אינטל משיקה רשמית מעבדים נטולי ליבות גרפיות – לקיצוץ במחיר?

משפחת ה- של הדור התשיעי נמצאת על המדפים כבר כמה חודשים במחירים גבוהים למדי – ועתה נראה כי יהיה פוטנציאל לקבלת עלויות קורצות מעט יותר תודות לדגמים ראשונים מסוגם בהם הליבות הגראפיות המובנות אינן פעילות

בשנים האחרונות התרגלנו לקבל ליבה גרפית מובנית עם המעבד השולחני שלנו. אותו המעבד הידוע כ-Intel HD Graphics מלווה אותנו באופן קבוע מאז נטמע בסדרת מהדור השני עוד בתחילת העשור.


הליבה הגרפית המובנית של מאז הפכה ללהיט גדול למדי בקרב משתמשים ביתיים אשר זקוקים לכח גרפי מינימלי להרצה של תוכנות פשוטות וסרטים בלבד.

הליבה הזאת אמנם מסוגלת יותר מלבד להציג מסכים ולהאיץ תוכן וידאו. טכנולוגיות כמו QuickSync של מאפשרות שימוש במקודד המובנה שבליבה הגרפית כדי להאיץ פעולות המרת וידאו למשל. תוכנה ידועה שמשתמשת בטכנולוגיה הזאת היא Handbrake. עצם זאת, ליבה הגרפית שכזאת מהווה בונוס טהור אפילו לבעלי המותקנים בלוח האם.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


כדי לחסוך עלויות מכריזה על סדרת ה-F של מעבדי הדור התשיעי. אלו מגיעים ללא גרפית מובנית כלל. אמנם, עד כה לא ציינו מי חוסך ולצערינו התשובה היא כנראה לא הצרכן.

ללא גרפית, כעת במחיר זהה

המעבד i5 9400F הוא למעשה i5 8500 אשר הליבה הגרפית בו מנוטרלת. הוא מכיל 6 ליבות בארכיטקטורת Coffee-lake בתדר מירבי של 4.1Ghz. בעוד שה-8500 מתומחר במחיר של 210 דולר נכון לעת כתיבת שורות אלו, ה-i5 9400F יתומחר גם כן באיזור 210 דולר כמחיר-רחוב מצוי. אנו מתקשים להבין את מיקומו של מוצר זה בשוק, שכן הוא מסיר תכונה טכנית אך לא מפחית במחיר. להזכירכם, את מעבד ה- i5 8400 היה ניתן להשיג בכ-165 דולר לפני שהחלו עליות המחירים. כיום הוא מוצע ב-194 דולר.


בנוסף למעבד ה-9400F הושקו גם 9700KF ו-i9 9900KF שגם הם מכילים עוצמת עיבוד דומה למקביליהם נטולי ה-F אך ללא גרפית כלל.

אין ספק שרואים כעת את בשיא הקושי אליו נתקלה אולי בשני העשורים האחרונים בכל הנוגע ליצור והספקה של מוצרים. אנו מקווים שתקופה זאת תעבור במהרה שכן תחרות במחירים טובה לצרכן.