אינטל דוחים את Broadwell לרבעון הראשון של 2014 • HWzone
מחשביםמעבדים

אינטל דוחים את Broadwell לרבעון הראשון של 2014

אינטל החליטה לדחות את השקת Broadwell לשנה הבאה (2014) לאחר שמהנדסיה נתקלו בבעיות ייצור עם סדרת המעבדים שצפויה לרשת את ולפתוח את הדלת לטאבלטים עוצמתיים, זולים ובעלי חיי ארוכים מאי פעם

ענקית השבבים הראתה כי היא מתכננת מעבר של חלק מהמעבדים שלה לתצורת BGA – הלחמה על לוח האם – כאשר דחפה את התהליך עם שבבי שהעבירה את המעבד לחבילה אחת עם ערכת השבבים בתצורת BGA בפיתרון לטאבלטים ומחשבים ניידים בתצורת אולטרבוק. צריכת מתח נמוכה של 15 ו-28 וואט הראתה ביצועים משופרים על פני , אבל עדיין לא סיפקה את החיסכון המבוקש עבור בעלי אורך נשימה.

עם שבבי Broadwell שאינטל הציגה בתערוכת IDF 2013, הודגם שיפור של ממש (כ-30 אחוזים) הן בביצועים, הן בצריכת המתח, והן בגודל הפיסי תודות למעבר לתהליך ייצור של 14 נאנומטר לעומת 22 נאנומטר בערכת . אבל כמו בכל מקרה של הקטנת מעגלים – צצות בעיות ברמת הייצור – מפני שככל שהשבבים קטנים יותר, יותר תקלות צפויות, והיבול של שבבים תקינים יהיה קטן עד שמספיק נסיון ייצבר כדי להגיע לייצור סדרתי ברמת תקלות נמוכה.

במקרה של Broadwell, העיכוב שנוצר עקב “defect density issue” (יבול נמוך כתוצאה מפגמים רבים במהלך הייצור) נמצא בטיפול, ובריאן קרזאניץ' (Brian Krzanich), מנכ"ל , מסר כי בכל מקרה שבו הם נתקלים בתקלה, הם מכניסים סדרת תיקונים למערך הייצור. במקרה של , התיקונים לא הביאו לכלל השיפורים שלהם ציפו.

שבב Broadwell על יד בתצורת BGA

עבור , הצלחתה של הערכה החדשה קריטית להמשך מכירות מוצלח והשתלטות על חלק משמעותי יותר של שוק הטאבלטים ואולטרהבוקים במחירים נמוכים (עד כדי 100 דולרים עבור טאבלט המריץ מערכת 8 פרו) עד בינוניים. עם זאת, כעת הם מאמינים כי כל התיקונים הדרושים הוכנסו: "אנו בטוחים כי הבעיה תוקנה, מפני שקיבלנו מידע המצביע על כך. עיכובים כאלה נוצרים בתהליך הפיתוח מידי פעם. זוהי הסיבה שבגללה הזזנו את תאריך ההשקה לרבעון הבא"

העיכוב בהשקת שבבי Broadwell אינו צפוי לשנות או לפגוע ביציאת סדרת השבבים השנייה המבוססת על ליתוגרפיה של 14 נאנומטר – איירמונט (Airmont) – המיועדת לטאבלטים ומבוססת על מעבדי אטום מדור חדש. איירמונט צפויה לצאת בשנה הבאה והשקתה נשארת ללא שינוי. קרזאניץ' הוסיף כי גם Skylake, הדור הבא לאחר , אינו צפוי להתאחר בעקבות העיכוב הנוכחי.

זו אינה הבעיה הראשונה שעולה בהקשר לערכת השבבים המדוברת. לאחרונה נודע כי קיימים הבדלים בחיבורי החשמל בין מעבדי ומעבדי Broadwell וזאת למרות שלכאורה שתוכננו מראש לעבוד באותה התושבת, נכון לתוכניות שהוצגו בשנה שעברה (LGA1150). לוחות אם מסדרה 8 התואמים את מעבדי , לא יהיו תואמים למעבדי , ואלה ידרשו לוחות אם חדשים מסדרה 9. ייתכן ואינטל רוצה לבדל את הערכה החדשה מכל מה שהגיע לפניה, אך אין סיבה לחשוב שהדבר ישמח את ציבור הלקוחות שלהם כאשר יגלו שנתיב השדרוג שלהם נחסם לפניהם ללא אזהרה.

האם תצליח לנצל את כוחה וגודלה כדי להשתלט על שוק שמתחלק כיום בין גוגל לאפל? האם התמקדותם במערכות מבוססות חכמה, או שאולי עדיף להם להסיט את הכיוון למערכות קלילות יותר כדי לשמור על רלוונטיות בשוק שכבר לא מסתכל על של מיקרוסופט כפיתרון יחיד שאין מלבדו? גם עם היכולות של מעבדי אטום החדשים להריץ מערכות אנדרואיד קשה לומר שאינטל באמת מתמקדים במערכות שאינן מבוססות .

מה דעתכם? ספרו לנו בתגובות!

תגיות

5 תגובות

  1. למה אתם מתלוננים כל פעם מחדש על ערכת שבבים חדשה
    זאת מציאות כמעט משחר ההסטוריה: ערכת שבבים מחזיקה דור או שניים. לא 6. גם 4 אף פעם לא וגם לא 3. די להתרגש כל פעם מחדש

  2. בקרוב: עשרות מעבדים חדשים ותושבות חדשות כל חצי שנה

  3. ל-1 – לא מדוייק
    יש הבדל בין תחילת הייצור שיהיה ברבעון הראשון, לבין ההשקה שתהיה בחצי השני

  4. ל-2
    בתושבת 775 אפשר היה להשתמש בכמה דורות של מעבדים. מאז שעזבו את תושבת 775 קצב ה'חוסר תאימות' עלה בהרבה

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close