אינטל שולפת ג׳וקר: תתחיל לייצר שבבי ARM החל משנה הבאה

שליטת שוק ה- מבצעת מהפך מחשבתי ותפתח את שערי מפעליה לשחקניות המעוניינות לייצר שבבים עבור עולם המובייל

מוקדם יותר השנה ראינו את אינטל נכנעת, למעשה, ומבטלת את שבבי המובייל האישיים שלה שהתבססו על ליבות האטום הפשוטות והחסכוניות – זאת אחרי שנים ומיליארדי דולרים רבים שנשאבו להם בנסיון לייצר אלטרנטיבה אמיתית לארכיטקטורת ה-.


באותה עת לא היה ברור לגמרי מה משמעותו של ביטול זה, והאם הוא סופי ומוחלט או רק כזה שנועד לספק "הפסקה" לקראת ארגון מחדש ומתקפה נוספת על השוק שתגיע בעתיד. כעת, נראה שאנחנו מקבלים את התשובה שהייתה חסרה לנו – כשבאינטל מחליטים שאם הם לא יכולים לנצח אותם הם יצטרפו אליהם, ומודיעים כי יחלו להציע שירותי ייצור שבבי במפעליהם עם המעבר לליטוגרפיית ה-10 ננומטר המשוכללת.

אינטל תחל לייצר שבבים בארכיטקטורת ה-ARM, לראשונה אי פעם ועבור חברות אחרות - בדומה לעסקים הרווחיים של TSMC וסמסונג בתחום הזה
אינטל תחל לייצר שבבים בארכיטקטורת ה-, לראשונה מאז ה-XScale של שנת 2006 ועבור חברות אחרות – בדומה לעסקים הרווחיים של וסמסונג בתחום הזה

בעבר, הציעה את יכולות הייצור שלה לחברות צד ג', אך זה היה רק עבור השחקניות הבודדות של תחום ה-FPGA בו לא היה לה חלק (לפני רכישתה של חברת Altera בשנה שעברה) – כעת, מדובר כאן במהלך ראשון מסוגו עבור חברת הענק שבו היא תאפשר למעשה למתחרותיה לייצר את השבבים שלהם "אצלה בבית", במטרה להפוך את הטכנולוגיות המתקדמות שלו לרווח נוסף, ואולי גם על מנת לכפר על הירידה המתמדת בדרישה למחשבים אישיים שמשפיעה כמובן גם על הדרישה למעבדי ה-x86 של .

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


לפי ההכרזה המשותפת של אינטל וחברת , הייצור הראשוני יוצע עבור ליבות ה-Cortex-A העתידיות והמתקדמות של זו האחרונה – כך שהצעת הייצור לא תכלול לכאורה ליבות עיבוד בפיתוח ייעודי כמו אלו של קוואלקום או , אם כי זה משהו שכמובן עשוי להשתנות בהמשך, בהתאם להסכם הרישוי בין שתי החברות.

באינטל גם הצהירו כי תהיה השותפה הרשמית הראשונה שלהם במיזם ייצור שבבי המובייל הטרי – בתקווה שהפעם היא תצליח להביא לשוק משהו תחרותי ומתקדם יותר מה-NUCLUN העצמי והמאכזב משהו שלה משנת 2014, אשר הופיע לו בדגם אחד בלבד ומאז נעלמו עקבותיו.


השבב הראשון מפיתוח עצמי של LG נוצר אצל TSMC - הדור השני כבר יהיה מבוסס על תהליך ה-10 ננומטר פורץ הדרך של אינטל
השבב הראשון מפיתוח עצמי של נוצר אצל – הדור השני כבר יהיה מבוסס (לכאורה) על תהליך ה-10 ננומטר פורץ הדרך של אינטל

האם מדובר בבחירה הנכונה עבור החברה שמאז ומעולם התגאתה ביכולות ייצור שלא קיימות אצל אף אחד אחר, או בשגיאה שתהיה כחרב פיפיות עבור עסקיה? כנראה שאת המשמעויות המלאות של המהלך הזה נוכל להעריך רק אי שם בעתיד, אבל זה בהחלט יהיה מעניין לגלות כיצד הסאגה הזו תתפתח.