אינטל משיקה את מעבדי Bay Trail: אטום כזה עוד לא ראיתם

השלב הראשון בתוכנית ההשתלטות על השוק של מעבדי האטום יוצא לדרך – ארבע ליבות עיבוד בארכיטקטורה חדשה, תהליך ייצור של 22 ננומטר, ליבה גרפית מדור ה-Ivy Bridge ועוד הפתעות

לאחר מספר שנים בהם עולם מחשבי הנטבוק גסס באיטיות ואיתו גססה גם משפחת מעבדי האטום של אינטל, יש לנו קאמבק: אינטל משיקה רשמית את שבבי ה-Bay Trail, דור חדש לחלוטין של שבבי אטום שרוצה להחזיר את הכבוד האבוד של המותג, ועל הדרך גם לכבוש את עולם הטאבלטים אם אפשר.

ההכרזה הרשמית על שבבי ה-Bay Trail אימתה את כל מה שלמדנו בעבר דרך הדלפות והכרזות שונות – השבבים החדשים מיוצרים לראשונה במשפחת האטום בתהליך של 22 ננומטר ומבוססים על ליבות עיבוד כלליות מסוג Silvermont שמציעות ארכיטקטורה חדשה לחלוטין לראשונה מאז השקת מוצרי האטום הראשונים בשנת 2008.
תוסיפו לכך ליבה גרפית בארכיטקטורה של דור ה-Ivy Bridge אשר מחליפה את ליבות ה-PowerVR SGX של השבבים מהדורות הקודמים ולראשונה גם מקודד וידאו, מפענח וידאו ו-ISP (ר"ת Image Signal Processor) שפותחו כולם על ידי אינטל עצמה – וקיבלתם את שבב האטום המשודרג, המעניין והמבטיח ביותר מאז שנוסד המותג.

שישה דגמים של שבבי Bay Trail יוצעו לשוק הטאבלטים – שניים מהם כפולי ליבה ועוד ארבעה הם מרובעי ליבות. חושבים שארבע ליבות בארכיטקטורת x86 של 64 ביט בטאבלט שלכם הם סוג של חזון אחרית ימים? אתם לא לבד.

שבבי ה-Bay Trail יגיעו בעתיד גם למחשבים ניידים ונייחים, שם ימותגו תחת קווי הפנטיום והסלרון הוותיקים

הדגם הבסיסי ביותר מבין השישה עונה לשם Z3680 ויציע זוג ליבות Silvermont שיפעלו בתדר בסיס מירבי של 1.33GHz ובתדר טורבו מירבי של 2GHz, זכרון מטמון מרמה L2 בנפח 1MB, ערוץ זכרון בודד של 64 ביט התומך בזכרונות LPDDR3 במהירות מירבית של 1,067MHz שיעניקו לו רוחב פס של 8.5GBps, נפח זכרון RAM מירבי של 1GB ותמיכה ברזולוציית מסך מירבית של 1280×800 פיקסלים בלבד.

מן העבר השני של ניצב הדגם המוביל מבין השישה – ה-Z3770 אשר יכלול ארבע ליבות Silvermont בתדר בסיס מירבי של 1.46GHz ובתדר טורבו מירבי של 2.4GHz, בנוסף לזכרון מטמון L2 בנפח 2MB, זוג ערוצי זכרון של 64 ביט עם תמיכה בזכרונות LPDDR3 של עד ל-1,067MHz שיניבו רוחב פס מקסימלי נאה של 17.1GBps, תמיכה בזכרון RAM בנפח מירבי של 4GB וגם תמיכה ברזולוציית מסך מירבית של 2560×1600 פיקסלים.

משפחת שבבי ה-Bay Trail שמיועדים לטאבלטים.
מרובעי הליבות מכוונים אל מוצרים מבוססי חלונות ו/או אנדרואיד ואילו כפולי הליבות מכוונים למכשירי אנדרואיד בלבד

כל ששת הדגמים כוללים את אותה ליבה גרפית מובנית שמבוססת על ארכיטקטורת הדור השביעי של אינטל (כמו בדור מעבדי ה-Ivy Bridge) ומציעה 4 יחידות ביצוע עם תדר של בין 311MHz ל-667MHz או 688MHz בתלות בדגם הספציפי.
מספר יחידות העיבוד הקטן והתדר המירבי הנמוך יחסית הופכים את הליבה הגרפית של שבבי ה-Bay Trail (על הנייר) לליבת ה-HD Graphics החלשה ביותר בסביבה – אך למרות זאת עדיין מדובר בשיפור עצום ומשמח מאוד לעומת ליבות ה-PowerVR המזדקנות שהציעו דורות שבבי האטום הקודמים.

אז אחרי כל ההקדמות הגיע הזמן לשאול את השאלה הגדולה – איך הביצועים? אינטל סיפקה למספר אתרים ברחבי העולם פלטפורמת רפרנס עם שבב Z3770, מסך 10 אינץ' ברזולוציה של 2560×1600 פיקסלים, זכרון RAM בנפח 2GB ומערכות ההפעלה חלונות 8.1 ואנדרואיד 4.2.2 כדי לספק את התשובה.

טאבלט הרפרנס מבית אינטל

באינטל הבטיחו ששבבי ה-Bay Trail יציעו שיפור של עד פי 3 בביצועי ליבות העיבוד ושיפור ביצועים של עד פי 3 בביצועי הליבה הגרפית לעומת דור האטום הקודם – ונראה כי הם עומדים בהבטחה ובגדול.

במבחני ביצועים לליבות העיבוד הכלליות כגון Cinebench, Sandra ו-7-Zip Benchmark שבב ה-Z3770 הציג לא רק תוצאות שעדיפות בין פי 2 לפי 4 מאלו של שבב ה-Z2760 מדור ה-Clover Trail, אלא גם תוצאות שדומות או זהות לאלו של שבב ה-A4-5000 מפלטפורמת ה-Kabini של AMD – שבב בעל מעטפת הספק שגדולה פי כמה מזו של ה-Z3770.

מקור: techreport.com

גם במבחני הביצועים הגרפיים ה-Z3770 לא איכזב עם תוצאות של עד פי 6 (!) מאלו של ה-Z2760, אם כי במבחנים אלו בא לידי ביטוי היתרון היחסי של AMD כאשר ה-Z3770 "הפסיד" לא רק לליבה המובנית בשבבי ה-Kabini אלא גם לליבות מובנות צנועות יותר משבבי ה-Temash ואפילו משבבי ה-Brazos הוותיקים.
הליבה הגרפית ב-Z3770 מתקשה להתחרות בליבות הגרפיות של מוצרי ה-APU השונים של AMD, אך ראוי לציין כי צריכת ההספק של שבבי ה-Bay Trail אמורה להיות נמוכה פי כמה וכמה מזו של השבבים מבית AMD – אפילו החסכוניים ביותר שביניהם.

מקור: pcper.com

בגזרת האנדרואיד, ליבות העיבוד הכלליות של ה-Z3770 המשיכו להרשים עם תוצאות גבוהות מאוד במבחנים כמו Sunspider, Mozilla Kraken, Google Octane ודומיהם.

מקור: hardware.info

הליבה הגרפית של ה-Z3770 הציגה פעם נוספת שיפור עצום על פני טאבלטים מבוססי שבב Z2760, אך לא הצליחה להעפיל על תוצאותיהן של הליבות הגרפיות בשבבי ה-ARM המובילים (כמו ה-Tegra 4 וה-Snapdragon 800) ונפלה איפשהו בין שבב ה-Apple A6X של האייפד 4 לבין שבב ה-Snapdragon S4 Pro שבנקסוס 7 החדש.

מקור: anandtech.com

כמה פרטים שראוי לציין: באינטל הסבירו כי גירסת האנדרואיד איתה הגיע טאבלט הרפרנס היא גירסת טרום בטא – והמבקרים השונים אכן דיווחו על באגים, השהיות וחויית שימוש לא ממש מלוטשת באופן כללי במסגרת גירסת האנדרואיד. לא מן הנמנע שגירסאות אנדרואיד סופיות איתן יגיעו מכשירי Bay Trail עתידיים יניבו תוצאות עדיפות במבחני הביצועים.
החדשות הטובות הן שהמבקרים דיווחו על חוויית שימוש חלקה ומלוטשת במסגרת מערכת החלונות 8.1 של טאבלט הרפרנס, כולל במצב שולחן העבודה הקלאסי (שהיה קרוב מאוד לבלתי שמיש לחלוטין בטאבלטים מבוססי Clover Trail).
עיקר האיטיות של מכשיר הרפרנס נרשמה בעת פעולות כמו התקנות וטעינות בהן זכרון ה-eMMC המובנה והאיטי יחסית של המכשיר נתן אותותיו – נקווה שיהיו מוצרי Bay Trail מסחריים שיתגברו גם על חסרון זה ויבחרו בנפח אחסון מתקדם יותר מבוסס כונני SSD.

למרות השיפור הגדול בליבה הגרפית, גיימינג על שבבי ה-Bay Trail (אפילו בהגדרות הבסיסיות) ריאלי בעיקר למשחקים מהעשור הקודם.
נחזיק אצבעות לכך שהקפיצה העתידית ל-14 ננומטר תצליח לשנות גם את זה

ניתן לסכם את יכולותיו של שבב ה-Z3770 בקלות רבה – מדובר בצעד גדול בכיוון הנכון. שבבי ה-Bay Trail מציעים קפיצה אדירה לעומת שבבי ה-Clover Trail המביכים תוך כדי שהם ממשיכים להציע צריכת הספק תחרותית מאוד (אפילו לעומת שבבי ה-ARM השונים).
שבבי ה-Bay Trail הם אולי לא השבבים העוצמתיים והמתקדמים ביותר בשוק האנדרואיד, אך קשה לנו להאמין שזו בעיה גדולה כאשר מדובר במשפחה שיוצרת למעשה קטגוריה חדשה לחלוטין של טאבלטים מבוססי חלונות 8 ראויים ('ראויים' היא מילת המפתח כאן. שמעת, Z2760?) במחירים תחרותיים.

Bay Trail הוא זינוק גדול קדימה עבור אינטל שעתיד רק להתעצם עם המעבר הצפוי לייצור ב-14 ננומטר בשנה הבאה

אם אי פעם חלמתם על טאבלט חלונות אמיתי שיוכל להריץ כל אפליקציית x86 באשר היא וגם יעלה כמו טאבלט אנדרואיד ממוצע – עושה רושם שהחלום שלכם עומד להתגשם. שבבי האטום עושים קאמבק והם כאן כדי להישאר.