, כאשר בשנת 2018 נקבל תחליפים בדמות Whiskey Lake (אשר יירשו את Coffee Lake) ו-Cascade Lake (שיירש את Skylake-E).

תהליך הייצור ב-10 ננומטר עומד להשלים עיכוב חסר תקדים בתולדות אינטל של כשלוש שנים. נקווה שזו הדחייה האחרונה באמת

האם כל זה אומר שביצרניות השבבים GlobalFoundries, סמסונג ו-TSMC יצליחו לעבור לתהליכי ייצור פורצי דרך של 8 ננומטר ו-7 ננומטר לפני שאינטל תספק לנו שבבי 10 ננומטר? צפויה לנו תקופה מעניינת ביותר, בכך אין לנו שום ספק.