אינטל מציגה: החזר על חדשנות

השבוע נערך כנס האנליסטים השנתי של אינטל וכמיטב המסורת, בכירי החברה בקטגוריות השונות הציגו את ההתפחויות שחלו ועברו על החברה בשנה האחרונה.

את הכנס פתח נשיא ומנכ"ל החברה, פול אוטליני, אשר סיפר כי נכון להיום שיווקה החברה מעל 120 מיליון מעבדי 65 ננו-מטר, מאז השיקה את המעבד הראשון בשלהי שנת 2005. בכנס IDF האחרון שנערך בסין, דיווחה החברה על כ-112 מיליון מעבדים ששווקו עד לאותו חודש כך שמדובר בגידול נאה ביותר. בשנה האחרונה החלה החברה גם במעבר לייצור ערכות השבבים שלה בליטוגרפיית 90 ננו-מטר, והעדות הראשונה לכך היא סדרת ה-3 של ערכות השבבים אשר הושקה לפני קרוב לשנה. באינטל צופים להגיע לשיוויון בין ערכות השבבים המיוצרות ב-90 ו-130 ננו-מטר במהלך הרבעון השלישי (יולי-ספטמבר) של שנה זו.

במישור הפיננסי, אינטל הודיעה בשנה שעברה על רה-ארגון בחברה, במסגרתו היא גם תקצץ 10% ממצבת העובדים שלה, על מנת להתייעל ולחסוך בהוצאות. החברה כבר ירדה מ-103 אלף (ברבעון הראשון של 2006) ל-92 אלף (בסוף הרבעון השני של השנה) עובדים וייתכן כי יהיו קיצוצים נוספים במשרות. לפני מספר ימים הודיעה החברה כי היא מתעתדת לפטר כאלף עובדים כתוצאה מסגירת מפעל ישן לייצור שבבי פלאש בניו מקסיקו. לדברי אוטליני, החברה בדרך להשלים חסכון מבני של 2 מיליארד דולרים בשנה זו ו-3 מיליארד דולרים נוספים ב-2008.


לחץ על התמונה להגדלה

שוק המחשוב העולמי ממשיך לגדול ובגרטנר צופים שיימכרו השנה כ-250 מיליון מחשבים (שולחניים, ניידים, שרתים ועוד) בעולם. כפי שכולנו כבר יודעים, נכון לשנה זו, קיימים בעולם מיליארד מחשבים אך לטענת אינטל 46 אחוזים מהם, כלומר, 460 מיליון יחידות, מבוססים על טכנולוגיה בת 3 שנים ויותר. מחשבים אלו מתקשים להריץ את יישומי אינטרנט כמו Second Life ,YouTube ו-Flickr אשר נפוצים מאוד בימינו כך שרמת ניצול המעבד עומדת על קרוב ל-100%.

 
לחץ על התמונות להגדלה

הקטגוריה היחידה בשוק המחשבים שגדלה בגידול דו ספרתי הולך ומתמשך היא כמובן זו של מחשבים ניידים. על פי הערכות IDC, המכירות של ניידים יהוו 50% מסך המכירות השנתיות בעולם ב-2011 אך לפי הערכות פנימיות של אינטל זה ייקרה הרבה לפני, עוד ב-2009.


לחץ על התמונה להגדלה

אחת ההצלחות הגדולות של 2006 הייתה כמובן השקת מיקרו-ארכיטקטורת ה-Core ובאינטל מציינים כי המספרים מדברים בעד עצמם. במהלך יוני הקרוב ייחצה קו השיוויון בין מעבדי Core לבין מעבדי Netburst, כלומר, חלוקה שווה של 50% לכל צד. החל מכאן והלאה המספרים של מעבדי Core ימשיכו לעלות עד שיגיעו ל-100% בסוף השנה.


לחץ על התמונה להגדלה

שיחת היום בחודשים האחרונים היא כמובן ליטוגרפיית ה-45 ננו-מטר של אינטל והמעבדים אשר יתבססו עליה. לדברי אינטל, המעבדים הראשונים יגיעו במהלך המחצית השנייה של שנה זו או ברבעון הראשון של 2008. מרובעי הליבה יהיו ליבות Yorkfield לשולחניים ותחנות עבודה ו-Harpertown לשרתים. כפולי הליבה יהיו ליבות ה-Penryn לניידים, Wolfdale לשולחניים ותחנות עבודה ו-Wolfdale DP לשרתים. בשוק שרתי ה-MP תמשיך החברה עם ה-Tigerton.
באינטל צופים הצלחה אדירה לליטוגרפיית 45 ננו-מטר והמעבדים אשר יתבססו עליה ומעריכים כי כבר ברבעון השלישי של 2008 מעבדים אלו יהוו 50% מסך משלוחי המעבדים שלהם, כאשר את המחצית השנייה מהווים אלו המבוססים על 65 ננו-מטר כמובן. בחברה מדגישים כי בליטוגרפיית 45 ננו-מטר הם מקדימים את השוק (וכמובן גם את AMD) בלפחות 18 עד 24 חודשים.

 
לחץ על התמונות להגדלה

אננד צ'נדרסקר, סגן נשיא בכיר והמנהל הכללי של קבוצת האולטרה-ניידות, עידכן שכמות השגיאות המתקבלת מגלישה לאתרים במכשירים המבוססים על הארכיטקטורה של אינטל (x86) קטנה פי כמה וכמה מזו המתקבלת במכשירים המבוססים על הארכיטקטורה של ARM. כמו-כן, הוא ציין כי פלטפורמת Menlow תביא עימה מספר שיפורים טכנולוגיים ביחס לפלטפורמת McCaslin שהושקה ב-IDF האחרון. כתוצאה מכך, חווית השימוש ביחס לביצועים תגדל ב-10%. באינטל מכוונים את מכשירי ה-MID למגוון רחב של קטגוריות שוק וצופים כי בשנת 2011, נתח השוק של קטגוריה זו יהיה שווה יותר מ-10 מיליארד דולרים.
ולבסוף, חשף צ'נדרסקר את שם הקוד של הדור הבא של הפלטפורמה, Moorestown, אשר תחליף את Menlow, בטווח הזמן של 2009-2010.


לחץ על התמונה להגדלה

אריק קים, סגן נשיא בכיר והמנהל הכללי של קבוצת הבית הדיגיטלי, המשיך לדבר על שבב ה-SoC, שהוצג ב-IDF האחרון, וציין שבעוד ב-2007 הם ישווקו גם את שבב ה-CE 2110 וגם פלטפורמה מבוססת מעבד וערכת שבבים בנפרד, ב-2008 שתיהן יאוחדו לכדי טכנולוגיית SoC אחת ובכך ישלימו את המעבר המלא לטכנולוגיה זו, בקטגוריית השוק של מוצרי אלקטרוניקה בידורית. ומה הלאה? ב-2009 תשיק החברה שבב SoC חדש אשר יציג ביצועים דומים יחד עם מספר שיפורים טכנולוגיים מעניינים. ליבת העיבוד תהווה 13% מגודל השבב, ביחס ל-20% בשבב של 2008. צריכת החשמל תקטן ב-40% ומספר הליבות יוכפל, כשהחברה תציע גם שבב עם שתי ליבות עיבוד. בסך הכול, שיפורים אלו יביאו להקטנת עלות הייצור ב-40%.


לחץ על התמונה להגדלה