איך עברה עלי חווית השדרוג לחלונות 10 • HWzone
מחשביםמערכות הפעלה

איך עברה עלי חווית השדרוג לחלונות 10

לביא שיפמן משתף אותנו ברשמיו הראשונים ממערכת ההפעלה החדשה והנוצצת של . יש טעם לנצל את ההצעה החינמית לשדרוג? כנראה שכן

לפני מספר ימים הגיע גם אל המחשב שלי העדכון האוטומטי ל- 10.

מדובר במחשב נייח, שהרכבתי לבד בנובמבר 2008, אשר מתבסס על מעבד E8400 (סדרת Core2 Duo שיצא לשוק בראשית 2008), זכרון DDR2 בנפח 8G (במהירות 667Mhz) וכרטיס מסך HD4850 (שהוכרז ביוני 2008).

השדרוג המהותי היחידי שהמחשב עבר היה לפני כשנתיים כאשר החלפתי את הדיסק המכני, שהיה בשלבי גסיסה מתקדמים, ל-.

לכל מי שמתמצא בחומרה ברור שלפני 7 שנים זה היה מחשב מאוד מתקדם, אבל היום זוהי ענתיקה, על סף להפוך למוצג מוזיאוני.  יחד עם זאת, לצרכי היום-יום שלי – קריאת דוא"ל, שימוש בדפדפן Chrome, בדיקות ביצועים וכתיבת סקירות ומאמרים, הוא מספיק לחלוטין.  העובדה שהעותק של 7, המותקן על המחשב, תיפקד במהלך כל השנים באופן תקין וסיפק ביצועים סבירים לחלוטין, הוא בונוס נוסף.

wt1

בשנה האחרונה שקלתי לא פעם לשדרג את המחשב ולהחליף את לוח האם, המעבד והזכרון.  אך כשהסתבר ש- 10 עומדת מעבר לפינה ושאינטל מתכוונת להשיק את מעבדי Skylake, החלטתי להמתין ולנסות לשדרג את הקונפיגרציה הנוכחית ל- 10.

יחד עם זאת, כמי שעבד במיקרוסופט למעלה מ-10 שנים והיה עד, גם באופן אישי, לצרות הנובעות משדרוג מערכות הפעלה, הציפיות שלי מהתהליך היו די נמוכות.  למרות זאת, כשהשדרוג נחת אצלי אתמול בערב (תוצאה של רישום מקדים, אותו ערכתי כבר לפני כמה שבועות), החלטתי – אחרי גיבוי המידע החשוב לדיסק חיצוני, לקפוץ על עגלת השדרוג.

התהליך בכללותו הוא די פשוט – מנגנון ה- Update מוריד ומריץ קובץ בגודל של כ-3GB.  בסיום התהליך הזה, שדורש התערבות מינימאלית מצד המשתמש, המחשב reboot אוטומטי ונכנס לתהליך השדרוג עצמו.  בסיומו מתבצע אתחול נוסף שלאחריו עולה אשף בו יש להשיב על מספר שאלות.  לאחר מענה על שאלות אלה המחשב עולה כאשר על המסך מוצגת מערכת ההפעלה החדשה.  על המחשב שלי כל התהליך הזה עבר ללא שום אירוע מיוחד והוא ארך קצת יותר משעה.

עוד מ-NetCHIEF

ממבט ראשון, ההבדלים בין 7 ל- 10, הם בעיקר חזותיים – ה-Task Bar התחתון נראה מעט שונה, סמל ה- בפינה השמאלית התחתונה וחלק מה-icon-ים על שולחן העבודה שינו את צורתם וחלון תפריט ההתחל (Start Menu) הפך לשעטנז של אריחים ואפליקציות.  חקירה יותר מדוקדקת של השינויים מגלה את דפדפן ה-Edge החדש, הפועל לצידו של Explorer הוותיק שאינו נמחק בתהליך השדרוג, Control Panel ידידותי יותר (כאשר במקביל ניתן לגשת גם ל-CP הקודם) וממשק משתמש מעודכן, המתאים גם למסכי מגע.

אני יודע שכמה שעות של שימוש שוטף אינן אינדיקציה אמיתית, אך עד לרגע זה נראה שהעדכון מ- 7 ל- 10 עבר בצורה חלקה לחלוטין.  בדיקת כל האפליקציות שאני עושה בהן שימוש מעלה שכולן פועלות ללא דופי, כולן שמרו על הגדרות ברירת המחדל שלהן וכל קבצי המידע השמורים על המחשב נותרו במקומם.  במקביל, ועד כמה שזה נשמע מוזר, נראה שהשדרוג גם שיפר מעט את מהירות המחשב.

wt

אם בשעות ובימים הקרובים לא יהיה שינוי מהותי – ואם יהיה כזה, אתם תהיו הראשונים לדעת – נראה שהפעם יש למיקרוסופט קלף מנצח.  פעם נוספת מסתבר שכלל האצבע הקובע שאחרי כל מערכת הפעלה בעייתית, יוצאת מערכת הפעלה טובה, פועל גם הפעם (על פי הכרונולוגיה 98 היתה מאוד מוצלחת ו-ME היתה בעייתית, XP היתה מצויינת ועל Vista אפשר היה לדלג, 7 טובה מאוד ו- 8 מבולבלת).

במהלך השידרוג ל- 10 נבנה, באופן אוטומטי, מנגנון שינמוך (downgrade) המאפשר במהלך 30 היום הראשונים לאחר השדרוג, לחזור אחורה למערכת ההפעלה הקודמת.  מנגנון זה פורס מתחת לשידרוג המאפשרת התאוששות מתקלות קטסטרופליות.  לאור קיומו של מנגנון זה ובהתחשב בניסיון החיובי שלי, אני יכול להמליץ בלב שלם על השדרוג, גם למי שיושב היום על הגדר.

ב-NetCHEIF תוכלו למצוא סקירות ומדריכים נוספים בנושאי נתבים ורשתות ביתיות

 

קישורים נוספים

תגיות
Back to top button
Close
Close