אינטל משיבה מלחמה: היכרות ראשונה עם מעבדי ה-Kaby Lake-X • HWzone
מחשביםמעבדיםכתבות נבחרות

אינטל משיבה מלחמה: היכרות ראשונה עם מעבדי ה-Kaby Lake-X

איך מתמודדים עם מתחרה שמציעה יותר חומרה בפחות כסף? מרחיבים את ההיצע בדרכים בלתי שגרתיות, כמובן

כל שמועה חדשה אודות המעבדים החדשים של חברת המיועדים לשוק הביצועים הביתי מקרבת אותנו למסקנה המתגבשת על כך שהתחרות בתחום זה עומדת להתחזק משמעותית – ונראה שגם מודעת לכך ומבצעת הכנות משלה בנסיון למזער את הפגיעה שבדרך עוד לפני שזו הגיעה.

ניתן לתהות האם דגם ה-Core i3-7350K הייחודי שכבר הושק והחזיר את יכולות ההמהרה לרמות מחירים של פחות מ-200 דולר מהווה גם הוא חלק מההכנות של יצרנית השבבים – אך הפרטים שאנחנו מקבלים כעת על צמד שישתייכו למשפחת ה--X החדשה מצביעים על כך שהם נמצאים בלב מתקפת הנגד של דור ה- המדובר.

את התוכניות של להשיק דור Skylake-X עוצמתי במיוחד עם דגמי 6 ליבות עיבוד, 8 ליבות עיבוד ו-10 ליבות עיבוד, ולצידו (במקביל) דור Kaby Lake-X שיציע מעבדי 4 ליבות עיבוד בהתבסס על פלטפורמה מתקדמת משותפת הכרנו עוד מאמצע שנת 2016 – אך דיווחים חדשים שופכים עוד קצת אור על הרעיון שמאחורי ההפרדה הזו, ועל ה- i5-7640K וה- i7-7740K.

מתכוננת לקרב שלא היה לה כמותו מאז העשור הקודם

צמד דגמי ה-Kaby Lake-X הללו אמורים להיות אלו שעוזרים להוריד את פלטפורמת ה-HEDT (ר"ת High End Desktop) של לרמת מחיר נגישה מעט יותר, בדיוק כפי שמעבדי ה-Ryzen מיועדים לעשות, ובעוד שדגם ה- i7-7740K עתיד להיות דומה מאוד ביכולותיו ל- i7-7700K שאנחנו כבר מכירים, עם ארבע ליבות פיזיות ושמונה ליבות לוגיות במכפלה פתוחה (לכאורה בתוספת תדר קלה של 100MHz), דגם ה- i5-7640K עשוי להביא בשורה משמעותית לתת המשפחה שלו עם תמיכה ב-HyperThreading לקבלת שמונה ליבות לוגיות, בפעם הראשונה בדגם i5.

שני הדגמים יציעו מכפלת תדר פתוחה כלפי מעלה, כפי שניתן להבין מהאות 'K' שמלווה את שמם, שניהם לא יכללו ליבה גראפית מובנית פעילה, שניהם כן יכללו לכאורה שכבת משחה תרמית פנימית (TIM) מתחת למכסה המגן על האלמנט המוליך למחצה, ושניהם יאופיינו גם במעטפת הספק מוגדלת משמעותית של 112 וואט, שתעניק להם פוטנציאל משופר (בשילוב עם פתרון ההולכה התרמית המשופר) , לפחות על הנייר, ובעיקר יכולת לפעול בתדרים גבוהים יותר למשך פרקי זמן גדולים יותר בהשוואה לדגמים המובילים מדור ה- הרגיל שמאופיינים במעטפת הספק של 91 וואט.

מעבדי HEDT מבית בפחות מ-400 דולר? הפנטזיה הזו עשויה להפוך למציאות בשנה הנוכחית

השיפורים הללו עשויים להישמע מינוריים יחסית כאשר לא מדובר על קפיצה במספר ליבות העיבוד בהשוואה לדגמים שכבר נמצאים בשוק, אך מאפיין בולט נוסף בדגמי ה-Kaby Lake-X לא יהיה שייך לדגמים עצמם אלא לפלטפורמה עליה יתבססו – הפלטפורמה החדשה של עבור מעבדי ה'אקסטרים', עם תושבת LGA 2066 חדשה לגמרי וערכת שבבים חדשה מסוג .

אנחנו עדיין לא יודעים על כל האלמנטים שמכינה עבור הפלטפורמה החדשה הזו, אבל ניתן להעריך בוודאות כמעט מוחלטת כי יהיו שם בקר זכרונות בעל ארבעה ערוצים שיתמוך במהירויות בסיס גבוהות ובנפחים מירביים גדולים במיוחד, כמות גדולה של עורקי PCI-Express 3.0 שמחווטים מהמעבד ויאפשרו יצירת מערכים מרובי כרטיסי מסך או שילוב של מספר כונני M.2 ברוחבי פס מירביים במערכת בודדת, ללא צורך בשימוש בגשרי PCI ייעודיים שמתווספים אל הלוח. מי יודע – אולי גם נראה הפעם סוף כל סוף תמיכה מובנית ב-USB 3.1 Gen.2 עם מהירויות של עד 10 ג'יגה-ביט בשנייה, ואולי גם בטכנולוגיית ה- 3 המתקדם כפול יוצא, אך כל אלו הן הערכות והשערות בלבד, שראוי להתייחס אליהן בספקנות לעת עתה.

ישנן השערות על כך שגם פלטפורמת ה-X299 תחולק לשתי רמות מאפיינים שונות, אחת עבור ה--X בקצה העליון של סולם הביצועים ואחת עבור ה--X עבור שוק המיינסטרים הגבוה

מפות דרכים מודלפות של אינטל מהשנה שעברה הציגו את הרבעון השני של 2017, כלומר חודשי האביב שמתקרבים אלינו במהירות, בתור העיתוי להשקת משפחות ה-Skylake-X וה-Kaby Lake-X במשותף – אולי בכנס ה-Computex 2017 בחודש יוני, למשל. מהלך שכזה יוכל לצמצם את הזמן שבו מעבדי ה-Ryzen של ישבו על מדפי החנויות ללא תחרות עדכנית מצידה של , ולנו נותר רק להחזיק אצבעות לכך שיצרנית השבבים תחליט להציע לנו רמות מחיר חדשות ומשתלמות יותר מאלו שקיבלנו בחצי העשור האחרון, על מנת לוודא שהלקוחות לא מתחילים "לברוח" לכיוונו של המחנה האדום מעבר לכביש.

ההשקה בקרוב? נקווה שמפת הדרכים הזו אכן אמינה וגם מדוייקת

אין ספק ששנת 2017 תהיה שנה מעניינת ומסקרנת מאוד בשוק החומרה, הן עבור תחום המעבדים הכלליים והן עבור הכרטיסים הגראפיים – צפו לעוד עדכונים מאיתנו בקרוב.

תגיות
Back to top button
Close
Close