אינטל דוחים את Broadwell לרבעון הראשון של 2014

אינטל החליטה לדחות את השקת Broadwell לשנה הבאה (2014) לאחר שמהנדסיה נתקלו בבעיות ייצור עם סדרת המעבדים שצפויה לרשת את Haswell ולפתוח את הדלת לטאבלטים עוצמתיים, זולים ובעלי חיי סוללה ארוכים מאי פעם

ענקית השבבים הראתה כי היא מתכננת מעבר של חלק מהמעבדים שלה לתצורת BGA – הלחמה על לוח האם – כאשר דחפה את התהליך עם שבבי Haswell שהעבירה את המעבד לחבילה אחת עם ערכת השבבים בתצורת BGA בפיתרון לטאבלטים ומחשבים ניידים בתצורת אולטרבוק. צריכת מתח נמוכה של 15 ו-28 וואט הראתה ביצועים משופרים על פני Ivy Bridge, אבל עדיין לא סיפקה את החיסכון המבוקש עבור טאבלטים בעלי אורך נשימה.

עם שבבי Broadwell שאינטל הציגה בתערוכת IDF 2013, הודגם שיפור של ממש (כ-30 אחוזים) הן בביצועים, הן בצריכת המתח, והן בגודל הפיסי תודות למעבר לתהליך ייצור של 14 נאנומטר לעומת 22 נאנומטר בערכת Haswell. אבל כמו בכל מקרה של הקטנת מעגלים – צצות בעיות ברמת הייצור – מפני שככל שהשבבים קטנים יותר, יותר תקלות צפויות, והיבול של שבבים תקינים יהיה קטן עד שמספיק נסיון ייצבר כדי להגיע לייצור סדרתי ברמת תקלות נמוכה.

במקרה של Broadwell, העיכוב שנוצר עקב “defect density issue” (יבול נמוך כתוצאה מפגמים רבים במהלך הייצור) נמצא בטיפול, ובריאן קרזאניץ' (Brian Krzanich), מנכ"ל אינטל, מסר כי בכל מקרה שבו הם נתקלים בתקלה, הם מכניסים סדרת תיקונים למערך הייצור. במקרה של Broadwell, התיקונים לא הביאו לכלל השיפורים שלהם ציפו.

שבב Broadwell על יד שבב Haswell בתצורת BGA

עבור אינטל, הצלחתה של הערכה החדשה קריטית להמשך מכירות מוצלח והשתלטות על חלק משמעותי יותר של שוק הטאבלטים ואולטרהבוקים במחירים נמוכים (עד כדי 100 דולרים עבור טאבלט המריץ מערכת חלונות 8 פרו) עד בינוניים. עם זאת, כעת הם מאמינים כי כל התיקונים הדרושים הוכנסו: "אנו בטוחים כי הבעיה תוקנה, מפני שקיבלנו מידע המצביע על כך. עיכובים כאלה נוצרים בתהליך הפיתוח מידי פעם. זוהי הסיבה שבגללה הזזנו את תאריך ההשקה לרבעון הבא"

העיכוב בהשקת שבבי Broadwell אינו צפוי לשנות או לפגוע ביציאת סדרת השבבים השנייה המבוססת על ליתוגרפיה של 14 נאנומטר – איירמונט (Airmont) – המיועדת לטאבלטים ומבוססת על מעבדי אטום מדור חדש. איירמונט צפויה לצאת בשנה הבאה והשקתה נשארת ללא שינוי. קרזאניץ' הוסיף כי גם Skylake, הדור הבא לאחר Broadwell, אינו צפוי להתאחר בעקבות העיכוב הנוכחי.

זו אינה הבעיה הראשונה שעולה בהקשר לערכת השבבים המדוברת. לאחרונה נודע כי קיימים הבדלים בחיבורי החשמל בין מעבדי Haswell ומעבדי Broadwell וזאת למרות שלכאורה שתוכננו מראש לעבוד באותה התושבת, נכון לתוכניות שהוצגו בשנה שעברה (LGA1150). לוחות אם מסדרה 8 התואמים את מעבדי Haswell, לא יהיו תואמים למעבדי Broadwell, ואלה ידרשו לוחות אם חדשים מסדרה 9. ייתכן ואינטל רוצה לבדל את הערכה החדשה מכל מה שהגיע לפניה, אך אין סיבה לחשוב שהדבר ישמח את ציבור הלקוחות שלהם כאשר יגלו שנתיב השדרוג שלהם נחסם לפניהם ללא אזהרה.

האם אינטל תצליח לנצל את כוחה וגודלה כדי להשתלט על שוק שמתחלק כיום בין גוגל לאפל? האם התמקדותם במערכות מבוססות חלונות חכמה, או שאולי עדיף להם להסיט את הכיוון למערכות קלילות יותר כדי לשמור על רלוונטיות בשוק שכבר לא מסתכל על חלונות של מיקרוסופט כפיתרון יחיד שאין מלבדו? גם עם היכולות של מעבדי אטום החדשים להריץ מערכות אנדרואיד קשה לומר שאינטל באמת מתמקדים במערכות שאינן מבוססות חלונות.

מה דעתכם? ספרו לנו בתגובות!