אינטל משיקה את מעבדי ה-Ivy Bridge

 
מעבדי ה-Ivy Bridge הם המעבדים הראשונים מבית אינטל ובעולם כולו שיוצרו בתהליך יצור של 22 ננו-מטרים בלבד. על מנת להגיע למזעור שכזה, אינטל השתמשה בטרנזיסטורית תלת-מימדיים מיוחדים שפיתחה, טרנזיסטורי ה-Tri-Gate.
 
המעבדים פותחו בשיתוף פעולה בין ישראל וארצות הברית, כאשר אינטל מציינת כי ליבות העיבוד פותחו בישראל והליבה הגרפית בארצות הברית. גאווה ישראלית של ממש.
 
רוני פרידמן, סגן נשיא תאגידי ומנכ"ל פיתוח מעבדים וערכות שבבים באינטל העולמית, הצטרף לשיחת הועידה ופתח באומרו כי "ה- Ivy Bridge הוא המעבד הראשון של אינטל שמיוצר בתהליך ייצור של 22 ננו-מטר.

זאת טכנולוגיית יצור המתקדמת ביותר היום בעולם ייצור השבבים. המעבר לטכנולוגיית ייצור חדשה זאת, אפשרה לשים יותר טרנזיסטורים על פרוסת סיליקון. מעבד ה-Ivy Bridge לוקח את מוצר ה-Sandy Bridge ומעביר אותו לתהליך יצור הבא ואף מוסיף לו יכולות נוספות".
רוני פרידמן

מעבד ה-Ivy Bride הוא, כעיקרון, רק מזעור של מעבדי ה-Sandy Bridge, אך אינטל טוענת כי מדובר בהרבה יותר מרק מזעור של תהליך היצור. על פי מודל ה-"Tick Tock" של אינטל, כל Tick הוא מזעור של טכנולוגיה קיימת, אך השנה אינטל טוענת כי מדובר ב-Tick+, זאת משום שהשבבים החדשים הציגו גם שיפורים בצריכת החשמל, גם שיפור בביצועים הגרפיים וגם כולל יכולות חדשות בתחום האבטחה.

מר פרידמן התיחס גם למחשבי האולטראבוק ואמר כי קטגורית מחשבים זו חשובה עבור אינטל וכי אינטל תמשיך לשפר את הביצועים וחיי הסוללה וגם תוסיף אפשרויות מתקדמות נוספות עליהן היא טרם הכריזה. עם זאת, אינטל לא תכפה על השותפים העסקיים שלה להכליל אפשרויות מיוחדות במחשבים מתוצרתן ואנחנו נראה גם אולטראבוקים עם מסכי מגע וג'יירוסקום וגם בלי.

מעבדי ה-Ivy Bridge  מצויידים במאיצים גרפיים מדגם Intel HD Graphics 4000 ומספקים עד פי שניים יותר ביצועי תלת-ממד בהשוואה לדורות מעבדים קודמים, וכן גם תמיכה ב-DirectX 11, Open GL 3.1 ו-OpenCL 1.1.

כשהתבקש מר פרידמן להתיחס גם למעבדי Ivy Bridge לשרתים השיב כי "זה לא מוצר שאינטל משיקה כעת. בעתיד יהיה מעבד Ivy Bridge שמיועד לשרתים. המוצר הזה יהיה מבוסס על אותה טכנולוגיית ייצור של Ivy Bridge, אבל הוא יושק רק בעתיד". עוד הוסיף כי מעבדים אלה יכללו "יותר ליבות ופחות גרפיקה".

לשאלה האם Ivy Bridge מיועד גם לסמארטפונים השיב מר פרידמן כי  מעבד ה-Ivy Bridge לא מיועד לסמארטפונים. לקטגוריה זאת יש לאינטל מעבד אחר".

לסיום, ציין מר פרידמן כי העבודה נמשכת גם על יצור שבבים בתהליכי יצור קטנים אף יותר. "כבר הרבה שנים אומרים שהסיליקון הולך ונגמר. אני יכול לומר שבקבוצה שלי במרכז הפיתוח בחיפה אנחנו עובדים על מעבדים  בטכנולוגיות ייצור עתידיות נוספות".
מערכות עם השבבים החדשים ניתן להשיג החל מהיום מיצרניות נחברות. כמו כן, המעבדים זמינים גם לרכישה בנפרד.