איחסון מבוסס פלאש יכבוש את השוק?

באירוע CES 2008 היינו עדים לאוסף של הכרזות מצד יצרנים שונים על התקני איחסון מבוססי פלאש (SSD). נראה כי התקנים אלה מצליחים לעלות בקיבולת בהתמדה ומאיימים על מעמדם של הדיסקים הקשיחים שמלווים אותנו כבר עשרות שנים. האם אנו עדים לסוף עידן הדיסקים במתכונתם הנוכחית?
 
בשבוע האחרון בתערוכת CES 2008, מספר חברות הציגו את המוצרים החדשים שלהם בתחום האחסון מבוסס זכרון הפלאש. את המוצרים האלה נהוג לכנות בשפה המקצועית SSD (ר"ת Solid State Disk) ובכך להבדילם מהדיסקים המיכאניים שבשימוש היום הכוללים חלקים מסתובבים ונעים. בין היצרנים שהציגו חידושים ניתן למנות את סנדיסק שהציגו SSD זעיר בנפח 72 ג'יגה-בייט, את סמסונג שהציגו כונן SSD בנפח 128 ג'יגה-בייט עם ממשק SATA II המסוגל להעביר נתונים בקצב קבוע של 100 מגה-בייט לשניה. לשוק השרתים הכריזה חברת BiTMICRO על SSD בנפח לא פחות ממדהים של 832 ג'יגה-בייט.
 
יתרונם של התקני ה-SSD בגודל הזעיר ובמשקל כבר גורמים לכך שחברות העוסקות ביצור דיסקים קשיחים זעירים כמו היטאצ'י ופוג'יטסו כבר ויתרו על התחרות בתחום והחליטו לצאת בהדרגה משוק זה. יתרונם של התקני ה-SSD הוא, כאמור, בגודל ובמשקל יחסית לדיסקים המסורתיים ולכן הם מתאימים במיוחד להתקנים ניידים כגון מחשבים נישאים או UMPC. יתרון נוסף הוא מהירות הקריאה, שהיא מהירה יחסית וללא השהיות כפי שקיימות בדיסקים קשיחים שצריכים להניע ראש מיכאני ולחפש את המידע על הפלטות המגנטיות הסובבות. התקני ה-SSD גם עמידים יותר מבחינה מכאנית היות ואין בהם חלקים נעים ולכן הסיכוי שהמידע יאבד עקב מכה או נפילה נמוכים בהרבה.
 
יתרונות משמעותיים ל-SSD
התפתחות תחום הפלאש בשנים האחרונות טמונה ביכולת למזער את התאים ושימוש בטכנולוגית תא זכרון  מסוג NAND המאפשרים מהירות גבוהה יותר (יחסית ל-NOR). בנוסף פיתוח סוג חדש של תא זכרון מסוג MLC (ר"ת Multi-level Cell) המסוגל לאחסן 2 ביטים במקום השיטה המסורתית של אחסון ביט בודד בתא זכרון (SLC). כמובן שלכל שיטה יש את יתרונות וחסרונות אולם בכך התאפשר פיתוח התקנים עם נפח עצום וגודל קומפקטי.
 
הפתרון של BiTMICRO
נראה כי התקני ה-SSD מובילים בכל הקטגוריות והשאלה המתבקשת היא אם כן, מתי יחליפו לחלוטין את הדיסקים הקשיחים? ראשית, להתקני ה-SSD יש גם חסרונות כפי שניתן להבין. התקני ה-SSD כותבים מידע במהירויות נמוכות משמעותית ממהירות הקריאה שלהם. הכתיבה לזכרון פלאש לא מתבצעת בצורה אקראית לגמרי אלה יש למחוק תחילה בלוק שלם בו נמצא הביט אותו רוצים לשנות ורק לאחר מכן לכתוב את תוכנו החדש. שנית, מספר הפעמים בהם ניתן למחוק את תוכן התא ולכתוב בו מחדש מוגבל, אם כי מדובר במספר רב מאוד של פעמים. אולם, החיסרון הבולט ביותר של ה-SSD הוא המחיר.
 
מבט קדימה לשוק התקני האחסון
על פי iSuppli, גוף המבצע מחקרי שוק, ההערכה היא כי מחירי התקני SSD ירדו ממחיר של כ-8.5 דולר לג'יגה-בייט כיום, לאיזור ה-0.88 דולר לג'יגה-בייט בשנת 2011. זה נשמע מאוד מעודד, אולם פיתוח הדיסקים הקשיחים לא עומד על שמריו ובמקביל צפוי שמחיר ג'יגה-בייט מגנטי ירד מ-0.47 דולר היום ל-0.11 דולר בלבד בשנת 2011. כלומר גם בשנת 2011 הצפי הוא שמחיר זכרון פלאש יהיה יקר פי שמונה מדיסק קשיח בעל אותה קיבולת זכרון.
 
ההתקן החדש של סנדיסק
בנוסף, מעריכה iSuppli כי בשנת 2011 יעלו מכירות התקני ה-SSD ל-760 מיליון יחידות בשנה יחסית ל-500 מיליון יחידות בשנת 2007. מרבית הגידול במכירות יופנה לשוק המחשבים הנישאים שם טמון היתרון הגדול של התקני ה-SSD במשקל ובנפח. השימוש בהתקני SSD בשוק השרתים לא צפוי לעלות באופן משמעותי ומדובר על חדירה של 2 עד 3 אחוזים בלבד לשוק זה.
 
אנו עדים לשילובים מעניינים בין טכנולוגיות הפלאש השונות לדיסקים קשיחים, וזאת כדי לאפשר שיפור ביצועים מחד, ולשמור על מחירים סבירים מאידך. דיסקים היברידיים הבנויים מדיסק קשיח וזכרון פלאש המשמש כזיכרון מטמון קימים מזה זמן מה בשוק. לאחרונה הודיעה חברת סנדיסק על פתרון חדשני המשלב התקן פלאש נפרד (בנפח צנוע יחסית) עם דיסק קשיח רגיל (בנפח גדול) המיועד לשפר את ביצועי המערכת בעשרות אחוזים ללא צורך להשקיע בהתקן SSD בעל נפח גדול ומחיר גבוה.
 
אם כן, אנו רואים שלמרות יתרונות משמעותיים המובנים בטכנולוגיה של התקני ה-SSD אנו כנראה לא נהיה עדים בשנים הקרובות להיעלמות או אפילו להתמעטות הדיסקים הקשיחים המסורתיים. מגבלה של מחיר גבוה תגרום להתקני ה-SSD להיות נחלתם הבלעדית כמעט של מחשבים ניידים יקרים יחסית ושל התקני UMPC. מצד שני הדיסקים הקשיחים מתייעלים וגדלים לנפחים עצומים וכבר היינו עדים להכרזות על דיסקים קשיחים לניידים בנפח 500 ג'יגה-בייט.

 1. אורן

  ללא כל ספק זה הסוף
  כמו שהתקנים הקטנים אכלו את הדיסקטים ככה ההתקנים הגדולים יאכלו את הדיסקים.

  13/01/2008 בשעה 00:00
 2. m_m

  תיקון טעות
  למטה בסוף במקום מגא צריך ליכתוב ג'יגה

  500GB

  13/01/2008 בשעה 00:00
 3. המגיב המגניב

  השאלה המתבקשת היא כמות או איכות?
  לא בהכרח, לפי הנתונים אפשר לראות שבמחשבים נייחים, היתרון של הSSD טמון במהירון שליפת הנתונים ממנוולא במהירות כתיבת הנתונים או בכמות הנתונים.
  לכן הפתרון המתבקש הוא כונן SSD בנפח 16 ג'יגה בייט שיכיל את מערכת ההפעלה, את קבצי המערכת ואת התוכניות העולות באתחול או נמצאות "מאחורי הקלעים" (אנטי וירוס, פיירוול, מסנג'ר וכד').
  כל שאר הקבצים שלא דרושה להם קריאה סופר מהירה ישמרו בדיסק קשיח (או כמה) בנפחים גדולים העולים על חצי טרהבייט.
  זה הפתרון!

  13/01/2008 בשעה 00:00
 4. יופי

  נראה לי שכתבה טועת
  לדעתי השוק הזה יצמח בצורה טובה ובכך ירידת המחירים תיהיה מהירה יותר

  13/01/2008 בשעה 00:00
 5. מישהו

  כמה דברים
  קודם כל 500 גיגה זה כבר לא ביג דיל
  יש דיסקים בודדים של 1TB (ולא ברייד כמו שהיה בעבר)

  דבר שני זה ברור שביום מן הימים הSSD יחליפו לחלוטין את הHDD השאלה היא מתי
  כי בינתיים הם נורא יקרים ויחסית לדיסקים מכאנים הם לא מציעים נפחים כל כך גבוהים

  ודבר שלישי לפי דעתי לטכנולוגיה הזאת אין הרבה מ לחפש בשווקים שמחפשים נפח איכסון גדול כמו שרתים
  כי כדי לרבל נפח אכסון גדול הם יצטרכו להוציא כמויות אדירות של כסף
  כשבאותו סכום הם יכולים לקנות יותר נפח אכסון וגם לשלב מערך רייד של 1+0 ככה שגם יקבלו מהירות וגם גיבוי

  13/01/2008 בשעה 00:00
 6. יוסי

  נראה לך שהיום נמכרים 500 מיליון SSD?טעות

  14/01/2008 בשעה 00:00
 7. SSD

  SSD אמור להחליף את כל כונני הלייזר !!

  14/01/2008 בשעה 00:00
 8. gravity78

  מה שעליכם לזכור בקשר ל RAID
  קודם כל יש מערכי RAID שונים יש לגיבוי מידע בזמן אמת ויש מערך RAID שנועד לשפר ביצועים
  כלומר במקום לכתוב בייט בייט לדיסק כותבים בייט ל 2 עוד יותר דיסקים במקביל ולכן מהירות הקריאה והכתיבה גודלות , אני אישית הרצתי RAID 0 על 2 דיסקים SCSI עם מהירות 15000 סיבובים , זה היה חויה נהדרת של מהירות ,גם בהפעלת מערכת וגם בכתיבה קריאה מהדיסקים
  מי שיש לו כסף ומוכן להשקיע צרו איתי קשר ל [email protected]

  14/01/2008 בשעה 00:00
 9. יוספוס

  המידע על הדיסק לא אחת יקר מהמחשב
  לדעתי, שלוב מנצח הוא שלוב בין הארד דיסק שזול במונחי GB/$ לבין SSD אשר יקר יותר אבל סביר כי יעמוד בטלטולים מבית השב"כ.

  ניתן לשווק מחשבים ניידים לשוק הביניים כאשר בתמורה ל- 6000 ש"ח, הלקוח יקבל הארד דיסק לא קטן אבל עם 60GB של SSD, על גבי ה- SSD ניתן לאכסן את מערכת ההפעלה וכן מידע שהוא יקר למשתמש.
  ניתן להוסיף פונקציה מובנית של הצפנת מידע לכל ה- SSD לפני עליית מערכת הפעלה לבקש קוד שבלעדיו לא ניתן להפעיל את המחשב או לקרוא את המידע הכתוב בו.

  להערכתי קטע של 60GB אמור להספיק להכיל מערכת הפעלה ואת הנתונים הרגישים.

  שאר מאות ה- GB ניתן לאכסן את כל הגאנק שכולנו מחזיקים על המחשבים.

  לגבי MLC כיום כבר יש דם 4 ביט לתא, ובעתיד אולי לא זכרון Flash אלא התקן מצב מוצק אחר שניתן לאסכן יותר בפחות כסף ללקוח.

  יום טוב.

  14/01/2008 בשעה 00:00
 10. אחד שיכפת לו

  אמרתי
  אין מה להיתלהב מSSD הוא נותן רק 100MB לא כול כך מהיר השאלה עם זה מהרות מקסמלית כי הדסקים הקשחים בפועל יותר מהרים 3GB לשנייה אבל המצאות מאכזבת כי מקבלים הרבה פחות אז צריך לחקות תודה

  16/01/2008 בשעה 00:00
 11. מישהו

  ל 10
  נראה לי שאתה טועה.
  קודם כל זה 3ג'יגה ביט ולא ג'יגה בייט
  וזה מתאר את מהירות הלינק ולא את מהירות הכונן עצמו

  16/01/2008 בשעה 00:00
 12. חרשו

  יאללה מתי זה כבר מגיע?
  מעניין מאוד
  בקרוב המחיר ירד

  לב אילת
  http://www.sporteilat.co.il

  24/09/2009 בשעה 00:00